0:01 19/12/2017
דף הבית > כלכלה > אינטרסים כלכליים דוחים שבת?

אינטרסים כלכליים דוחים שבת?

במכתב ששלח למשרד התחבורה, מתאר מנכ"ל רכבת ישראל תרחיש אימים לגבי השלכות הפסקת עבודות הרכבת בשבת, בניהן עלויות גבוהות ודחיית מיזמים

בעקבות עלייתה לכותרות של סוגיית חילול השבת לשם שיפוץ תחנת רכבת השלום בת"א, מיהר מנכ"ל רכבת ישראל, בעז צפריר, לשלוח מכתב למנכ"לית משרד התחבורה בו הוא מודיע כי הפסקת העבודות ברכבת בשבת באופן גורף תעלה עשרות מיליוני שקלים, תגרור הפסקה של חודשים בתנועת הרכבות ותביא לדחיית מיזמים בשנים. כך על פי הפרסום בגלי צה"ל הבוקר.
לפי מכתבו של צפריר, הנזק הכספי שהיה נגרם אם העבודות היו נדחות, נאמד בכ-10 מיליון שקלים לפחות. אך נתונים מראים שעלויות עבודות שיפוץ בשבת גם יקרות למדי, ויכול להיות שזה מעמיד בסימן שאלה את הכדאיות הכלכלית לפעולה הזו. זאת מכיוון שהקבלן, חברת הבניה והעובדים דורשים יותר בשבתות. רק מה שקרה בסוף השבוע נאמד בכ-15 מיליון שקלים. הפרויקט כולו צפוי להגיע כולו לכ-30 מיליון שקלים. בנוסף, כרגע מדובר רק בשיפוץ תחנת השלום בתל אביב וכי בקרוב מתוכננים גם שיפוצים בתחנות אחרות של רכבת ישראל, כמו למשל בתחנת הרצליה.

מתוך 'כלכלי בלילה' אמש (א')

בנוסף, טוען מנכ"ל רכבת ישראל במכתבו כי כדי להתגבר על היעד עבודות תחזוקה בסופי שבוע תופסק תנועת הרכבות בכל יום מהשעה 22:00 בלילה עד 06:00 בבוקר, אשר בשעות אלה נוסעים כ-10,000 נוסעים.

העבודות יצאו לדרך בשבת האחרונה חרף מחאתן של הסיעות החרדיות, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בשישי כי העבודות יתקיימו כמתוכנן.

בתום העבודות ועל רקע הסערה עם המפלגות החרדיות, אמר שר התחבורה ישראל כץ: "פעלתי בהתאם לחוק והסטטוס קוו הנהוג בישראל, ולא הסכמתי בשום פנים להורות על ביטול העבודות, למרות לחצים כבדים שהיו מכיוונים שונים בעניין הזה. חשבתי שחוות הדעת המקצועית ועמדת משטרת ישראל היא שצריך לבצע את העבודות בסוף השבוע כדי לא לסכן חיים היא הנכונה וגיביתי אותה".

"מחייב את כל הצדדים להתפשר ולנהוג בהתאם לחוק כדי לאפשר חיים משותפים" אמר שר התחבורה בנוגע למשבר הקואליציוני "אני מצטער על עמדת ראשי המפלגות החרדיות, אני אוהב ומכבד אותם ואת הציבור ששלח אותם, אבל לא היה מקום לדחות את העבודות לאמצע השבוע. אני שמח שבסופו של דבר גם הם השתכנעו והבינו שאין מנוס ותמכו בקיום העבודות".

רכבת ישראל. פלאש 90

בתגובה לדבריו, מסר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי טענתו של כץ שקרית וכי מעולם לא הייתה הסכמה לעבודה בשבת. "העבודה יכולה הייתה להיעשות ביום חול ולא בשבת. לא הייתה הסכמה מעולם לעבודה בשבת", אמר. "כנראה שהשקר הוא חלק מהמקצוע של ישראל כץ, ראינו זאת בחודשיים האחרונים בהם שיקר לנו בעבור סיבות פוליטיות שלו".

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, הגיב לחילול השבת: "המפלגות החרדיות הועמדו בפני עובדה מוגמרת בטענה שהעבודות הן "פיקוח נפש" ומחויבות המציאות. אם ראש הממשלה מעוניין שנמשיך להיות בקואליציה, עליו להפנים שהמושג "פיקוח נפש" הוא כפי הגדרתו ההלכתית המדויקת ורחוק מאוד ממה שאירע בתל אביב".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן. צילום: פלאש90

כחלון: "עומדים מאחורי עובדי טבע, לא נפקיר אותם"

הבוקר התקיימה פגישה בין שר האוצר כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, יו"ר ההסתדרות ונציגי הוועדים של חברת טבע. ניסנקורן: "מגה אירוע שהכלכלה הישראלית לא ראתה שנים"