בשבוע שעבר הגיעו הוריו של המחבל מוהנד חלבי, שרצח באוקטובר 2015 את הרב נחמיה לביא ואת החייל אהרון בנט, לאזור הפיגוע, על מנת להתייחד עם זכרו של בנם הנחשב בעיניהם לגיבור ("שהיד"), תוך שהם מתעדים את הביקור המקומם.

אם המחבל
אם המחבל מסמנת וי לניצחון במקום הפיגוע

במהלך הביקור הצטלמה אמו של המחבל במקום כשהיא מסמנת בידיה תנועת ניצחון (וי) מתריסה.  האירוע החמור הזה מצטרף אל כמה אירועים שבהם הונצח המחבל חלבי ברשות הפלשתינית. בין השאר, מדובר בטקס הענקת תעודת בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת אל־קודס באבו דיס, שבמהלכו קיבלו הוריו של המחבל את תעודת הסיום של בנם מידי נשיא האוניברסיטה ונאמרו דברי שבח על המחבל.

כמו כן, נערך ברשות הפלשתינית מבצע איסוף כספים לטובת בנייה מחדש של בית משפחת המחבל, שנהרס על ידי צה"ל בכפר סרדא ליד רמאללה. לנוכח אי ההסכמה לבניית בית חדש במקום שבו היה הבית שנהרס, נרכשה וילה עבור משפחת חלבי בשכונת אלבסאתין בכפר אבו קש שליד רמאללה. מדובר בווילה בת שתי קומות ובשטח של 360 מ"ר, והמשפחה עסוקה בימים אלה בשיפוץ הווילה הגדולה.

בנט ו
בנט ולביא הי"ד

הרשות הפלשתינית אף קראה רחוב על שמו של המחבל חלבי והציבה אנדרטה לזכרו. יו"ר ארגון "לך ירושלים" מאור צמח אמר כי ישראל צריכה לנקוט צעדים למניעת סיטואוציות מעין אלו. לדבריו, "על ישראל להתייחס להאדרת המחבלים על ידי משפחותיהם. לא ייתכן מצב שהורים של מחבלים ינועו בחופשיות ברחבי ירושלים ויציינו את מעשי הרצח של בניהם כמעשי גבורה".

צמח הוסיף כי "אני קורא לשר הביטחון הנכנס לקבל החלטה ולמנוע את כניסת משפחות המחבלים הפלשתינים, שאינם תושבי ישראל, לתוככי העיר ירושלים, ובכך להעביר מסר למשפחות המחבלים שישראל לא תסבול שום הסתה מצידם והפיכת בניהם לגיבורים".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.