כשבועיים לאחר האסון הכבד שפקד אותה, יעל, אלמנתו של הרב רזיאל שבח הי"ד, מספרת לאולפן "לפני כולם" מה עבר עליה מאז השיחה האחרונה עם בעלה, רגעים ספורים לאחר שנפצע אנושות בפיגוע ירי. "הוא אמר 'אני אוהב אותך, ירו בי!'. ואז היה רגע כזה שהבנתי כאילו מה ששמעתי אבל לא הייתי בטוחה, אז הורדתי אותו מהרמקול והוא אמר 'ירו בי, אני בכניסה לחוות גלעד'", סיפרה.

הרב רזיאל שבח היה בדרכו הביתה לחוות גלעד כשהמחבלים ירו לעברו עשרות כדורים. "הכל התחיל לעבוד על אוטומט", היא ממשיכה. "מתקשרים לזה, מתקשרים לזה, שולחים הודעות לזה. ובראש שלי מה שרץ כל הזמן זה שכאילו, בסדר, יש פיגוע ירי בכניסה לחוות גלעד, ייקחו אותו לבית חולים, מקסימום יקטעו לו רגל, ויחזירו לי אותו הביתה". יעל התבשרה על מותו כשהגיעה לבית החולים 'מאיר' בכפר סבא. "נכנסתי לחדר אחרי שאמרו לי שהוא נפטר ואמרתי איתו 'שמע ישראל'", היא מספרת. "רציתי להיפרד, להרגיש את הרגע האחרון. כשחזרתי אמרתי לילדים שמחבלים ירו באבא. הם שאלו אם זה כאב לו. הבן הקטן שלי אמר 'אז עכשיו הוא לומד עם הרב עובדיה בשמיים'".

הרב רזיאל שבח הי"ד עם אשתו יעל וילדיו: רננה (10), נעמי (8), מרים 06), מלכה (5), עובדיה (3) ובניהו (8 חודשים)
הרב רזיאל שבח הי"ד עם אשתו יעל וילדיו: רננה (10), נעמי (8), מרים 06), מלכה (5), עובדיה (3) ובניהו (8 חודשים)

 

"למה כוחותינו צריכים להיפצע עוד פעם בשביל דבר כל כך מגוחך?"

כזכור, לאחר שבוע של מצוד ותחת קרב יריות בג'נין חיסלו כוחות משמר הגבול את אחד מחברי החוליה שרצחו את הרב שבח. שני מחבלים נלכדו וככול הנראה מחבל נוסף נמלט מהמקום. במהלך חילופי היריות נפצעו שני לוחמי ימ"מ. "הרגשתי תחושת אכזבה, תחושת פספוס, למה כוחותינו צריכים להיפצע עוד פעם בשביל דבר כל כך מגוחך, תורידו להם טיל נ"ט, מה אתם נכנסים ברגל, מתחילים לברור, ואז נפצעים ועוד רוגמים אותם באבנים? זה מביך קצת. זה נותן תחושה של דווקא לא גאווה. יש לי המון תודה והמון הוקרה על המהלכים האלה. זה לא קשור לחיילים בשטח. בפיקודי יותר, בדרג המדיני, יש משהו מעוות מאד, משהו מביך מאוד.

"זה נראה לך משהו שצריך להתגאות בו? שנכנסתם באישון ליל ותפסתם בדיוק את המחבל הספציפי הזה, וכשיצאתם רגמו אתכם באבנים ויש שני פצועים? זה ממש לא מחמיא כל הדבר הזה".

מיד לאחר הרצח יעל נלחמה להקים בית קברות בחוות גלעד ובעלה הראשון שנקבר בישוב. "רזיאל ידע שצריך להיות בית עלמין ביישוב, וגם ברור לי שפה הוא היה רוצה להיקבר", היא אומרת. "לא לקבור אותו פה זה לחטוא לאמת שלו".

מסע הלוויה של הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום: הלל מאיר/TPS
מסע הלוויה של הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום: הלל מאיר/TPS


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20