4:25 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ארגון השמאל "יש דין" מתגייס נגד עמונה

ארגון השמאל "יש דין" מתגייס נגד עמונה

לקראת תום החודש שהקציב היועמ"ש לבירור תביעות הפלסטינים על הבעלות בקרקע אליה יועתק הישוב, הוגשו כ-30 תביעות חדשות לבעלות

פלסטינים הגישו תביעות בעלות על הקרקע אליה אמור להיות מועתק הישובה "עמונה". זאת לקראת תום החודש שהקציב היועמ"ש לבירור טענות הפלסטינים על הבעלות בקרקע.

הפלסטינים הטוענים לבעלות על הקרקע. צילום: יש דין
הפלסטינים הטוענים לבעלות על הקרקע. צילום: יש דין

 

אמש (ה') הגישו בארגון השמאל "יש דין" מכתב התנגדות למנהל האזרחי, לאחר שלטענתם נמצאו יורשיהם של כ-30 מתוך 35 חלקות אליהן תוכנן להעתיק את הישוב עמונה. בנוסף למכתב, הוגשו תצלומי אוויר של יתרת החלקות שלדבריהם המוכיחים כי הקרקע עובדה בידי פלסטינים.

"יש מידה לא מבוטלת של ציניות ברעיון להעניק את הקרקעות הללו לאנשים שכבר הוכיחו כי שלטון החוק לא חל עליהם, ולכן סביר להניח שגם בעתיד הם יסרבו להתפנות מהן", טוענים בארגון 'יש דין', "על היועץ המשפטי להטיל את מלוא כובד משקלו ולמנוע את השימוש במתווה של נכסים נטושים, הן ביחס לעמונה והן בכלל. אין לאפשר גזל קרקעות חדש כדי 'לפתור' גזל קודם".

עמונה כיום ובעתיד?
עמונה כיום ובעתיד?

מטה עמונה: האחריות מוטלת על הדרג המדיני

כזכור, בחודש שעבר התקיימה ישיבה בנושא המלצת צוות ההסדרה בעניין היישוב עמונה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בהשתתפות פרקליט המדינה, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, חברי צוות ההסדרה ונציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים.לפי המלצות צוות ההסדרה, מוצע לפנות את היישוב ולהקימו מחדש על אדמות סמוכות, שניתן להגדירן כ"נכסי נפקדים". חוק נכסי נפקדים מקנה למדינה את נכסיהם של מי שעזבו אותה לשטחיהן של מדינות עוינות במהלך מלחמת העצמאות.כצפוי, ההמלצה מעוררת סוגיות משפטיות כבדות משקל, בין השאר גם בתחום דיני הקניין ומעמדם של נכסי נפקדים, ובתחום דיני התכנון והבנייה. נקודת המוצא לדיון, כפי שהודגשה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, היא הקפדה ללא פשרות על קיום שלטון החוק בכלל, וביו"ש בפרט.
עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

 

במקרה זה עמד היועץ על החשיבות בכיבוד החלטת בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, מיום 25.12.2014, ככתבה וכלשונה, ולפיה יש לפנות את כלל הבנייה הקיימת במאחז עד לא יאוחר מיום 25.12.2016.

מנדלבליט סיכם אין מניעה משפטית לבחון את מעמדן הקנייני של החלקות הסמוכות שקיימת לגביהן אינדיקציה ראשונית להיותן נכסי נפקדים.זאת על מנת שיהיה לדון באופן מסודר ויסודי בהמלצת צוות ההסדרה. לצורך כך הוא הקציב חודש ימים שלאחריהם יוכל להידרש לסוגיות המשפטיות שיתעוררו.

אביחי בוארון ממטה המאבק בעמונה בראיון על הנושא לפני כחודשיים. מתוך "זה היום"

 

חוות הדעת מסתמכת על שלוש חוות דעת משפטיות קודמות שאפשרו השכרה של נכסי נפקדים, האחרונה בהן מ-2014 של היועץ המשפטי של איו"ש, ושל מי שהיה הפרקליט הצבאי הראשי בשנת 1998, שופט בבית המשפט העליון – אורי שוהם.

ממטה המאבק של עמונה נמסר בתגובה לתביעות הבעלות: "כפי שפורסם בכלי התקשורת המרכזיים וכפי שכולם יודעים, מדובר בתביעות שקריות שהוגשו במימון ובדחיפה של הרשות הפלסטינית שמשתפת פעולה עם ארגוני השמאל הקיצוני רק דבר אחד – למנוע מיהודים לגור ביהודה ושומרון. לשם כך הם לא בוחלים ומנצלים לרעה את מערכת המשפט".

 

תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90
תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90

 

"לאחר בג״ץ נתיב האבות, הבתים בעפרה, עמונה ועוד אלפי בתים ומשפחות, הנמצאים בסכנת החרבה ופינוי, ברור כי רק חוק ההסדרה יעצור את הניצול לרעה של מערכת המשפט הישראלית לצורך הגשמת שאיפות לאומיות של גרוש ישראל מיו"ש והרס ההתיישבות", הוסיפו במטה.

לדבריהם, "האחריות לעתידו של עמונה נמצא בידיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת המשפטים איילת שקד ושר הביטחון אביגדור ליברמן. אם לא יחוקק עם פתיחת מושב הכנסת הקרוב חוק ההסדרה פנינו למאבק חסר פשרות שיזעק את זעקת כל תושבי יו"ש ויביע את מחאת כל מצביעי הימין".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב