הנה סיפור דמיוני. בעוד כמה שנים יישב אבי גבאי במגדל יוקרתי מנוכר בניכר, במולדתו שרב של קיץ, אבל שם רחוק מהארץ קר מאד.  גופו עוטה מעיל יונקילו, פניו של גבאי עוטות זקן.  ברשתות החברתיות בארץ יתווכחו אז אם מדובר בזקן אמיתי הוא שמא פיאה של זקן. גבאי יישיר את מבטו אל מצלמת הסקייפ שמולו ויישגר אל הרשת כמה שורות מהולות במילים כמו: פחד, תקווה ופוליטיקה חדשה. מילים ששאב  ממורשתו של אביו הרוחני בפוליטיקה:

מתוך "היום הזה", ימים א-ה בשעה 23:00

כמו בשיר של אבנר גדסי: כל זאת היה אתמול ונדמה שחלפה לה שנה. מרגעי חלום גדול נשארה רק מנגינה. וגם זה בקושי. בסיפורנו הדמיוני ייזכר גבאי בלילה ההוא שבו נולדה תקווה חדשה רגע לפני שהפציע שחר של יום חדש. כיצד בבוקר ההוא יצא ממפתן ביתו בדרכו לרכיבת הבוקר על אופניו. בשער המתינה לו נרגשת  כתבת תוכנית בוקר בערוץ טלוויזיה, ובמהלך שבנסיבות אחרות היה זוכה לכותרת "מפגן בוטה  של חנופה" הגישה לו זר פרחים.

בסיפור הדמיוני שלנו שישה עשר אלף קולות, שהם בערך חצי מנדט, הספיקו כדי להפוך אותו אז ל"תקווה החדשה" שתשנה כאן סדרי עולם. גבאי ייזכר כיצד שיכור מניצחונו הוא התמסר לשיח  הזה ולא עצר כדי לומר עוד כמה מילים לתומכיו הנלהבים. הוא ייזכר כיצד לא אמר להם שאמנם יש לו ראשות מפלגה אבל אין לו ראשות אופוזיציה – הוא אינו חבר כנסת, ומכאן שלא יוכל לנאום בכנסת, לא לקבל עדכונים קבועים מראש הממשלה,  לא לקיים פגישות רשמיות עם  ראשי מדינות המבקרים בישראל. כלים חשובים שהופכים אותך לאלטרנטיבה שלטונית ראויה, מנוסה, בקיאה, מעורבת ומעודכנת. בסיפורנו הדמיוני ייזכר גבאי כיצד גם הוא קידש את הישיבה באופוזיציה והפך אותה לאידאולוגיה. אומר לא בכל מחיר לשותפות – ומחליף את עמדה העשייה – בעמדה הנוחה של המתבונן והמבקר. חשובה והכרחית ככל שתהיה.

אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90
אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90

בסיפור הדמיוני שלנו לא באים לבקש את אמונו של העם  רק עם חלומות, תוכניות ושאריות של זרי פרחים ששלחו עיתונאים. אפילו בדמיון צריך לבוא גם עם תוצאות, מעשים, הישגים ואפילו עם שגיאות. גם בסיפור דמיוני כדאי לשאוף ולראות את המציאות המדומיינת ולא רק את זאת שהיועצים הקרובים מספרים לך עליה. יש רע – אבל יש גם טוב: עוד החזרי מס להורים צעירים, צהרונים מוזלים, עוד מכרזי דיור של מחיר למשתכן. זה רק טיפה של טוב. ויש גם הרבה רע: עוני גדול וקצבאות נכות שלא מקיימות. אבל איך תהיה חלק מהטוב ותפעל לשנות את הרע מראש תחליט שלא תהיה שם.

וכן יש גם עניין הניסיון. בסיפור הדמיוני, ייזכר גבאי, כיצד הקשיב רק למי שטפחו על גבו ודיברו בזכות ערכיו הטובים, ניסיונו כמנהל מוצלח, שר לפרק זמן קצר. ואולי גם יכה על חטא שלא שמע למי שהציע לו להצניע לכת מעט, עוד קצת ניסיון בהנהגה, לראות לבן בעיניים של חברים בקבינט ולהבין שניהול של מדינה זה לא ישיבת דירקטוריון בחברת עסקית ואפילו לא ישיבת מטכ"ל שבה מורידים פקודות לביצוע. מדינה, גם בדמיון הרחוק ההוא, היא משהו קצת יותר קשה ומורכב. ואולי אם רק היה מקשיב להם כמו שצריך מהרגע הראשון, הוא לא היה יושב שם רחוק, במגדל המנוכר ובחדר הקר – וחושב לעצמו כיצד הכל היה יכול להראות אחרת.