כתב "הארץ" בשליחות : , כתב עיתון "הארץ" צייץ את כתבתו מאתמול (ב') על אישורי התכנון לבניה יהודית על קרקע יהודית בעיר . בציוצו תייג ברגר את הבית הלבן בתקווה שיראו את הפרסום שלו ויעצרו את ישראל מלתכנן בניה יהודית בעיר האבות.

ציוצו של יותם ברגר. צילום מסך
ציוצו של יותם ברגר. צילום מסך

ינון מגל צייץ בתגובה לציוץ של ברגר: "רק לא הבנתי בסוף מי משלם לו את הכסף? הארץ או הבית הלבן?"

עיתון 'הארץ' דיווח אתמול על התגבשותה של תכנית מדינית של בניית יחידות דיור חדשות בחברון ולפיו "משרד הביטחון אישר לתכנן בניית כמה יחידות דיור בלב העיר". בכתבה נכתב כי לפני כמה חודשים הוציא שר הביטחון "הרשאה לתכנון" יחידות דיור בעיר, בשטח H2 המצוי בשליטה ישראלית ולדברי מקורות ביטחוניים, ההרשאה ניתנה עוד על ידי שר הביטחון הקודם, משה יעלון.

בניה יהודית בחברון? מערת המכפלה. פלאש 90
בניה יהודית בחברון? מערת המכפלה. פלאש 90

אך בגזרת יהודי חברון מתקשים למהר לשמוח ואומרים: "זה החלטה שהיא בתאוריה, זה איזשהו סימן של התחלה של תהליך שמאוד ארוך ומועד להקפאות ולכן אנחנו עדיין לא שמחים. אנחנו מברכים על הצעד שנעשה. אך בינתיים השמפניה עוד סגורה". ביישוב היהודי בחברון חשים כי מטרת הכתבה בעיתון הארץ נועדה לטרפד את המהלך שעוד נמצא בחיתוליו וללחוץ על הממשלה להמשיך ו"לחנוק" את היישוב היהודי ולמנוע את התפתחותו.

כבר היום קיימת על השטח המדובר שכונה יהודית של קראוונים בה מתגוררות כעשר משפחות סמוך לישיבה ולבסיס הצבאי. השטח עליו אושר תכנון הבנייה הוא שטח בבעלות יהודית עוד מהמאה הקודמת, מאז ישבו יהודים בחברון עד שגורשו מהעיר לפני כ-89 שנים במאורעות תרפ"ט.

"לממשלה הזו אין יכולת עמידה"

דובר הישוב היהודי בחברון, נעם ארנון אומר היום לערוץ 20 כי "הכתבה ב'הארץ' נועדה ליצור גל אדיר של התנגדויות מכל הסוגים גם בארץ וגם בחו"ל. צפוי עכשיו לחץ אדיר על הממשלה. וכמו שאני מכיר את הממשלה הזאת אין לה שום יכולת עמידה וכל הסיכויים שהיא תישבר, תתקפל ותיכנע. ולכן נחכה ונראה".

"מדובר על אדמה יהודית שנרכשה ע"י חסידות חב"ד. אנחנו קיבלנו מהם את כל הרשות והאישורים", מסביר ארנון. לדבריו "הממשלה בעצמה הגיעה למסקנה שאין סיבה למנוע בניה יהודית במקום שהוא לכתחילה רכוש יהודי ואין בו שום בעיה משום סוג. ולכן נתנה הרשות לתכנון שהיא מאוד ראשונית".

עוד מוסיף ארנון: "הממשלה איננה מאפשרת כרגע שום בניה בחברון וכמעט וסגרו את כל ערוצי הקניין. הממשלה כיום, כבר יותר מעשר שנים, איננה מאפשרת ליהודים שום התפתחות בחברון. אני חושב שזה דבר נוראי, זו בושה וחרפה וזו מדיניות גזענית".

כיום כ-97% מחברון היא ערבית ורק 3% בבעלות יהודית. הפעם האחרונה שאושרה בנייה בישוב היהודי בחברון היתה לפני כ-10 שנים בתקופת האינטיפדה השניה. הבניה שאושרה אז אושרה בשכונת אדמות ישי (תל רומיידה) היתה כדי להבטיח שהתושבים היהודים בשכונה, שהתגוררו אז בקראוונים יוכלו להיות בטוחים בבתיהם.

יחידות הדיור מתוכננות להיבנות על השטח שבו פועל כיום המוצב הצבאי "מתקנים", בין שכונת בית רומנו, לרחוב דוד המלך, המהווה ציר תנועה מרכזי בחברון. הפרויקט נמצא כעת בשלבי תכנון ראשוניים, ועוד לא ברור בכמה יחידות מדובר ומהו גודל הקרקע שהן יתפסו

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.