היום התארח הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בוועדת חוץ ובטחון של הכנסת והתייחס לסערות האחרונות בעניין צה"ל וביניהן מינויו של הרב קרים לתפקיד הרבצ"ר, משפט אזריה, כתב האישום נגד תא"ל בוכריס והתבטאותו של הרב לוינשטיין.

הפטריוטים מתייחסים לדברי אייזנקוט

על פרשת הרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, שיצא נגד חיל החינוך וצה"ל, קהילת הלהט"ב והקשר ביניהם, אמר אייזנקוט כי הוא מגנה את הדברים ודוחה אותם. עוד אמר כי הורה על עצירת פעילותו של לוינשטיין בצה"ל עד לסיום הבירור בעניינו במשרד הביטחון. כזכור לפני כשבוע זומן לוינשטיין לשיחת נזיפה במשרד הביטחון ומנגד זכה למכתב תמיכה עליו חתמו 300 רבנים.

לדבריו, "המפעל אשר הקים הרב לוינשטיין העמיד לצה"ל קצינים ולוחמים רבים, ועל כך יש לו זכויות, אך אין בכל כדי לבטל את כף החובה של האמירות, שוודאי נשקלות בבירור".

"חיילים לא מקבלים פקודות מבחוץ, ואני לא רואה היום מצב שחייל אומר שרב או מישהו אחר אמר לי אחרת מהפקודה שקיבל. מהיום הראשון לגיוס מוסבר להם ההבדל בין אזרחים לחיילים, ומה המשמעות של פקודות, ושל רוח צה"ל", הוסיף הרמטכ"ל.

הרב לוינשטיין. מתוך אתר המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי
הרב לוינשטיין. מתוך אתר המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי

בעניין פרשת אזריה רמז כי אינו מרוצה מאמירות שונות של פוליטיקאים בנושא: "נאמרו הרבה אמירות ללא ידיעת העובדות, לקידום אג'נדות שאין לקשרן לצה"ל. אנו רוצים את צה"ל פועל על פי פקודות, נוהלי פתיחה באש, רוח צה"ל וערכי צה"ל. אם מישהו רוצה אתוס של כנופיה, שיגיד".

עוד הוסיף כי הוא "בהחלט רואה בפגיעה אפשרית באמון הציבור בצה"ל כבעיה חמורה אשר יכולה להקשות על צבא העם הממלכתי למלא את ייעודו".

הרמטכ"ל התייחס לפרשת בוכריס ואמר כי למרות שהוא בחר לקדמו לתפקיד תת אלוף, יש להשעות את בוכריס עד שבית המשפט יאמרו את דבר. "חובתי לבוכריס כקצין רב זכויות, לא שונה מחובתי לחיילת והקצינה שנפגעו" אמר אייזנקוט. בנוסף הרמטכ"ל הכחיש כי קידומו של בוכריס נבלם בשל היותו חובש כיפה "אמירות שנשמעו כאילו עוצרים את קידומם של קצינים ממגזר מסוים, אין להן דבר עם המציאות".

אייזנקוט התייחס גם למינויו של הרב אייל קרים לתפקיד הרבצ"ר למרות הניסיון התקשורתי לבלום את קידומו תוך שימוש בתשובה הלכתית שנתן לפני כ-13 שנים וחזר והעמיד דברים על דיוקם לפני כשלוש שנים. לדבריו עוד בטרם המינוי נערכה בדיקות והתייעצויות על קרים עם גורמים ביטחוניים, צבאיים ועם הרבנים הראשים. לדבריו כולם שבחו את הרב קרים על פועלו, מקוריותו, פסיקותיו המקלות ופעילותו למען גיוס נשים. הרב קרים התנצל ועל כן הוחלט להותיר את המינוי על כנו.

הרמטכ"ל אמר כי אין ממש בטענות כי צה"ל אינו פועל כדי למגר את הטרור "יש חיילים שנהרגים ונפצעים, ומאות חיילים הפועלים כל לילה בכדי להגיע לתוצאות אלה, ולמגר את הטרור, כך שאין מקום לאמירות שנשמעות על צבא רופס".

אתמול בביקורו בבסיס תל השומר התייחס גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לפרשיות אלו.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הפטריוטים

הפטריוטים