4:14 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חיל הים השתלט על "משט הנשים" לעזה

חיל הים השתלט על "משט הנשים" לעזה

חיל הים השתלט על אוניית "זיתונה", משט נשים שהיה בדרכו "לפרוץ את המצור על רצועת עזה"

לוחמי חיל הים משתלטים ברגעים אלו על אוניית משט הנשים לעזה. בחיל הים נערכו מאז הלילה להשתלט על משט הנשים המבקש לשבור את "המצור הימי" על הרצועה, ולמשות את האונייה לנמל אשדוד.
נערכים לקליטת המשט בנמל אשדוד. ארכיון. פלאש 90
נערכים לקליטת המשט בנמל אשדוד. ארכיון. פלאש 90
מדובר צה"ל נמנעו מלתת תגובה רשמית בכל הנוגע למשט המתקרב לרצועת עזה, וציינו כי "צה"ל לא מפרט על היערכותו המבצעית".
מובילי 'משט הנשים' הבהירו כי אין בכוונת הנשים על הסיפון לנקוט באלימות, אלא רק במה שהן מגדירות "דרכי שלום". על פי המידע שנאסף אודות היאכטה המתקרבת, "זייתונה־אוליבה", יש על הסיפון 13 נשים, אך בחיל הים נערכו לאפשרות כי המידע שפורסם הוא מידע חלקי ולאו דווקא אמיתי. בצה"ל ערוכים לכל תקרית.

בישראל הבהירו כי לא יאפשרו למשט להגיע אל חופי עזה ו-"לשבור את המצור". הספינה "זייתונה" עזבה באמצע השבוע שעבר את נמל מסינה בסיציליה והיא נמצאת כרגע בלב ים, דרומית ליוון, וצפויה להתקרב למים הטריטוריאליים בתוך יומיים. כמו משטים אחרים שניסו בעבר להגיע את חופי רצועת עזה, גם משט נשים זה צפוי להיעצר ע"י כוחות חיל הים.

יועצת ח"כ זועבי גם היא היתה על המשט

על סיפונה של הזייתונה נמצאות 13 נשים ביניהן כלת פרס נובל לשלום מצפון אירלנד מיירד מגוייר שכבר השתתפה במשטים קודמים וגורשה מישראל. יהודית אילני, יועצת התקשורת של ח"כ חנין זועבי גם היא עלתה על הסיפון והפליגה מנמל ברצלונה אך ירדה ממנה במסינה ושבה בסוף השבוע לישראל. עוד על הספינה פעילות ממדינות שונות ובהן מרמה דוידסון, ג'אנט אסקנילה, סמירה דואפיאה, לי-אן נאידו, אן רייט, הודה ראחמה, ד"ר פאוזיה חסאן, מינה הרבאלו, וסנדרה בארילארו. את הספינה משיטה מדליין חביב הנעזרת בשתי נשות צוות.

נשארה על החוף. אורלי נוי. צילום: אתר '972+'
נשארה על החוף. אורלי נוי. צילום: אתר '972+'

חברת הנהלת ארגון השמאל הקיצוני "בצלם", אורלי נוי, תכננה גם היא לעלות על משט הנשים לעזה, ושורה של תקלות מנעו ממנה לקחת בו חלק. באתר "שיחה מקומית" כתבה נוי ארוכות על קורותיה בדרך למשט. משלא הספיקה לעלות על המשט כתבה "בדרך חשבתי שמעבר לאכזבה האישית, מאכזבת גם העובדה שמארגני המשט, לפחות בחלקם, לא חשבו שנוכחות ישראלית על המשט היא בעלת חשיבות מיוחדת (גם כתבת חדשות ערוץ 2, אפרת לכטר, לא עלתה בסופו של דבר)".

"הוויתור על הציבור הישראלי לטובת קהלים שבחלקם הגדול כבר משוכנעים ממילא מצערת בעיני, ובו בזמן אני מודעת גם למכלול הבלתי אפשרי של השיקולים שהיו צריכים להילקח בחשבון. במילים אחרות, לא הייתי מתחלפת עם אף חבר/ה בצוות המארגן", כתבה נוי המאוכזבת.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב