ח"כ (המחנה הציוני) מתחה ביקורת במהלך אירוע "שבתרבות" במבשרת ציון על הסערה סביב מינוי שופטי העליון וסביב תאגיד השידור. "הסיפור הוא לא ונאור אלא השקפת עולם שהבית היהודי מוביל והליכוד נגרר אחריו", אמרה לשעבר.

יצאה נגד שרת המשפטים שקד. ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יצאה נגד שרת המשפטים שקד. ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הם רוצים להגיע למצב שלא יהיה מי שיעצור אותם. אלה לא שני סיפורים שונים התקשורת ובתי המשפט – זה חלק מתוך מהלך ענק. זה לא עניין טכני של כסף לתאגיד או הרכב ועדת השופטים. התפקיד שלנו באופוזיציה זה לחשוף את המהלך הזה", הוסיפה לבני.

עוד אמרה לבני השבוע כי "מול כוחנות הרסנית של הממשלה – צריך צעדים חריגים. הניסיון להטיל לחץ על שופטי העליון לא היה צריך לבוא לעולם. שמירה על בית המשפט זה לא רק אינטרס של השופטים – אלא קודם כל אינטרס של הציבור".

לדבריה, "העימות בין העליון לשקד הבוקר הוא עוד צעד שממחיש את המסלול כולו – מה שראש הממשלה עושה לתקשורת, השרה שקד עושה לבית המשפט. שקד ונתניהו מנסים לקבוע בכוח את ההרכב של השידור הציבורי ושל . גם לי כשרת משפטים היו מאבקים על דמותו של בית המשפט אבל זה מעולם לא גלש לפסים של החלשה או הצרת צעדיו".

אלא שביקור בארכיון הראה כי כשהכדור היה בידיים שלה, לבני דיברה קצת אחרת.

לפני כעשור הצהירה לבני באולפן ערוץ 2 "כשרת משפטים אני מתכוונת להשפיע על הרכבו של בית המשפט העליון". עוד ציינה כי תשפיע על הרכבי בתי המשפט בכל הדרגים, אך התכנים שברצונה להשפיע עליהם תופסים נפח משמעותי יותר בבית המשפט העליון.

נאור לשקד: שינוי שיטת מינוי השופטים – בבחינת 'הצבת אקדח על השולחן'

נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת , שלחה בחמישי מכתב חריף לשרת המשפטים שקד, ובו מתחה ביקורת על הצעת חוק פרטית לשינוי שיטת מינוי שופטי העליון בה תומכת השרה. את ההצעה על פיה ייבחרו שופטי העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד כפי שנעשה היום, הגיש ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) החבר בוועדה למינוי שופטים.

"הצעת החוק היא אמנם הצעת חוק פרטית, אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה נאור לשקד.

 דיקטטורת בג"ץ. מתוך 'הפטריוטים' 3.11.16

"בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצדך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך משאלו הם פני הדברים סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד. לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים", הוסיפה נאור.

לדברי נאור, הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי בו צפויים להתמנות ארבעה שופטים חדשים, "מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסויימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה".

נשיאת העליון נאור ושרת המשפטים שקד. צילום: פלאש 90
נשיאת העליון נאור ושרת המשפטים שקד. צילום: פלאש 90

את מכתבה הגישה נאור בתמיכת שופטי העליון סלים ג'ובראן והמשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין החברים בוועדה למינוי שופטים. היא ציינה כי אין בכוונתה ובכוונת עמיתיה להמשיך "בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשרויות" וכי כל שופט יפעל עפ"י שיקול דעתו ובהתאם לחוק.

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר כי "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".

שר התיירות יצא נגד מכתבה של נאור ואמר: "הנשיאה מנסה להטיל אימה על שרת המשפטים, על הממשלה ועל הכנסת, תוך שימוש בכלי פסול של חרמות, בו משתמשים אויבינו כאשר הם מנסים לכפות עלינו מהלכים הפוגעים במדינת ישראל ובחוסנה".

עוד הוסיף לוין כי "החלטת נשיאת בית המשפט עליון להחרים את ההתייעצויות בעניין הליכי מינוי השופטים היא הזדמנות לבצע את השינוי הנדרש בהרכב הוועדה".

גם שר החינוך נפתלי בנט התייחס למכתב ואמר כי "הגיע הזמן שהמחוקקים יחוקקו והשופטים ישפטו״.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.