בפגישה עם משלחת יועצים אמריקנית בכירה אתמול (א'), אמר , , כי הוא חושש מהיום שאחרי ארה"ב בנובמבר הקרוב, שהנשיא יקדם טרם עזיבתו את הבית הלבן מהלך בנושא .

דיון הפטריוטים בנושא התערבות ממשל אובמה במדיניות פנים ישראלית

בפגישה שב נתניהו והעלה בפני חברי המשלחת את חששו, לפיו בתקופת הביניים שבין הבחירות להשבעת הנשיא או הנשיאה הנבחרים יהיה אובמה משוחרר מכל שיקול אלקטורלי של היהודים האמריקניים ולפיכך יוציא לפועל צעדים בעניין הסכסוך הישראלי-פלשתיני. זאת, על מנת להותיר חותם של מורשת בנושא הסכסוך – שבו נחל כישלון – ולכן ירצה לקדם הצעת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם או להעניק הצהרה או נאום נשיאותי שיניחו תשתית להנעת התהליך המדיני.

גורם שנכח בפגישה סיפר כי למרות שנתניהו הביע שביעות רצון מסיום המשא ומתן על הסכם הסיוע עם , עלתה התחושה כי נתניהו חושש מיוזמה מצד הבית הלבן ביום שאחרי הבחירות בנובמבר. לטענת הגורם חושש נתניהו שהבית הלבן יזום בחופשיות הצעת החלטה בנושא הישראלי-פלשתיני במועצת הביטחון של האו"ם, או יימנע מהטלת הווטו המסורתית של על החלטה של גורמים בינלאומיים אחרים.

מהלך כזה עלול לצאת לפועל על רקע שחרור לחץ הבוחרים היהודים ובחסות הסכם הסיוע שיעגן את מורשתו כממשל הנדיב ביותר אי פעם בתחום הסיוע הביטחוני לישראל.

חשש להיגרר למלחמה. אובמה. צילום: פלאש 90
יפעל נגד ישראל? אובמה. צילום: פלאש 90

לפי דיווח של אתר וואלה, נפגש אתמול נתניהו בקיסריה עם המשלחת, הכוללת יועצים בכירים לשעבר בממשלי , בוש ואובמה, המכהנים כיום כחוקרים בכירים במכוני מחקר בוושינגטון ועשויים לתפוס תפקידי מפתח בממשל הבא.

שליח האו"ם תוקף את ישראל בקוורטט

נראה כי ממשל אובמה והאו"ם ממשיכים להתערב במדיניות הפנים ישראלית  בדרך קבע ומביעים תרעומת במקרה בו ישראל חורגת מהוראותיהם. מתאם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון ניקולאי מלדנוב,  טען הערב (ב') בפני כי מספר הריסות הבתים הפלשתינים עלה מאז פרסום דו"ח הקוורטט על תהליך השלום, וכי הדבר מהווה "דאגה דחופה".

מלדנוב סימן במיוחד את הקהילות הבדואיות במזרח ירושלים ובאזור , והזהיר כי "ההרס של הקהילות הללו יציב תקדים מסוכן של עקירה". לדבריו, "כל התוכניות הללו ייצרו בפועל התנחלויות לא חוקיות חדשות, ואני קורא לישראל לחזור בה מהחלטות אלה".

מאמצים לתיאום פגישה בין נתניהו לאובמה

בימים אלא נעשים מאמצים רבים כדי לתאם פגישה בין נתניהו לנשיא היוצא בעצרת הכללית של האו"ם בחודש הבא אליה יגיע ראש הממשלה. לפי דברי גורמים אמריקניים, הרצון לקיום הפגישה קיים גם בקרב בבית הלבן, במיוחד על רקע השלמת המשא ומתן על הסכם הסיוע הביטחוני.

לדברי פקידים ישראלים ואמריקנים, הבית הלבן עדיין לא החליט מה יהיה אופיו של האקט המסיים בנושא, אם בכלל יהיה, אך בשבועות האחרונים הממשל מאותת על חוסר סבלנות בכל הנוגע לבנייה ישראלית בהתנחלויות.

במהלך חודשי הקיץ פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית שורה של תגובות חריפות שבהן הביעה דאגה ומחאה בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות, הריסת המבנים הפלשתינים בסוסיא, הניסיון להכשיר משפטית את עמונה ושאלת המאחזים הבלתי חוקיים. לפי ההערכה בירושלים, ייתכן שמדובר בניסיון להניח את הקרקע למהלך עתידי; המסר שנתניהו ביקש להעביר לממשל דרך חברי המשלחת – הוא להימנע ממנו.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.