"הבאנו את הכיבוש לרמה של אמנות". כך אמר השבוע אלוף במיל'  במהלך ערב עיון במכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

מה חושבים הפטריוטים על "אלוף הכיבוש"?

בעניין הסוגייה הפלשתינית, צוטט שמני בחדשות 2 אומר: "אנחנו אלופי העולם בכיבוש. הייתי אלוף פיקוד המרכז. אלוף הכיבוש. ואני שואל את עצמנו, זה מה שאנחנו רוצים להיות?".

"כל צעד שאנו עושים צריך להיגזר מראיית המטרה האסטרטגית – היפרדות מהפלשתינים. העיסוק הצה"לי בשליטה על אוכלוסייה של 2.5 מיליון אזרחים מסיטה את צה"ל מהפעילות העיקרית שלו. צה"ל מתקשה להיערך לאיומים שעליו להתמודד עימם. הצבא מאבד מהערכיות ומהכושר שלו והופך לשק חבטות של פוליטיקאים", הוסיף שמני.

שמני: "הפלשתינים לא יקבלו את המשך הכיבוש"

" לא תסכים לעולם להסדר שלא נותן מענה לדרישות הביטחון שלה", טען שמני. "הפלשתינים לא יקבלו את המשך הכיבוש האינסופי הישראלי. הפתרון היחיד המקובל הוא היפרדות בהסכם מהפלשתינים. מדינות האזור בשלות ומעוניינות בקיום יחסים מלאים, אך לא יעשו זאת כל עוד הסוגיה הפלשתינית לא פתורה באופן שיניח את דעתן. על להשפיע על המערכת האזורית דרך קשרים עם מדינות שונות ויחסיה עם ארה"ב".

אלוף הכיבוש? אלוף במיל גדי שמני. צילום: דובר צה"ל
אלוף הכיבוש? אלוף במיל גדי שמני. צילום: דובר צה"ל

גם לרצועת התייחס שמני בדבריו: " היא סוגיה מורכבת. הדרך להצטרפות למתווה רחוקה ומותנית בקבלת תנאים שחמאס לא יהיה מוכן להם בטווח הנראה לעין. גם לאחר פירוק חמאס מנשקו, יחלפו שנים עד שנוכל להרשות לעצמנו מעבר חופשי בין לגדה. ברמה האסטרטגית יש לראות את חמאס כחלק מהפתרון. למרות שכרגע הוא חלק מהבעיה. צריך לחתור לזה. צריך להפעיל לחץ על ולעשות כל מה שצריך כדי שלא יהיה משבר הומניטרי ותו לא. אחרת אין מצב לשינוי".

בעניין השבת גופותיהם של החללים הנעדרים והדר גולדין ז"ל, אמר שמני כי "לא יכול שישראל לא תפעיל לחץ על חמאס. אנחנו מטפלים בנושא בכפפות של משי. חמאס מרתיע ואנחנו מורתעים וזה חמור מאוד".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.