האם בגלל פרשת אזריה חיילים נרתעים מלהסתער על מחבלים? קצין קרבי בחטיבת ה 401 של השיריון הודח לאחר שבתחקיר התברר כי נמלט מזירת פיגוע הירי בירושלים באוקטובר האחרון, בו נרצחו שני בני אדם, על אף שהיה חמוש. מאחורי ההחלטה עומד מפקד אוגדה 162, תא"ל אמיר אבולעפיה.  זו הפעם הראשונה, במסגרת גל הטרור שפרץ באוקטובר 2015, שבצה"ל מחליטים להדיח חיילים מתפקידם לאחר שלא חתרו למגע ונמלטו מזירת פיגוע.

הפטריוטים דנים על פחד הקצין להסתער 

בפיגוע שהתרחש באוקטובר המחבל פתח באש לעבר תחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת בירושלים. מירי זה נהרגה לבנה מליחי, בת 60 מירושלים. המחבל נמלט מהמקום, והמשיך לירות בעוד שתי זירות – לעבר אשה נוספת שהייתה במכוניתה, ולעבר שוטרים שהיו בשייח ג'ראח. במהלך חילופי אש עם המחבל בשייח ג'ראח, נורה ונפצע אנושות רב-סמל מתקדם יוסף קירמה, שמת מפצעיו מאוחר יותר.

לאחר שהמחבל אבו סביח נמלט מאזור תחנת הרכבת הקלה, החלו לרדוף אחריו כמה אזרחים וחיילים לא חמושים. מחקירת הפיגוע התברר כי חייל נמלט מהמקום על אף שהיה חמוש בנשק, ולא הגיש סיוע או ניסה לעזור במרדף אחר החמוש. בבדיקה שנערכה לאחר מכן התברר כי אותו חייל הוא קצין המשרת בחטיבה 401. בבירור שערכו בצבא עלה כי הקצין לא חתר למגע, ולכן הוחלט להדיח אותו מתפקידו.

קורבנות המחבל. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד
קורבנות הפיגוע. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד

בעבר, לאחר מקרה בו חיילים לא חתרו למגע כתב דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בדף הפייסבוק שלו כי "ההנחיה הקיימת לחיילים בכל מקום היא לחתור למגע ולהסיר את האיום, גם כשהם נמצאים במקום אזרחי. זו הפקודה, זו רוח צה"ל – זה תפקידינו כמגני העם".

מדובר צה"ל נמסר כי "לאחר האירוע התבצע תחקיר באשר להתנהלותו של קצין מחטיבה 401 בפיגוע הירי שהתרחש בחודש אוקטובר בגבעת התחמושת. מהתחקיר עולה כי הקצין לא חתר למגע ופעל בניגוד למצופה ממנו באירוע מסוג זה, ועל כן החליט מפקד האוגדה להדיחו מתפקידו".

אלאור אזריה צילום: פלאש 90
הכול בגללו? אלאור אזריה צילום: פלאש 90

בעקבות המקרה, נשלח מסמך מטעם מפקד האוגדה, תא"ל אמיר אבולעפיה, בו הובהר כי יש להסביר לחיילי האוגדה את עיקרי האירוע ולשוחח איתם על מקרים בהם תידרש מעורבותו של לוחם באירועי טרור מתפרצים – גם כאשר הם אינם במסגרת צבאית, אלא במקומות אזרחיים. תא"ל אבולעפיה הוסיף כי הוא רואה בכך אירוע חריג, שלא משקף את ההתנהגות המבצעית והערכית הנדרשת.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי