אישרה הערב (ב’) את חוק המלצות המשטרה בקריאה ראשונה ברוב של 46 מול 37. על פי הצעת החוק, יחול איסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה להגשת . מוקדם יותר היום (ב’) אישרה , בראשות ח”כ דוד אמסלם, את הצעת החוק לקריאה ראשונה, זאת לאחר שאתמול אושרה ההצעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. לבקשת האופוזיציה, ההצבעה הייתה שמית. ח”כ דוד ביטן נחוש להביא את החוק להצבעה שנייה ושלישית בתוך שבוע עד שבועיים.

"בא מהזווית של זכויות האדם". ח"כ אמסלם במליאה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
“בא מהזווית של זכויות האדם”. ח”כ אמסלם במליאה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ח”כ בני בגין (הליכוד) לא הצביע נגד החוק, בעקבות הפשרה שהושגה היום בין סיעות ‘כולנו’ ו’הליכוד’ שקבעה כי המשטרה תוכל להמליץ בסיום חקירה האם יש תשתית ראייתית להגשת כתב אישום, כולל בחקירות , אך היא לא תוכל לפרסם את המלצתה ברבים בתום החקירה. ח”כ רחל עזריה מ’כולנו’, שהתכוונה להצביע נגד החוק, יצאה לבסוף מהמליאה לאחר שהאופוזיציה הפכה את ההצבעה להצבעת אי אמון בממשלה ואמרה: “‏‎אני מתנגדת לחוק ההמלצות כי זהו חוק שנותן עוד כוח לאנשים חזקים שנמצאים תחת חקירה, ופוגע בחושפי שחיתות. באותו רגע שהחוק הפך להצבעת אי אמון החלטתי לצאת מאולם המליאה יחד עם ח”כ בני בגין”.

ח"כ בני בגין. צילום: פלאש 90
יצא טרם ההצבעה. ח”כ בני בגין. צילום: פלאש 90

 

“אני בא מהזווית של זכויות האדם בחוק הזה”, הכריז ח”כ אמסלם בדיון המליאה בניסיון להסביר את המניע האמיתי, לטענתו, ליוזמת החוק. “זה בכלל לא קשור לראש הממשלה, לא התייעצתי איתו. במדינת ישראל יש 30 אלף תיקים שמגיעים לפרקליטות מתוך איזה 350 אלף”. לדבריו, על פי נתוני פרקליט המדינה שי ניצן, “מתוך 30 אלף, 12 אלף תיקים המשטרה ממליצה לפרקליטות לסגור”.

אמסלם המשיך והסביר: “נשארו 18 אלף, המשטרה כותבת לפרקליטות ש’יש תשתית ראייתית להעמדה לדין’ ומתוך זה, הפרקליטות, תקשיבו טוב, סוגרת 14 אלף ומעבירה 4,000 להתנהלות מול בתי המשפט. קרי, 80% מהתיקים שהמשטרה כותבת המלצה נסגרים על ידי הפרקליטות. אז מה קורה בדרך? החיים של אותו בן אדם נהרסו לחלוטין”.

ח”כ (‘המחנה הציוני’) תקף את אמסלם ואת הליכוד ואמר בדיון המליאה: “אלוקים כבר לא יכול לעזור לראש הממשלה המושחת שלכם. אתם סיימתם. הליכוד הבייתה”. יו”ר ‘יש עתיד’ ח”כ איים: “אם החוק יעבור, נגיש בג”ץ”.

שלח. צילום: פלאש 90
לפיד יגיש בג”ץ? צילום: פלאש 90

 

גם ח”כ נחמן שי (‘המחנה הציוני’) הצטרף לביקורת ואמר בתגובה: “תעשייה שלמה עובדת כמכונה משומנת כדי להגן על כלום – כי לא היה כלום. אבל אם אין כלום למה צריך לקחת חוק אחרי חוק במדינת ישראל, לעוות אותו, לנפץ אותו והכל למטרה אחת ויחידה – הגנה על ראש הממשלה?

“חוק השתקת המשטרה הוא חוק בלתי חוקתי שמפלה בין עבריינים ״רגילים״ ועבריינים בעלי ייחוס או מעמד ציבורי, ושם ללעג את ‘מבחן בוזגלו’. זהו עיוות בוטה של עקרונות הצדק והשוויון. השחיתות הציבורית הופכת לנורמה מקובלת בחברה הישראלית, מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית ומגחיכה את שלטון החוק”.

עפ”י מתווה הפשרה שהושג בין מפלגות הליכוד וכולנו, המשטרה לא תוכל לפרסם את חוות דעתה בכלל התיקים הפליליים, כולל בתיקים מתנהלים הנוגעים לרה”מ . בתיקים בהם קיים פרקליט מלווה לא תוגש המלצת משטרה אלא אם יבקש זאת היועץ המשפטי לממשלה, אך זו לא תפורסם בכל מקרה.

הדיון בוועדת הפנים נדחה מספר פעמים בכשלוש שעות על מנת להבטיח רוב. חברי הכנסת מיקי רוזנטל ויואל חסון מהמחנה הציוני מתחו ביקורת ואליהם הצטרפה ח”כ תמר זנדברג מ’מרצ’.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.