6:02 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > העלילה החדשה של שוברים שתיקה

העלילה החדשה של שוברים שתיקה

בארגון "שוברים שתיקה" האשימו את צה"ל בגירוש בדואים ופלסטינים מבתיהם לצרכי אימונים. ארגון "האמת שלי" מפריך את הטענות ומקבל חיזוק ממקור בלתי צפוי

ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה" פרסם שלשום (ב') פוסט נוסף שמטרתו להכפיש את שמו של צבא הגנה לישראל, תוך בדיית סיפורי התעללות בבדואים ופלסטינים. ארגון "האמת שלי" שהוקם כדי להגן על מעמדם ותדמיתם של חיילי צה"ל, לא עבר על כך בשתיקה ופרסם את העובדות שמאחורי הפוסט המסולף.

העלילה החדשה של שוברים שתיקהמתוך 'הפטריוטים' 2.11.16

"היום עבדאללה ובני משפחתו התבקשו לעזוב את ביתם, בכפר ראס אל אחמר, בשביל תרגיל צה"לי. זו כבר הפעם השמינית השנה", נכתב בעמוד הפייסבוק של שוברים שתיקה. "פלסטינים שנדרשים לעזוב את הבתים שלהם לכמה שעות ולפעמים לכמה ימים כי אנחנו צריכים להתאמן זה עניין קבוע בשטחים. האמת, היו גם מקרים שפשוט היינו מתרגלים להם על הראש – בתוך הכפר, בתוך הבתים, על הגגות, ביום ובלילה. גם כשהם שם", טענו בארגון השמאל.

בעמוד ארגון "האמת שלי" פרסמו עובדות ששוברים שתיקה "שכחו" לציין. לדבריהם, בדצמבר 1999 כאשר הוכרז השטח של ראס אל אחמר כשטח אש 901, עבדאללה או משפחתו לא חיו שם.

לפני. תצלום אוויר משנת 1999 המוכיח כי איש לא התגורר בשטח אש 901 בטרם הוכרז
לפני. תצלום אוויר משנת 1999 המוכיח כי איש לא התגורר בשטח אש 901 בטרם הוכרז

"עבדאללה ומשפחתו הגיעו והתיישבו שם רק לאחר ההכרזה של משרד הביטחון ולאחר שמשרד הביטחון חזר ווידא שאף אחד לא מתגורר שם. אבל כל זה עובדות מוצקות וממתי לשוברים שתיקה אכפת מעובדות בשטח? העיקר לפרסם עוד פוסט שנאה כלפי צה"ל ועוד טענות חסרות שחר מפורסמות ברבים. מזל שיש צילומים להוכיח", טענו ב"אמת שלי" וצרפו תצלומי אוויר כדי לגבות את טענותיהם.

אביחי שורשן, ממייסדי ארגון "האמת שלי", פרסם פוסט תגובה בו הוא מבהיר כי טענות "שוברים שתיקה" הן שקריות. "הנה שלושה דברים משמעותיים ביותר שיולי (נובק, מנכל"ית "שוברים שתיקה" – ב.ב.) והחבר'ה שלה שכחו לספר לכם", כתב שורשן.

"המשפחה של עבדאללה גרה בתוך שטח אש ובניגוד לחוק. סביר להניח שתושב יהודי באותה סיטואציה בדיוק היה מפונה לצמיתות ואחרי שתי דקות", ציין שורשן.

"אף אחד לא מגרש את המשפחה של עבדאללה כל השנה, למרות שהבית שלהם יושב בתוך שטח של משרד הביטחון, אלא כמה פעמים בודדות ובהתראה מראש לפני אימונים בשטח. בתור כאלו שפלשו לשטחים צבאים זה נשמע לי כמו סיכום הרבה מעבר להוגן", הוא הוסיף.

אחרי. תצלום אוויר משנת 2016. פלסטינים מתגוררים בשטח אש 901
אחרי. תצלום אוויר משנת 2016. פלסטינים מתגוררים בשטח אש 901

"והכי חשוב יולי נותנת לכם הרגשה כאילו אנחנו עושים לפלסטינים דווקא ונכנסים להתאמן דווקא ורק בכפרים שלהם. וזה מעניין, כי אני בתור לוחם לא פעם "כבשתי" את כפר מימון, שובה וקיבוץ בארי לפני מבצעים בעזה, וכשישבנו בשרגא אז נהריה הייתה הבייבי שלנו ולא פעם העיר בלילה הייתה נראית כאילו פרצה מלחמה,אבל עזבו, כל זה לא חשוב, העיקר שהפוסט הזה בטח גם יתורגם לאנגלית ולך תסביר להם איפה זה נהריה ומה זה שטח אש. כפיים יולי", סיכם שורשן.

