16:37 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית

חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית

ברוב של 58 למול 50, עבר חוק ההסדרה בקריאה טרומית. עד ההצבעה עוד היתה מתיחות בקואליציה האם החוק יעבור או לא. כחלון הצביע בעד

חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית ברוב של 58-50. החוק עלה מוקדם מהצפוי לאחר שהאופוזיציה משכה מספר חוקים על מנת להקדים את ההצבעה על חוק ההסדרה, בטרם הגיעו בקואליציה לכדי הסכם. בבית היהודי הבהירו כי ילכו עם חוק הסדרה עד הסוף ואם לא יעבור היום החוק, יתנערו מהמשמעת הקואליציונית.

כחלון מודיע כי יצביע בעד הצעת החוק כל עוד לא תפגע בבית המשפט

הושגו הבנות עם מפלגת כולנו והחוק יעבור את הקריאה הטרומית. לדוכן הנאומים במליאה עלו לנאום יוזמי החוק ח"כ יואב קיש, ח"כ שולי מועלם, ח"כ בצלאל סמוטריץ' ושרת המשפטים איילת שקד. גם נציגים מהאופוזיציה עלו לנאום. ביניהם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

על מנת למשוך זמן, הכניסו בקואליציה חוקים אחרים עד שיגיעו להסכמות לגבי החוק ואף העלו את החוקים להצבעה שמית אשר לוקחת זמן.

ראשי הקואליציה מנסים למנוע בכל כוחם משבר אפשרי, ולכן פועלים למציאת פיתרון שיאפשר הצבעה לחוק אך ללא פגיעה בביהמ"ש העליון כפי שביקש כחלון. על פי המתווה, תתמוך כולנו בחוק, זאת בתמורה להבטחה של נתניהו שסעיף 7 המתייחס לעמונה יוסר בהמשך תהליך החקיקה. במקביל הצהיר ראש הממשלה שניסה לקדם את פתרון "נכסי נפקדים" שיאפשר לבתים להישאר על הקרקע.

הבית היהודי מאיימים

בבית היהודי מבהירים כי החוק יעלה היום להצבעה בשלמותו וכי המגעים והנסיונות להגיע לפשרה תמו. הלילה הודיעו ראשי המפלגה כי במצב בו חוק ההסדרה נופל בהצבעה היום בכנסת – תיפסק המשמעת הקואליציונית המחייבת את חברי המפלגה להצביע עם הקואליציה בהצעות החוק שיעלו בתקופה הקרובה.

כולנו מאיימים

שר האוצר משה כחלון אמר אתמול כי יש אפשרות שיתנגד לחוק ואמר כי "בהסכם הקואליציוני שמורה לו ולמפלגתו הזכות להתנגד לחקיקה שתפגע בבית המשפט העליון". גם תמיכת חברי הכנסת מיהדות התורה אינה ודאית, לעומת חברי הכנסת מש"ס שצפויים לתמוך בחוק.

איומים ממטה המאבק

ממטה המאבק של עמונה נמסר: "אנו מודיעים באופן ברור וחד כי כל מי שיהיה שותף ל״תרגיל המסריח״ של ביטול ״סעיף עמונה״ בחוק ההסדרה ישא באופן אישי באחריות לדורות על הרס יישוב יהודי שלם בארץ ישראל, לתוצאות הקשות והבלתי נמנעות של פינוי כפוי ולעימות בין כוחות הביטחון לאלפים רבים שיגיעו למחות ולהיאבק כנגד העוול הנורא לעשרות משפחות ומאות ילדים".

הדקה ה-90

ביום ראשון השבוע אישרה ועדת שרים לחקיקה את חוקי ההסדרה פה אחד. שרת המשפטים איילת שקד, שתמכה בהצעת החוק: "הממשלה הזאת תסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, גם כשארגוני שמאל קיצוניים מנסים לבצע "לוחמה משפטית". הדרך להשפיע על מפת ההתיישבות ביהודה ושומרון היא בבחירות ולא בשיטה הפסולה בה אותם ארגונים נוהגים היום". החוק יעלה להצבעה במליאה ביום רביעי הקרוב.

יום למחרת, דחו שופטי בית המשפט העליון את בקשת המדינה לעכב בשבעה חודשים את פינוי היישוב עמונה, וקבעו כי הפינוי יתקיים במועד שנקבע לעוד חודש וחצי.

בהחלטה כתבו השופטים הנשיאה מרים נאור והשופטים חנן מלצר ואסתר חיות, "במקרה שלפנינו, כבמקרים אחרים בעבר, התבקשנו 'בדקה התשעים' להאריך מועד לפינוי שנקבע בפסק דין. עינינו הרואות, כי כל פרק זמן שניתן ארוך ככל שיהיה, אינו מספיק. עלינו להיזהר פן מועדים שנקבעו בפסק-דין ייהפכו להמלצה.

באשר לבקשת המדינה טוענים השופטים כי היא "נסמכת בעיקרה על שיקולים שכבר 'שוקללו' בפסק הדין המקורי – מהווה למעשה ניסיון לשנות את האישונים שנקבעו בו. זאת לא ניתן לקבל". השופטים גם מודיעים כי "אסור להתעלם גם מההשלכות שעלולות להיות להימנעות מביצוע פסק הדין בנסיבות כאלה. המסר הטמון בכך הוא שניתן למנוע ביצועם של פסקי דין בשל חשש של המדינה מפני איומים ואלימות, מסר שעימו אין להשלים במדינת חוק".

כזכור, לפני כשבועיים הגישה המדינה בקשה לבג"ץ להארכת מועד פינוי היישוב  למשך שבעה חודשים. בבקשה, נאמר כי המדינה סבורה שישנם טעמים כבדי משקל המצדיקים את הארכת התקופה עליה הורה בית המשפט למימוש צווי ההריסה למשך שבעה חודשים נוספים.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג