בעקבות חשיפת ערוץ 20, הגיב המכהן כנשיא הוועד הישראלי של ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) להחלטה לפיה אין קשר בין ישראל לכותל המערבי.

איתן זליגר חושף אמש (ה') בתכנית 'הפטריוטים'

השר בנט החליט להשעות כל פעילות עם הארגון הבינלאומי באופן מיידי בשל החלטתם יוצאת הדופן אמש. כל השתתפויות הועד הישראלי יופסקו, לא יתקיימו פגישות עם נציגי אונסק"ו או השתתפויות בכנסים בינלאומיים, וכן לא יתקיים כל שיתוף פעולה מקצועי עם ארגון הנותן רוח גבית לטרור. החלטה זו של אונסק"ו מתקבלת חצי שנה לאחר שהתקבלה החלטה המנתקת בין הזיקה של היהדות להר הבית.

"ההחלטה מאמש מהווה הכחשת היסטוריה, ונותנת רוח גבית לטרור. מי שנותן פרס לתומכי ג׳יהאד בירושלים רק בשבוע שבו נרצחו שני יהודים בעיר, יכול חלילה להיות הבא בתור. העולם המערבי צריך לעמוד מול אונסק"ו, ונגד פרס לטרור. כמו שפועלים נגד טרור איסלאמיסטי בתדמור וחאלב, כך צריך להתנגד לטרור דיפלומטי בירושלים", כתב השר במכתבו למדינות החברות בארגון בעולם.

פנה למדינות החברות באונסק"ו בעקבות חשיפת ערוץ 20. שר החינוך נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
פנה למדינות החברות באונסק"ו בעקבות חשיפת ערוץ 20. שר החינוך נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"המחבל הבא ישאב את הלגיטימציה מההחלטה האומללה אמש. ניתוק מישראל, יהיה אבן דומינו שיפגע בסופו בכל העולם המערבי", הוסיף שר החינוך. בשבועות הקרובים, יכנס השר בנט ישיבה מיוחדת של חברי הועד הישראלי בארגון בכדי לדון בהמשך הצעדים הדרושים.

רה"מ: "אני מציע לחברי אונסק״ו לבקר בשער טיטוס ברומא"

"מילא שהם לא קוראים תנ"ך אבל אני מציע לחברי אונסק״ו לבקר בשער טיטוס ברומא, שם רואים מה הביאו הרומאים לרומא לאחר שהם החריבו ובזזו את בית המקדש בהר הבית לפני 2000 שנה. רואים שם חרוט על שער טיטוס את מנורת שבעת הקנים שזהו הסמל של העם היהודי ואני אומר לכם גם הסמל של מדינת היהודים בימינו", הגיב אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלטה המגוחכת במהלך חוג התנ"ך אותו הוא מקיים בביתו.

תגובת רה"מ להחלטת אונסק"ו

"תכף אונסק״ו יגיד שגם הקיסר טיטוס עסק בתעמולה ציונית. לומר שלישראל אין קשר להר הבית ולכותל, זה כמו לומר שלסין אין קשר לחומה הסינית, ולומר שלמצרים אין קשר לפירמידות. בהחלטה האבסורדית הזאת אונסק"ו איבד את מעט הלגיטימיות שנשארה לו. אבל אני מאמין שהאמת ההיסטורית יותר חזקה, והאמת תנצח. ואנחנו עוסקים היום באמת", הוא הוסיף.

החלטת אונסק"ו אושרה בתמיכתן של 24 מדינות – ביניהן רוסיה וסין – שבאחרונה התהדרו בישראל בהידוק הקשרים עימן. שש מדינות התנגדו להחלטה ומעבר לארצות הברית כמובן – היו גם גרמניה, הולנד, בריטניה, אסטוניה וליטא.

למרות הנסיון הדיפלומטי, ההצעה אושרה

לדעת דיפלומטים ישראלים יש בכך ניסיון להביא למצב שהזירה הבינלאומית לא תכיר גם בקדושת הכותל המערבי עבור העם היהודי. הפלסטינים כללו פיסקה בכך שהם מכירים שירושלים, באופן כללי, קדושה לשלוש הדתות על פי הסדר הבא: האיסלאם, הנצרות והיהדות, זאת במטרה לנסות ולהראות שההחלטה מאוזנת ולא אנטישמית גרידא.

ישראל נקטה מאמצים דיפלומטיים בניסיון לבלום את ההחלטה או לפחות לרככה, אך אלה שינו את עמדותיהן של מדינות מעטות בלבד, כך שההחלטה שהובאה היום להצבעה בין 58 מדינות החברות בארגון, עברה כצפוי ברוב גדול.

 "אנטישמיות חדשה". מתוך 'הפטריוטים'  (ה')

בפעם הקודמת שהתקבלה החלטה כזו, היא ספגה גינוי ישראלי חריף – כולל שיחות נזעמות ממשרד החוץ למדינות אירופיות שתמכו בהחלטה. מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד כתב אז כי "כיום ישראל מגינה על חופש הדת לכל בני הדתות: יהדות, נצרות ואיסלאם – נגד מי שמנסים להבעיר את המזרח התיכון. בזמן בו המוסלמים הקיצוניים משמידים אתרים היסטוריים בסוריה ובעיראק – ההחלטה שעומד לאמץ אונסק"ו היא בלתי מתקבלת על הדעת ומנותקת מהמציאות". אמנם להחלטה לא תהיה השפעה על הנעשה בשטח, אבל זו עלולה לפגוע בישראל בעתיד.

מרבית מדינות אירופה שלא התנגדו העדיפו להישאר ניטרליות ולהימנע. כך שבדיה שהצביעה בחודש אפריל בעד החלטה דומה נמנעה היום וכמוה עשתה גם צרפת. הודו וארגנטינה שעימן הודקו הקשרים באחרונה – העדיפו גם הן להימנע. נציין כי כל המדינות הללו הצביעו בסיבוב הקודם בעד ניתוק הזיקה של העם היהודי מהר הבית.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.