בזכות מקסיקו – ההצבעה על באונסק"ו תבוטל. הוועד המנהל של אונסק"ו צפוי להתכנס היום (ג') לדיון בו יאושררו כל ההחלטות האחרונות של הארגון על מנת להכניסן לתוקף. אך נראה כי ההחלטה הקובעת כי אין זיקה בין ישראל להר הבית ולכותל תבוטל ותיפתח להצבעה מחדש.

 "אנטישמיות חדשה". מתוך 'הפטריוטים'  (ה')

רגע לפני נעילת דיוני הוועד המנהל הודיע משרד החוץ של מקסיקו כי המדינה מתכננת לנצל סעיף חריג בתקנון ולשנות את הצבעתה. מקסיקו שתחילה תמכה בהחלטה, ביקשה להפוך לנמנעת. בכך ייפתח הנושא לדיון מחדש.

הדבר התאפשר הודות לאנדראס רומר שגריר מקסיקו לאונסק"ו, שקיבל הנחיה להצביע בעד הפלסטינים וכיהודי, מצפונו לא אפשר לו להצביע בעד התעלמות מהקשר ההיסטורי והדתי להר הבית והכותל. השגריר השתתף בהלוויותו של הנשיא שמעון פרס והתחייב להתנגד להחלטה התומכת בפלסטינים. בכירים במקסיקו דרשו ממנו להצביע בעד ההחלטה. אמש קם ויצא רומר מהאולם עם תחילת ההצבעה, אך אחד מסגניו הצביע בכל זאת, דבר שעורר זעם בקהילה היהודית במדינה. בעקבות כך, השגריר שהחל את תפקידו רק לאחרונה, יפוטר.

שגריר ישראל לאונסק"ו: "מעריך כי צפוי רוב לפלסטינים"

שגריר ישראל לאונסק"ו, סיפר: "אנחנו לא מוותרים ונלחמים עד הסוף ונגד כל הסיכויים, אתמול הייתי בקשר רציף עם השגריר המקסיקני שממש נכנס ללבי ובשיחה האחרונה עדכן אותי שפיטוריו בלתי נמנעים אך לפחות אנחנו יכולים לחייך כי הצלחנו לשנות את עמדת מקסיקו באופן ודאי לעתיד. מיד אמרתי לו למה רק לעתיד אם עדיין אפשר לשנות את ההצבעה הזו?, והצגתי בפניו את הפרצה בתקנון אונסק"ו שמאפשרת זאת".

מימין: שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן. משמאל: שגריר מקסיקו באונסק"ו אנדראס רומר
מימין: שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן. משמאל: שגריר מקסיקו באונסק"ו אנדראס רומר

רומר השיב לשאמה הכהן: "אני חייב לעדכן את נשיא מקסיקו. תן לי לרוץ לטפל בכך". על פיטורי השגריר המקסיקני אמר שגריר ישראל לאונסק"ו כי "מדובר בידיד אמת של ישראל אבל שינוי דפוס ההצבעה ההיסטורי של מקסיקו לטובת ישראל הוא הישג דיפלומטי ומורלי עבור ישראל והמשך המגמה של שחיקת התמיכה בפלסטינים".

עוד העריך שאמה הכהן כי למרות השינוי המבורך בהצבעתה של מקסיקו, לאחר חמש שנים בהן צידדה באופן קבוע בפלסטינים, בהצבעה צפוי רוב לפלסטינים. ״ההודעה של מקסיקו על מעבר מתמיכה להימנעות משמעותה פתיחת ההצבעה מחדש. ח״כ כרמל שאמה הכהן אשר נמצא באונסק"ו מעריך שהדבר לא יגרום לשינוי בתוצאה, לאור הרוב הערבי האוטומטי״, כך עפ"י משר החוץ.

גם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) החבר בועדת חוץ וביטחון, בירך על החלטת מקסיקו להימנע, אך העריך כי לא די בכך: "העובדה שמקסיקו שמסורתית מצביעה עם הערבים מבקשת לחזור בה מהצבעתה היא הישג ישראלי חשוב, אך לא צפויה לשנות את התוצאה הסופית – המגחיכה את הפארסה המכונה אונסק"ו לשפל חדש".

לדברי ח"כ שרן השכל (הליכוד), אף היא חברת ועדת חוץ וביטחון: "מדינות שעומדות בצד ונמנעות אינן נייטרליות- הן בוחרות צד. הגיע הזמן שהאו"ם יעצור את ההידרדרות המוסרית שאליו הגיע הגוף. אני מברכת את מקסיקו על ההחלטה להצביע מחדש ומקווה שמדינות נוספות יצביעו על פי אמות המוסר שלהן במקום לתת למדינות שבינן לבין זכויות אדם אין דבר וחצי דבר,להשתמש בארגון ככלי ציני לתעמולה גזענית".

מטעמו של שר החינוך , נשיא אונסק"ו בישראל, נמסר: ״אנו נעקוב היום ההתפתחויות ואם ההחלטה המבישה של אונסק״ו אכן תבוטל בפועל, אנו נשקול לחדש את הקשרים, האירועים והמיזמים שבוטלו. כל עוד הצבעת אונסק״ו לא מבוטלת, החלטת שר החינוך בנט עומדת בעינה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.