הבוקר (ג') קיימו , האלוף יואב פולי מרדכי, וראש , תת אלוף אחוות בן חור, ביקור פתע בכפר יעבד שבג'נין ובמפחמות הפרוסות בשטחי B.  אל ביקור הצוות המקצועי של התלווה גם גדוד הסיור של חטיבת הצנחנים.

האלוף יואב פולי מרדכי היום בביקור הפתע במפחמות. צילום: דוברות מתפ"ש
האלוף יואב פולי מרדכי היום בביקור הפתע במפחמות. צילום: דוברות מתפ"ש

נציין כי במסגרת הסכמי אוסלו נקבע כי יהיו בשליטה אזרחית פלסטינית ובשליטתה הביטחונית של מדינת ישראל.

בתום הסיור התקיימה פגישה עם בעלי המפחמות, נציגי הרשות הפלסטינית וראשי המועצות של הכפרים הפלסטיניים באזור.

בזכות האכיפה הפלסטינים נכונים לשתף פעולה

כזכור, ביום חמישי האחרון נערכה לראשונה אכיפה במפחמות אלה בצפון השומרון, לאחר שניסיונות ההידברות מול הפלסטינים למיגור התופעה ונזקיה, לא הסתייעו.

פעולות האכיפה ביום חמישי. צילום: דוברות מתפ"ש

בפגישה היום הבהיר האלוף מרדכי לבעלי המפחמות כי "תם עידן המפחמות. עניין המפחמות כפי שהוא מתנהל כיום לא יוכל להימשך עוד. הצבא יפעל ככל שיידרש למגר את התופעה. נבצע לצד הטמעת פתרונות טכנולוגיים ואקולוגיים, ישראליים ובינלאומיים על מנת להגיע לפתרון שיוסכם על כל הצדדים. הבריאות הציבור חשובה יותר מכל דבר".

במהלך הפגישה הביעו הפלסטינים את חששותיהם מפגיעה בהכנסות על מנת לקיים את משפחותיהן. במעגל תעסוקה ראשון עובדים כ- 2,500 ועוד כ-1,000 במעגל נוסף בעיקר מהכפר יעבד וזבדה. היקף פעילות השנתי נאמד בכ-200 אלף ₪ לכל בעל מפחמה.

לדברי תת אלוף אחוות בן חור : "המודל שאנחנו מדברים עליו טוב יותר ורווחי יותר מבחינת כלכלית. נקבע לוחות זמנים לתהליך, במסגרתו יכניסו ידידותיות לסביבה ותתבצע הכשרה של האנשים לשימוש במפחמות חדשות יותר".

בעלי המפחמות הביעו נכונות להירתם למציאת פתרונות חלופיים על מנת לרכוש את הידע והמיומנויות ליצור פחם במפחמות ידידותיות לסביבה.

המשאיות בהם הועמסו כלי העבודה וגזמי העץ שהוחרמו. צילום: דוברות מתפ"ש
המשאיות בהם הועמסו כלי העבודה וגזמי העץ שהוחרמו בחמישי. צילום: דוברות מתפ"ש

עד כה פעלו המפחמות ביעבד בייצור פחמים משריפת גזמי עץ, אשר לרוב נמכרים לפלסטינים על ידי חקלאים ישראליים. המפחמות מהוות מפגע סביבתי וגורמות לזיהום אוויר חמור באזור, ממנו סובלים תושבים פלסטיניים ואזרחי ישראל, תושבי אזור השרון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.