ראש הממשלה עלה הלילה על המטוס מליבריה כשחיוך על פניו. אומנם חיכתה לו טיסה מתישה של 12 שעות, אבל ההשתתפות ההיסטורית שלו בכנס הכלכלה האפריקני ECOWAS בהחלט תרמה רבות לישראל, הן בפן המדיני והן בפן הכלכלי-מסחרי.

, מדינה מוסלמית חשובה שמעולם לא הכירה בישראל ומצביעה בעקביות נגדה באו"ם, הייתה אחד המוקשים הגדולים. נפגש עם נשיאה, אברהים בובאקר קייטה, לשיחה שנמשכה כשעה. בסיומה החליטו שני המנהיגים על חימום היחסים בין המדינות.

מתוך , ימים א-ה בשעה 19:30

נכון, מאלי לא רוצה עדיין בכינון יחסים דיפלומטיים אתנו, ונשיאה גם לא הבטיח לנתניהו שיפסיק את תמיכתו בפלסטינים, אבל יש פה התחלה מעודדת ובניית מערכת יחסים שאולי תניב פירות כבר בעתיד הקרוב. ככה זה בדיפלומטיה, תורת השלבים מככבת ואין הישגים מפגישה אחת שבאה אחרי שנים של קיפאון ואיבה.

בזמן הקצר שהוקצב לו, נפגש נתניהו גם עם נשיאי טוגו, קייפ וורדה, חוף השנהב, גינאה ומדינות נוספות. עם נשיא סנגל המטרה הושגה – סיום המשבר שנוצר בעקבות תמיכת המדינה בהחלטות פרו-פלסטיניות באו"ם. גם זה צעד קטן לבנייה מחודשת של אמון הדדי.

נתניהו דיבר בנאומו בכנס על ההיסטוריה הדומה בין הסבל שעבר העם היהודי בשנותיו בגולה לבין סבלם של השחורים באפריקה. אחרי שיצר מכנה משותף, גם אם מאולץ משהו, הוא דיבר על ההזדמנות ועל האינטרס ההדדי במישור הכלכלי-מסחרי: ישראל מדינה מפותחת, עם טכנולוגיות מתקדמות ופורצות דרך כל קנה מידה, מדינות עתירת המשאבים מביטה בישראל הקטנה בקנאה ויש כאן הזדמנות אולי יוצאת דופן לשיתוף פעולה שיעשה רק טוב לכלכלה הישראלית אבל גם להתפתחות האיטית של . ראש הממשלה מריח את הפוטנציאל העסקי ועט עליו ללא היסוס. אם הוא יצליח להביא לפריצת השוק האפריקני לחברות ישראליות יהיה זה הישג עצום ורב ערך.

רה"מ נתניהו נוחת בליבריה
רה"מ נתניהו לאחר נחיתתו בליבריה

אבל מעל הכל – נתניהו חושב על הישגים מדיניים. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי (שתגיע השבוע לביקור חשוב בישראל) מובילה קו אנטי פלסטיני ופרו ישראלי במוסדות האו"ם העוינים. היא נחושה להצליח במאבק הזה, שלעיתים נראה חסר סיכוי.

נתניהו מעוניין לרתום כמה שיותר מדינות, מכל היבשות, שיצטרפו לגוש תומך ישראל שיטרפד החלטות אנטי ישראליות באונסק"ו, למשל. אם כמה מהמדינות המתונות באפריקה יתגייסו למאבק, הרי שזוהי תחילתו של שינוי מבורך, שמעיד בעיקר על העובדה שישראל – בניגוד למקטרגים – אינה ישות מבודדת שאינה רצויה בעולם.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא