2:44 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בנו של המפכ"ל: "אנרכיסטים משחקים בקהילה האתיופית"

בנו של המפכ"ל: "אנרכיסטים משחקים בקהילה האתיופית"

איתן אלשיך מגיב לסערה הציבורית שעוררו דבריו של אביו, וטוען: "הטעו את קהילת יוצאי אתיופיה לחשוב שהמשטרה גזענית ורוצה ברעתם"

בנו של מפכ"ל המשטרה, איתן אלשיך, מגיב לסערה שעוררו דבריו של אביו, רוני אלשיך, אתמול (ג') כי "טבעי ששוטרים יחשדו יותר בבני העדה האתיופית", וטוען כי כלי תקשורת הציגו בצורה מסולפת ומגמתית את דבריו מנאומו אתמול בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין.

דבריו המלאים של מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך בטקס לשכת עורכי הדין

"בתקשורת פורסם סרטון קצר, ערוך, מגמתי ומסלף", כתב בן המפכ"ל בחשבון הפייסבוק שלו. "אי אפשר להבין לא נכון את הנאמר, אחרי שמקשיבים לתשובה המלאה. לצערי כל חברי הכנסת שלנו לא התביישו ללהג עוד לפני שראו את הסרטון המלא".

המפכ"ל שוחח עם ראשי קהילת יוצאי אתיופיה כדי להסביר את הדברים שצוטטו בצורה מסולפת. "זו הסיבה שהוא שוחח עם ראשי הקהילה עד שתיים בלילה. אחד אחרי השני. כדי לצרף אותם לאחד, להתחבר, ולא להיות שותפים למהלך האנרכיסטים שמשחקים בקהילה", הסביר הבן.

"כבר בתחילת התפקיד שלו הבנו שהוא לא מתרגש מהתקשורת. מה שכן חורה לו, זה הפגיעה בקהילת יוצאי אתיופיה. הנתק שנגרם כתוצאה מתקשורת עקומה, והפגיעה בקהילה שלימה, שהטעו אותה לחשוב שהמשטרה גזענית ורוצה ברעתם". כותב איתן אלשיך.

איתן סיפר כי את כל הלילה שלאחר הנאום, היה עסוק המפכ"ל בשיחות טלפון "לא כי האירוע פוגע לו ב'שם'. ולא כי בלאגן מסכן לו את התפקיד… פשוט כי כולם סביבו, וכל מי שנכח באולם, יודע, שזה פשוט לא מה שהוא אמר. ואיך שהציגו את זה, אלו פשוט לא דעותיו".

"הנזק שנגרם לקהילה הוא עצום. הוא מחזיר את כולנו כמה צעדים אחורה ברצון שלנו לחבר את כולנו לרקמה אנושית אחת", הוסיף איתן אלשיך.

הנאום בלשכת עורכי הדין. רונני אלשיך. פלאש 90
הנאום בלשכת עורכי הדין. רונני אלשיך. פלאש 90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נעמד גם הוא לצד מפכ"ל המשטרה ואמר כי "הוא לא הצדיק את תופעת שיטור היתר נגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה" אלא עשה את ההיפך ממה שמיוחס לו – ו"הצביע באומץ" על הבעיה ועל טיפול המשטרה בה.

"כל תיאור אחר של דברי המפכ"ל או הסקת מסקנות לכיוון ההפוך אינו נכון ויוצר עיוות ותחושות קשות ללא כל הצדקה, בעיקר לאחר שהמשטרה הבהירה שוב את כוונת המפכ"ל בתשובתו", הוסיף ארדן, והדגיש כי "הישראלים יוצאי אתיופיה הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וחלק ממשטרת ישראל עצמה".

עוד אמר השר "הסברו של המפכ"ל לא נועד בשום אופן להצדיק את שיטור היתר, אלא לתאר את הלכי הרוח של השוטרים שגרמו להם בעבר לפעול באופן שגוי".

דבריו של המפכ"ל עוררו סערה פוליטית וגררו תגובות זועמות מצד יוצאי העדה האתיופית. פעילים בולטים בקהילה דרשו מאלשיך להתנצל על דבריו וכינו אותם "אומללים, פוגעניים, פסולים ואף גזעניים".

