צה״ל חושף הבוקר את מנהרת הטרור שחדרה לישראל ונחפרה על ידי הג’יאהד האיסלאמי הפלסטיני. גורם בכיר בפיקוד הדרום אומר הבוקר בתדרוך לכתבים צבאיים: “יש לנו תכנית חזקה מאוד והיא יכולה לענות למספר מטרות שהצבנו לנו. אנחנו מתכוננים למערכה עצימה מול הרצועה. זה לא משחק תיאורתי זה מוחשי”.

מנהרה שנחשפה. צילום: דובר צה"ל
שנחשפה. צילום: דובר צה”ל

 

בשבועות הקרובים יצא פיקוד הדרום לתרגיל רחב היקף שמגדיר את “תרחיש הבלהות” של הפיקוד הדרומי. “זה תרגיל מורכב והכי קיצוני” אומר הגורם בפיקוד הדרום. “זה יתחיל בפיגוע טרור קשה, מתקפת פצ”מרים וטילים, חדירה ממנהרות, מהים וסיכול חדירה לשטח ישראל. הכל מהכל” הוא מבהיר. “תרחיש שמסתיים במערכה כוללת” הוא מסביר.

בתוך התרגיל יבצעו גם את פקודת פינוי היישובים. בזמן אמת זו תהיה פקודה של הדרג המדיני אבל בצה״ל נערכים גם למצב כזה. “אנחנו נתרגל גם פינוי יישובים”, אומר הגורם הבכיר בפיקוד הדרום. “יש פקודות מוכנות ופינוי גם מול ראשי הרשויות והמועצות שמכירים את הפקודות כולל הזרועות האזרחיים שייקחו חלק בתרגיל”.

לצד ההערכות של צה״ל לעימות ברצועה מבהיר היום הגורם הבכיר כי פניו של צה״ל לא למלחמה. המטרה הראשונה היא לשמר את השקט בגזרה. על פי הערכות מודיעין גם לא רוצה מלחמה ולצד זה מבהירים בפיקוד הדרום כל רגע יכול לפרוץ כאן עימות כתוצאה מאירוע נקודתי כמו חדירה ממנהרה או פיגוע שיוצא מכלל שליטה.

צה״ל ימשיך בשנה הקרובה לעבוד על המכשול. בסיום השנה ניתן יהיה לסמן וי גדול על איום המנהרות. ואז ימשכו להיערך לשאר האיומים שחמאס מכין ליום פקודה. “אנחנו עסוקים במיפוי מנהרות והשמדה שלהן”, אומר הגורם הבכיר בפיקוד הדרום. “זה מאמץ רחב ומתמשך והוא לוקח זמן. זה לא זבנג וגמרנו זו פעולה מורכבת שמצליחה בפועל. כשנסיים לבנות את המכשול נוכל לומר בפה מלא שסיכלנו את כלל המנהרות החוצות לשטח ישראל ולא ניתן יהיה לחפור עוד מנהרות חוצות”, מסכם הגורם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.