דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ אסר לפנות ערבים משטח בבעלות יהודית

בג"ץ אסר לפנות ערבים משטח בבעלות יהודית

השופט יורם דנציגר שהפיל את מתווה עמונה אסר לפנות בית ערבי שנבנה על אדמה של יהודים. "היד שאתמול חרצה את גורלו של היישוב עמונה, חתמה שעות ספורות לפני כן החלטה שונה לגמרי"

איפה ואיפה. מתוך 'הפטריוטים' (ה')

בזמן שהמשטרה מפנה בכפייה את תושבי עמונה מבתיהם, בית המשפט העליון סירב לפנות ערבי מבית חנינא שבנה את ביתו בצורה לא חוקית על אדמה השייכת ליהודים. ההחלטה התקבלה לפני יומיים (ג') ע"י השופט יורם דנציגר. כך פורסם באפליקציית החדשות "360".

השופט יורם דנציגר, שכיהן בהרכב השופטים שדחה את מתווה עמונה, אמר בפסק הדין: "מדובר בבתי המגורים היחידים שלהם. לפיכך, משמעות הפינוי היא השלכתם לרחוב". פסיקת בג"ץ נקבעה בניגוד להחלטת בית המשפט המחוזי. כמו כן, בג"ץ דחה את בקשת היהודים לקבל תשלום עבור השימוש באדמותיהם. "אין חולק כי למשיבים (בעלי האדמות היהודים) הזכות לממש את זכותם הקניינית כפי שנקבעה בפסק הדין וכי ככלל הצד הזוכה בפסק הדין רשאי ליהנות מזכייתו אף אם הוגש ערעור. עם זאת, שעה שמדובר בנזק בלתי הפיך, מאזן הנוחות נוטה לטובתם".

אריה קינג, חבר מועצת עיריית ירושלים, הגיב בחריפות לפסק הדין וטען כי בית המשפט מפלה את האוכלוסייה היהודית בישראל. "היד שאתמול חרצה את גורלו של היישוב עמונה, ידו של דנציגר חתמה שעות ספורות לפני כן, החלטה שונה לגמרי. מדובר במקרה של ערבים שפלשו ובנו שתי מבנים לא חוקיים על אדמה יהודית שרשומה אצל פקיד הסדר המקרקעין, וזאת בערעור לאחר ששתי ערכאות שונות, פסקו שעל הפולשים הערבים להתפנות", אמר קינג.

כמו כן, קינג לא מבין מדוע היחס בין המקרה המדובר בבית חנינא לבין עמונה מקבל יחס שונה בבית המשפט. "אני מזכיר שבעמונה נושא קביעת הבעלות לא הגיע לדיון משפטי כלל. בהתייחס לנימוקיו ולמסקנתו, הרי שהחלטתו של גנציגר אתמול להתנגד למתווה עמונה, מבלי להתייחס לאותם הנימוקים שמצא לנכון להתבסס עליהם בהחלטתו במקרה דנן, הרי שאין עוררין שהמדובר בשפיטה סלקטיבית ובררנית לפי מוצא העותרים המבקשים ואפלייה אנטי-יהודית מסיבות של אג'נדה פוליטית שמאלנית".

אריה קינג פלאש 90
אריה קינג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90.
איפה ואיפה. שופט ביהמ"ש העליון יורם דנציגר. צילום: פלאש 90
איפה ואיפה. שופט ביהמ"ש העליון יורם דנציגר. צילום: פלאש 90
ספליט ירושלים עמונה פלאש 90
למצולמים אין קשר לכתבה. צילומים: יונתן זינדל ומרים אלסטר, פלאש 90
אלעד שור

אלעד שור

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"