פנטהון אספה דויט, מנכ"ל עמותת טבקה צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, אמר "המפכ"ל בדבריו הכתים את קהילת יוצאי אתיופיה, ולמעשה כינה אותה כקהילה פושעת, ויותר מזה, המפכ"ל נתן לגיטימציה והכשר להתנהגות הגזענית של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה וקבוצות אחרות".

הפטריוטים בדיון על דברי המפכ"ל בנוגע ליוצאי אתיופיה

המפכ"ל מסביר את אלימות המשטרה

אתמול (ג') בכנס לשכת עורכי הדין, ניסה המפכ"ל להסביר את אלימות המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה: "בכל המחקרים הקרימינולוגים בעולם מוכח שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה מאשר אחרים, זה לא צריך להפתיע. בנוסף, בכל המחקרים מוכח שצעירים מעורבים יותר בפשיעה. כאשר שני הדברים האלה מתלכדים ביחד, נוצר מצב שקהילה מסוימת מעורבת בפשיעה. זה היה בכל העליות".

לדבריו, "כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה טבעי".

עוד קישר המפכ"ל בין העולים יוצאי אתיופיה לבין המתרחש במזרח ירושלים, "כשישנה קהילה שמעורבת יותר בפשיעה, גם לגבי ערבים או תושבי מזרח ירושלים, והסטטיסטיקות מפורסמות, אז כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר. זה טבעי. אנחנו לדעתי הבנו והתחלנו לטפל בזה קצת באיחור, אבל כשנה יש תוכנית מאוד-מאוד אדוקה יחד עם מנהיגים בתוך הקהילה, שתפקידה לצמצם בין השאר את שיטור היתר".

הוא הסביר כי מטרת התכנית בקרב יוצאי אתיופיה היא "לצמצם את מעורבותם בפשיעה, לעזור לנוער לא להידרדר, להעביר נוער שהסתבך מצד אחד לצד שני ועוד. וגם לצמצם את שיטור היתר, כי הוא טבעי. הוא גם בעייתי כי בסופו של דבר הקהילה מגיבה והמשטרה מגיבה וזה נראה לופ שאיננו נגמר".

לטענתו, "בסקרים האמון אצל יוצאי קהילת אתיופיה נמצא בעלייה. אני שמח שיש מנהיגות בתוך הקהילה שמשתפת פעולה כי כולנו רוצים אותו דבר ואסטרטגיית המניעה היא להוריד פשיעה ולא למלא את בתי הכלא באזרחים מכל סוג וכל צבע ועל כל סוג של פשיעה".

לפטר את אלשיך:

בעקבות הדברים דרשו פעילים במחאת יוצאי אתיופיה לפטר את אלשיך לאלתר ואמרו כי דבריו "מוכיחים שהמשטרה מסוכנת לקהילה". מאוחר יותר פרסמה המשטרה הודעת הבהרה ובה נאמר כי "אין ולא היתה למפכ"ל כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה".

באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה תקפו בחריפות את דברי אלשיך. "דבריו של המפכ"ל הם עוד הוכחה בסידרת האמירות והמעשים של הגוף הזה שנקרא משטרת ישראל מול יוצאי אתיופיה, הגוף הזה מהשר לבטחון פנים גלעד ארדן ועד אחרון השוטרים לא מוכן לקחת אחריות על התנהגותו ועל מעשיו מול יוצאי אתיופיה. שהם סטראוטיפיות וגזעניות ומטרתו היחידה היא להפשיע בכוח את יוצאי אתיופיה".

עוד דרשו באגודה כי אלשייך יתפטר: "אנו דורשים את התפטרותו של המפכ"ל על התבטאות זו. לא ייתכן שאדם כזה יפקד על גוף כל כך חשוב שאמון על ביטחון האזרחים, ואם השר רואה ביוצאי אתיופיה חלק מאזרחי ישראל על אחריותו לדרוש את התפטרותו".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"