פרסום ראשון: מירב והרצל , הוריה של סגן שיר  הי"ד שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים בינואר 2016, הגישו ערעור יחד עם תנועת '' לבית המשפט המחוזי בירושלים על ההחלטה שלא להוסיפם כמשיבים לעתירה שהגישו קרובי המחבל שביצע את פיגוע הדריסה ורצח ארבעה חיילים ובהם בתם. משפחת המחבל שנתמכת בידי  עתרה בדרישה שלא לגרשם מישראל וכעת, כאמור, משפחת חג'אג' דורשת להצטרף יחד עם '' כצד לעתירה.

סגן שיר חג'ג' הי"ד, והוריה. צילום: באדיבות המשפחה
סגן שיר חג'אג' הי"ד, והוריה. צילום: באדיבות המשפחה

 

בינואר 2016 רצח המחבל אל קנבר ארבעה חיילים. המדינה החליטה לגרש את קרובי משפחתו מישראל, על רקע העובדה שהם אינם אזרחים פה. אלא שכצפוי המשפחה הגישה בקשה באמצעות המוקד להגנת הפרט, הממומן ע"י הקרן לישראל חדשה, לבית הדין לביקורת משמורת שלא לעשות כן.

במקביל הגישה משפחת חג'אג' יחד עם תנועת "אם תרצו" בקשה להצטרף כצד להליך והמדינה באמצעות הפרקליטות הסכימה לכך. אלא שבמפתיע השופט דחה את הבקשה.

בדיון הוצג על ידי המדינה מידע לפיו מספר גורמים במשפחתו המורחבת של המחבל חשודים בזיקה לארגון דאע"ש ובמעורבות בפעילות טרור, ולפיכך קיים חשש בטחוני מהמשך שהייתם בישראל.

עו"ד בן ציון אדורם היועץ המשפטי של "אם תרצו" אמר היום: "בית הדין אמר שמשפחת חגאג' לא יכולה להיות צד בעתירה כי אין להם נגיעה ישירה, מכיוון לא נטען כי בני משפחתו של המחבל היו קשורים לעבירה. איך יתכן שבית הדין אומר דבר כזה כאשר בחומר שהפרקליטות הציגה כתוב במפורש שיש מידע מודיעיני שהם קשורים לעבירה והיו חברים בארגוני טרור. נראה שבית הדין שכח את הדברים החשובים שהציגה הפרקליטות".

הוריה של שיר חג'ג': לגרש מחבלים ובני משפחותיהם
הוריה של שיר חג'אג': לגרש מחבלים ובני משפחותיהם

 

עו"ד אדורם הוסיף: "תנועת 'אם תרצו' ביקשה להצטרף  גם כצד לתביעה בתור איזון לנוכחות של המוקד להגנת הפרט המגן על הפלסטינים. נוצר כאן מצב אבסורדי ולפיו בגלל שהמדינה לא ביקשה לפני מספר חודשים למחוק את המוקד להגנת הפרט מהתביעה. כרגע לא ניתן למחוק אותם בגלל השיהוי בהגשת הבקשה למחיקה. נוצר כאן מצב אבסורדי, ארגון שמגן על מחבלים נמצא כצד בערעור וארגון שמנסה לייצג משפחות שכולות נמצא מחוץ לערעור".

כעת, כאמור, ערערה המשפחה ותנועת "אם תרצו" על ההחלטה בתקוה שיתאפשר להם להצטרף להליך ובכך להגדיל את הסיכויים לגירושם של קרובי המחבל.

יש לציין כי הבקשה להצטרף כצד להליך אינה תקדימית. בשנת 1993 הוגשה לבג"צ עתירה של משפחת אזולאי שבתה איריס ז"ל, נרצחה על ידי מחבל בדקירות סכין באוקטובר 1990, כשהייתה בדרכה לבסיס שבו שירתה. אז אישר בג"צ את צירוף בני משפחתה וארגון המשפחות השכולות "" כצד בתביעה ביחד עם מדינת ישראל בעתירה שעסקה בגירוש מחבלים וביניהם המחבל שרצח את בתם ללבנון.

מירב חג'אג', אמא של שיר, אמרה בשיחה עם ערוץ 20: "הפרקליטות הסכימה שנצטרף כצד בתביעה, לא ברור לי למה השופט החליט אחרת. אנחנו מאמינים  שהמלחמה שאנחנו מנהלים עכשיו והעמידה שלנו על הדרישות להריסת בתי מחבלים ואי החזרת גופותיהם לבני משפחתם תישא פרי, חייבים למנוע את הפיגוע הבא".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.