העד שמפריך את טענות "שוברים שתיקה"

למרבה ההפתעה, הטענות של שורשן וארגון "האמת שלי" מקבלות חיזוק ממקור לא צפוי. כדי להוסיף נפח ואמינות הפנו ב"שוברים שתיקה" לעדות שגבו מסגן ששירת בנח"ל גדוד 50, בבקעת הירדן בשנת 2011. אך מבט קצר על עדות הסגן מפריכה את חצאי אמיתות של ארגון השמאל.

"היה אימון בשטחי אש. גרים שם רועי צאן, פלסטינים ובדואים. יש שטחי אש שמסומנים במפות, ששם לא אמור להיות אף אחד", קובע הסגן בעדותו.

העדות שמפריכה את טענת שוברים שתיקה
העדות שמפריכה את טענות שוברים שתיקה

הוא מספר כי מבקשים מהם "לכבוש" את הכפרים ומתאר פעולה מדוייקת של צה"ל שאיננה כוללת התעמרות בפולשים לשטחי האש, כפי שניסו בארגון השמאל להציג: "נכנסים לתוך הכפר, אין כניסה פיזית לתוך בתים, אין כניסה לתוך חצרות של בתים אפילו, רק תנועה בתוך הרחובות".

הוא ציין כי מיידעים את הפלסטינים לפני ביצוע התרגילים וכי הוא מורה לחיילים לשמור על שקט, "אני חושב שאצלנו בפלוגה ובגדוד כן הייתה התייחסות לזה שאנשים גרים שם וזה לא מתאים".

כזכור, בחודש מאי האחרון האשים מזכ"ל מפלגת מרצ ולשעבר חבר הכנסת מטעמה, מוסי רז, כי צה"ל מפנה משפחות פלשתיניות מבתיהן למשך שלושה ימים לצורך אימונים. "יאללה, צאו מהבית לשלושה ימים. הצבא צריך להתאמן. לא אמרו לכם את זה כי אתם אזרחי ישראל. אינכם חיים תחת כיבוש", כתב אז רז.

העמיד דברים על דיוקם. אביחי שורשן
העמיד דברים על דיוקם. אביחי שורשן

"חמישים משפחות, תושבי הכפרים חומסה, ראס אל אחמר ובורז אל אחמר שבשטחים הכבושים הוצאו מבתיהם למשך שלושה ימים. הצבא צריך להתאמן" הוסיף רז והמשיך בציניות "מובן שלא בחר לפנות לשם כך כפר בישראל, גם לא התנחלות. יש פלסטינים, מה זה בשבילם שלושה ימים בלי בית".

"שכחת פרט קטן. אותן משפחות התיישבו בתוך שטח אש כשהן יודעות שמדובר בשטח אימונים צה"לי וכחלק מתפיסת קרקע באופן שיטתי" כתב אז בתגובה אביחי שורשן והוסיף "אם אתה רוצה לעשות השוואה, אני מציע שתלך ותנסה להתיישב בתוך צריפין, תל השומר או בסיס הקריה. מבטיח שתפונה הרבה יותר מהר".

בשוברים שתיקה משתמשים בבדואים ובפלסטינים כדי לנגח את צה"ל. צילום: פלאש 90
שוברים שתיקה משתמשים בבדואים ובפלסטינים כדי להכפיש את צה"ל. צילום: פלאש 90

עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת רגבים, הבהיר אז בשיחה עם אתר ערוץ 20, כי לפי הצבא ויחידת הפיקוח שטחי אש אינם מוכרזים לפני שנעשה הליך סקר ובדיקה שאין שום התיישבות קבע במקום. במקרה הזה, בחלק מהמקומות היה היתר מתואם עם הרשויות  ומוגבל בזמן לחלק מתושבי הכפרים הסמוכים לרעות עם המרעה בשטח.

בניגוד לסיכומים,התושבים ניצלו את ההיתר ואת היעדר הפיקוח על מנת להקים מאחזים בשטח האש. לדברי ארד, מאחזים דומים ניתן למצוא בכל שטחי האש מדרום הר חברון ועד צפון השומרון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?