7:03 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "בטלו את האיסור על הנפת הדגל או שאפנה לבג"ץ"

"בטלו את האיסור על הנפת הדגל או שאפנה לבג"ץ"

אושיית הרשת יבגני זרובינסקי פנה למשטרה בדרישה שלא לאסור על הנפת דגלי ישראל בציבור. אם לא ייענה - יעתור לבג"ץ

אושיית הרשת והעיתונאי יבגני זרובינסקי פנה למשטרה בבקשה שלא לאסור על הנפת דגלי ישראל בציבור. זאת לאחר האיסור על הנפת דגלי הלאום בהופעתו של הראפר תאמר נאפר, אמש בחיפה.

מתוך 'לפני כולם עם שרון גל' הערב (ד')

פנייתו של זרובינסקי למשטרה נעשתה באמצעות עו"ד גיא אופיר שפנה במכתב ליועץ המשפטי של המשטרה, תת-ניצב שאול גורדון. במכתבו ביקש אופיר לחדול לאלתר מהגבלות על הכנסת דגלי ישראל ועל הנפתם במרחב הציבורי, במגרשי כדורגל, ובהופעות פומביות של אמנים.

לדברי זרובינסקי, "הדעת אינה יכולה לקבל, כי במדינת ישראל, הנפת דגל ישראל במרחב הציבורי, אצטדיונים, הופעות וכדומה תוכרז על ידי משטרת ישראל כפרובוקציה הפוגעת ב"שלום הציבור", ותיאסר הנפת הדגל. אני לא יודע אם זה יותר מצחיק, הזוי או מקומם".

זרובינסקי ועו"ד אופיר ציינו כי במידה והמשטרה לא תפרסם הנחייה זו בתוך 14 ימים, בכוונתם לעתור לבג"ץ.

פנה למשטרה בדרישה לחדולמאיסור הנפת דגל המדינה בציבור. יבגני זרובינסקי. צילום: באדיבות המצולם
פנה למשטרה בדרישה לחדול מאיסור הנפת דגל המדינה בציבור. יבגני זרובינסקי. צילום: באדיבות המצולם

שוטר: "אם יש לך בעיה עם האיסור על הנפת דגל, תחייג 100"

לאחר ששוטרים בהופעה של תאמר נאפר בחיפה אמש אסרו על המשתתפים להיכנס עם דגלי ישראל, ואחד השוטרים אף תועד כשהוא אומר "אם יש לך בעיה עם האיסור, תחייג למוקד 100", צלצל זרובינסקי למוקד לפי הוראתו של השוטר.
זרובינסקי מחייג למוקד 100

"יתכן והוחלט לאסור על כניסת אזרחים עם הדגל, מאחר ומדובר בהסתה", השיבה  מוקדנית המשטרה לזרובינסקי. עוד נאמר ע"י שוטרים בהופעה, כי מפקד תחנת חיפה הוציא הוראה לשוטרים למנוע כניסת אזרחים המצויידים בדגל ישראל, ובהתאם גם נאסרה הנפת הדגל בקהל.

עו"ד גיא אופיר. צילום: באדיבות המצולם
עו"ד גיא אופיר. צילום: באדיבות המצולם
"אני ער לכך, כי יתכן שמשטרת ישראל בהחלטותיה לאסור הנפת דגלי ישראל, שואפת למנוע "פגיעה" ברגשי קהלים מסויימים הרואים בדגל משום "התרסה", ואותם קהלים עלולים להגיב באלימות כלפי מניפי הדגל. שיקול שכזה הינו כניעה לסחטנות, לטרור, לאלימות ולהפרת חוקי היסוד של מדינת ישראל. מדובר בחתירה תחת ערכי היסוד של מדינת ישראל",ציין עו"ד אופיר במכתבו.
לדבריו, "מי שחי במדינת ישראל, אינו נהנה מהזכות לדרוש הגבלה על הנפת דגלי ישראל במרחב הציבורי. בוודאי שאין לקבל את הטיעון שהנפת דגל המדינה מהווה פגיעה ברגשות הציבור או בשלום הציבור", הוסיף אופיר.

השר ארדן: "מציע לברר את העובדות ולא להתלהם"

"משטרת ישראל אחראית על שלום הציבור ובטחונו. אלפי שוטרים מאבטחים בכל יום עשרות אירועים ציבוריים ומקבלים בשטח עשרות אלפי החלטות בהתאם למצב,רגישותו ונפיצותו. זו אחריותם. גם לפי החוק", כתב אמש השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בתגובה לפניות הרבות שקיבל לאחר שעניין האיסור פורסם ברבים.

 שוטרים מרחיקים אזרחים עם דגל ממתחם הגן

"לכן הם שם עובדים במהלך החג ולא מבלים עם ילדיהם. אז אני מציע לכולנו לא להתלהם ולברר העובדות לפני שממהרים כל פעם לחרוץ דין. קצת יותר אהבת חינם לא תזיק לנו".

"הערב התקיים אירוע רגיש בחיפה ולכן ככל הנראה המשטרה החליטה בשטח על מספר הגבלות. אחת מהן היתה שלא להכניס מקלות שמא ייעשה בהם שימוש אלים. ולכן מי שהגיע עם דגל נאמר לו בהתחלה שלא יוכל להכניסו", סיפר השר.

"כששמעתי על ההחלטה הזו (פנו אלי מהשטח) חשבתי שזו טעות קשה וביקשתי מהמשטרה לבחון ההחלטה שוב. לשמחתי ההנחייה שונתה ואתם יכולים לראות בתמונות מהמופע את דגלי ישראל", הוסיף ארדן. 

לדבריו, "אם מישהו שנשא דגל לא הוכנס- אולי זה קשור להתנהגותו או למידע על כוונותיו בקשר למופע. אבל לא לכך שהוא נשא דגל".

 שוטר מסרב להכניס דגל ישראל למתחם

"אסור שדגל ישראל לא יהיה מותר בכל מקום. זה סמלנו הלאומי! סרטון הוידאו שהופץ הוא מהזמן שטרם שינוי הנחיית המשטרה וזו אכן היתה טעות בעיני", הדגיש השר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_8

"זה מאבק על צביונה של הארץ"

תושבי דרום ת"א מחריפים את המאבק להוצאת המסתננים. שפי פז: "זה לא מאבק מקומי, דרום ת"א הפכה לסמל"