"קראתי לו מחבל כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה ואין כרגע ממצא שסותר את זה", כך אמר היום (א') מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך בתדרוך לכלי התקשורת.

כזכור, ברביעי האחרון דרס המחבל יעקוב מוסא אבו אלקיעאן למוות את השוטר ארז עמדי לוי הי"ד במהלך ההתפרעויות האלימות נגד פינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי אום אל חיראן.

תיעוד הפיגוע מהמסוק שליווה את הפעילות: המחבל מאיץ ופוגע בקבוצת השוטרים. צילום: דוברות המשטרה

בסרטון המשטרה המתעד את הפיגוע, ניתן לראות את המחבל עומד בצד הדרך כשאורות רכבו כבויים וברגע שמבחין בצוות הלוחמים הוא מאיץ לעברם ופוגע בהם.

המחבל הדורס הוא פעיל הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית ומורה במערכת החינוך. נבחן קשר בינו לבין ארגון הטרור דאעש.

על פי טענות הח"כים הערבים, אלקיעאן איננו מחבל כי אם קורבן אשר דרס את השוטר רק לאחר שנורה בו קליע שהוביל ללחיצה על דוושת הגז.

"אין דבר כזה נעילה של ברך. כדי ללחוץ על הגז צריך להפעיל לחץ", הבהיר אלשיך. "שילמנו מחיר יקר ביותר על זה שבמשך שעתיים לא יכולנו להודיע לציבור שיש לנו הרוג שהוא שוטר. בשלב הזה אתה לא יכול לאזן את מי ששולט בשיח. מהתחקור הראשוני זה היה נראה משהו שלא נראה אחרת מפיגוע מכוון".

רנ"צ רוני אלשיך בתדרוך היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
רנ"צ רוני אלשיך בתדרוך היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"שוטרים רואים שמתקרב רכב לעברם ונעשים כל המאמצים לעצור אותו, ובסוף הוא סוטה ומאיץ לעברם. כאן לא היה שום סימן אחר שמעיד שמדובר על משהו אחר מאשר דריסה. קראתי לו מחבל כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה ואין כרגע ממצא שסותר את זה", הוסיף אלשיך.

"אני לא יודע להגיד אם היה עיכוב בטיפול הרפואי, כשייגמר התחקיר נוכל לדעת", אמר המפכ"ל. "אז נוכל לדעת אם היה משהו לא בסדר. אחרי האירוע נעשית בדיקה של פרטים, זה יכול לקחת שבוע שבועיים. כל עוד אנחנו לא בסיום החקירה, אנחנו לא יכולים להגיד איזה כדור פגע ומתי".

מומחה: "כדור בברך לא גורם ללחיצה על הגז"

את טענת המפכ"ל בדבר "נעילת הברך" מחזקים דבריו של ד"ר דורון נורמן הבוקר לגל"צ. "אני חושב שסך הכל הפעולה של לחיצה היא פעולה אקטיבית. אם כבר הייתי מצפה שלא תהיה לחיצה, בנאדם מאט דווקא. אבל זה תלוי בסוג הפציעה וסוג השבר", אמר נורמן המכהן כמנהל המערך האורתופד בבית החולים רמב"ם. "הסבירות נמוכה. אני מטפל בטיפולי טראומה כבר 25 שנה, עוד לא ראיתי דבר כזה", הוסיף.

"הלחיצה היא אקטיבית, אפשר להגיד שבגלל  שירו לו כדור ברגל אז הרגל הפסיקה ללחוץ על דוושת הגז. להגיד שדווקא זה גרם לו ללחוץ יותר חזק על דוושת הגז? זה מאוד מוזר", הסביר נורמן. "הלחיצה של כף הרגל כלפי מטה מתבצעת על ידי השרירים של השוק האחורית. זה צריך להיות משהו מאוד אקטיבי שהשרירים האלה יעבדו כדי ללחוץ את הרגל כלפי מטה".

הרכב בו נהג המחבל הדורס. צילום: דוברות המשטרה
הרכב בו נהג המחבל הדורס. צילום: דוברות המשטרה

"כדור בברך לא גורם ללחיצת השוק כלפי מטה לא ראיתי דבר כזה. הסבירות מאוד נמוכה לזה", סיכם האורתופד.

לדברי הפתולוג ד"ר חן קוגל, מנהל המכון הלאומי לרפואה משפטית "לא ניתן לומר אם הירי בוצע לפני ההאצה או אחרי". המחבל נפגע משני קליעים, אחד יצא מבית השחי והשני פגע בברכו הימנית.

"לא ניתן לומר אם הירי גרם להאצה. זה מאוד מוקדם ויש עוד בדיקות בליסטיות שצריך לבצע", אמר קוגל בראיון לגל"צ. "לא ניתן לקבוע באיזה סדר נורו הקליעים. העניין הזה שהוא נורה ולכן לחץ על דוושת הגז הוא ספקולציה שאין לה שום בסיס או תימוכין. נוכח הנתונים שיש לנו עכשיו לא ניתן לשלול או לאשר את הספקולציה הזאת".

"לגבי אובדן השליטה ברגל, זה תלוי בנזק שהיה ברגל. קשה להניח או לקבוע מסמרות שאכן הקליע גרם ללחיצה על דוושה מסוימת. יש ריסוק שמה. בדרך כלל זה גורם ההפך", הוסיף הפתולוג.

"אנחנו לא יודעים מתי התחיילו לטפל בו. אין ספק שהמוות נגרם כתוצאה מאיבוד דם כמו שבדר"כ קורה בפצעי ירי בפלג גוף עליון", השיב קוגל לשאלה האם המחבל מת כי לא טופל בשטח. "דקות אחרי הירי ניתן לומר שנפטר מפצעיו".

"אנחנו מחפשים בדיקות מיקרוסקופיות שנעשה ברקמה. העברנו את הקליע לבדיקה בליסטית במעבדות זיהוי פלילי של המשטרה כדי לגלות איזה נשק ספיציפי ירה ומתי ירה בהתאם לצילומים. סביר להניח שלא נוסיף מזה הרבה מידע", סיכם ד"ר קוגל.

בתוך כך, יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה אמש (שבת) להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא. "דו"ח הנתיחה של יעקוב אבו אלקיעאן חושף שמשטרת ישראל אחראית למותו וגם למותו של השוטר ארז לוי", אמרה גלאון. עוד הוסיפה כי "תרבות הטיוח והשקר, ההסתה והגרסאות הסותרות של המשטרה מוכיחה שחייהם של אזרחים ערבים פחותי ערך בעיני המשטרה".

מאשימה את המשטרה. יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מאשימה את המשטרה. יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציין כי לפני כשנתיים הוגשו כתבי אישום נגד שישה תושבי חורה בני משפחת אבו אלקיעאן, מתוכם ארבעה מורים, בגין הקמת חוליה התומכת בארגון דאעש והפצת מסריו. אחד הנאשמים נידון ל-4 שנות מאסר. עותמאן אבו אלקיעאן, בן המשפחה המורחבת שהתמחה בבי"ח ברזילי באשקלון, הצטרף לשורות דאעש ונהרג ב-2014.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20