הרמטכ״ל רא״ל גדי איזנקוט הורה היום (ב’) יחד עם ראש אט״ל לבצע מיפוי של כל הנשקיות בצה״ל. ההודעה מגיעה בעקבות חשיפת ערוץ 20 בשבוע שעבר על אירוע חמור של גניבת 33 כלי נשק מבסיס אימונים בדרום.

מתוך ‘לפני כולם’. ימים א’-ה’ ב-19:30

גורם צבאי בכיר אמר הערב כי “עדיין מתקיימת חקירת מצ״ח, אך הוחלט לעשות מיפוי של כל הנשקיות בצה”ל ולהשקיע 15 מליון שקלים באמצעי מיגון מתקדמים הכוללים מצלמות, מנעולים, גדרות מערכות זיהוי ועוד”. בצה״ל רואים בחומרה רבה את העליה בגניבות ולאחרונה הוחלט להחמיר את הוראות הפתיחה באש באירוע גניבת אמל״ח חי עד למצב של לעבר רגלי החשודים.

הגנבים פרצו לבסיס, גנבו והחליפו מנעול

כזכור, בשבוע שעבר חשף ערוץ 20 כי עשרות נשקים מסוג מיקרו תבור נגנבו בלילה מבסיס שדה תימן בו שוהים חיילי . צה”ל פתח בחקירה וערך סריקות נרחבות אחר חוליית הגנבים. עפ”י המידע שהתקבל, הגנבים ניסרו את המנעול הישן, פרצו לבסיס, גנבו את הנשקים ושמו מנעול חדש. השומר שאמור היה לוודא שהמקום נעול, לא שם לב לחילוף המנעולים והנשקים נגנבו. עוד נודע כי צה”ל הוריד הנחייה לכל הפיקודים לפיה יש להציב כספת קטנה בכל נשקייה ולפרק  את המכלול של הנשק בסוף כל יום ולהכניסו לכספת.

מתוך ‘הפטריוטים’. ימים א’-ה’ ב-22:00

לערוץ 20 נודע כי עפ”י הערכות, אחד מהקבלנים ששיפצו את הנשקיה של שדה תימן של צה”ל חשוד כשותף לגניבת 33 כלי הנשק. הקבלן, שעבד במקום במסגרת פרויקט “חיים חדשים”, אינו עונה לטלפונים. הציוד שלו ורכבו נמצאו זרוקים. בנוסף, לא ניתן לאתר את הפועלים הערבים שהעסיק.

מדובר צה”ל נמסר  אז בתגובה: “כ-30 נשקים נגנבו מנשקיה במחנה צבאי בדרום הארץ. כוחות צה”ל ומשטרת ישראל סורקים במרחב במטרה לאתר את הנשקים הגנובים ואת האחראים לביצוע העבירה. מפקד פד״ם, אלוף אייל זמיר, מינה ועדת חקירה בראשות אל”ם איתי ברין, מפקד עוצבת ראם, לחקירת האירוע, ובנוסף המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת נסיבות הגניבה”.

נשק M4 שנתפס ע"י כוחותינו. ארכיון. צילום: דובר צה"ל
נשק M4 שנתפס ע”י כוחותינו. ארכיון. צילום: דובר צה”ל

בצה״ל מודאגים בחודשים האחרונים מהעלייה החדה שחלה בגניבת נשק ואמצעי לחימה משמעותיים שמשמשים בעיקר ארגוני פשע. האמל״ח נגנב לעיתים באין מפריע לנגד עיניי החיילים שעד כה נמנעו מירי כחלק מנוהל מעצר חשוד, בעיקר כי הגניבות נעשו בשטח ישראל. הגנבים היו מגיעים באמצעות טרקטורונים, דוגמת בדואים בשטח האימונים בצאלים, חוטפים נשקים ובורחים מתוך ידיעה שאף אחד לא יפתח לעברם באש. “החל מהיום הנוהל יכלול ירי לרגליים במטרה לעצור את הגנבים ולייצר הרתעה מלאה כדי להלחם בתופעה שכאמור הלכה וגברה”, אמר הגורם הבכיר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.