כל הרשת גועשת סביב "ההתבטאות הגזענית והשערורייתית" של יו"ר חדשות 10, אריה דרעי כבר הספיק לדרוש מיגור מהעולם של תופעות כמו רמי סדן, בנט ולפיד הצטרפו אף הם לגינויים, ואפילו שלי לא חסכה במלים וכינתה את רמי סדן "גזען עלוב, ממתיק סוד, לוביסט, מאכער, זרוע השתקה של בלפור, אדם ששונא את מסעודה אבל צריך אותה."

שניה לפני שכולנו נצטרף לחגיגה, כדאי לבדוק על מה בדיוק יצא הקצף ולנתח את האמירה במלואה. זהו נוסח ההתבטאות של סדן, כפי שפורסם באתר 'הארץ': "בואו נודה על האמת, אני כמוכם, באליטה, שונא את תנועת ש"ס ואת הגנב אריה דרעי. אבל אנחנו, כאליטה, צריכים לפרוץ את המעגלים של הערוץ, לפנות לקהל של ש״ס, למסעודה משדרות".

לא שונה ממירי רגב. סדן
לא שונה ממירי רגב. סדן

 

צריך להפריד בין שני חלקי המשפט. עיקר הקצף יצא משום מה סביב האמירה של רמי שהוא "שונא את תנועת ש"ס ואת הגנב אריה דרעי". גם לדעתי זהו משפט בעייתי, אך זה רק משום שיו"ר חדשות ציבוריות לא אמור להביע כך עמדה נחרצת נגד פוליטיקאים. מלבד בעיה זו, שלא הוזכרה על ידי המתלוננים, קשה להבין על מה תלונתם ובעיקר היכן מסתתרת אותה גזענות שהרתיחה אותם.

תנועת ש"ס היא תנועה פוליטית הפועלת ועומדת בזכות עצמה. היא לא מכלול של מצביעיה, ובוודאי לא מייצגת את כלל המזרחים בארץ. ואם יש אדם שלא מסכים עם הפעולות והדרך בה נוקטת תנועת ש"ס, בהחלט מותר לו לשנוא את התנועה. השנאה הזאת לא מעידה דבר על יחסו לאנשים שהצביעו לאותה תנועה, בדיוק כשם שסלידה אישית מאריה דרעי לא מעידה כלום על יחס לשאר האנשים שהוריהם חולקים את אותו מוצא עם הורי דרעי.

בחלק השני של ההתבטאות יש התבטאות חיובית מאוד(!) המלווה בבעיה קלה בטרמינולוגיה. נתחיל בשלילי – הביטוי 'מסעודה משדרות' הוא ביטוי סטראוטיפי מיושן, שלא מעיד על גזענות (הרי אף אחד לא קבע שאותה מסעודה חייבת להיות אשה קשת יום, בדיוק כשם שאף אחד לא קבע לרמי סדן שאותה מסעודה מצביעה לש"ס ולא למרצ), אלא בעיקר על ניתוקו של הדובר מהמתרחש בפריפריה. את הביטוי המיושן הזה של 'מסעודה משדרות' שילב רמי בתוך משפט שהוא ההפך הגמור מגזענות.

כן, בהחלט יש צורך גדול מאוד שגוף תקשורת מרכזית יפרוץ את המעגלים המצומצמים שלו ויהפוך רלוונטי גם עבור צופיו הגרים בפריפריה. יש צורך עצום בהפקרת מוקדי התרבות והתקשורת מידיהם של "אליטות" מצומצמות והרחבתם לכדי מייצגים נאמנים יותר של כלל הציבור, כולל ההם שלא נולדו עם כפית זהב בפה.

לא אגזים אם אומר שזהו אחד האתגרים הכי גדולים וחשובים שיש כיום בחברה שלנו. אין הבדל בין אמירה מבורכת כזאת מצד יו"ר חדשות 10, ובין מעשיה של מירי רגב לקידום התרבות בפריפריה שזכו לתשבחות מוצדקות. אני מסרב להתמוגג ממעשי האחת ולהתנער מהתבטאויות השני רק משום שלה קראו בעבר סיבוני ולו קוראים סדן.

ואם בכל זאת צמאה נפשכם לדם ואתם מחפשים קצת גזענות בפרשה הזאת, אפשר להסתכל על תגובותיהם המהירות של בנט, יאיר, שלי ושאר המגיבים שקבעו מיד שמדובר בגזענות נגד יוצאי עדות המזרח. סדן הרי לא הזכיר דבר לגבי מוצאם האתני של התנועה והאדם אותם הוא מתעב. אותם מגיבים הם אלה שהכניסו את הנושא העדתי לסערה הנוכחית, הם אלה שקבעו שש"ס הם בהכרח מזרחים (באמירתו המפורשת של אריה דרעי – "מצביעי ש"ס אינם סרח עורף, הם מאות אלפים של מזרחיים שהחליטו להתאגד ולהרים את ראשם כדי למגר מן העולם תופעות כמו רמי סדן").

הם אלה שהחליטו שישותו של אריה דרעי מצומצמת רק לכדי מוצאו האתני, ולכן אם יש בן אדם ששונא את מעשיו האישיים של דרעי אז זה בטח רק חלק מ"משנה סדורה של שנאה מסוכנת של מיליוני אזרחים מעדות המזרח בגלל מוצאם" (כדברי ח"כ גואטה).

כל שונאי דרכו של דרעי גזענים?
כל שונאי דרכו של דרעי גזענים?

אינני תמים, אני מבין היטב את הסיבות שגרמו לאותם מגיבים לקפוץ ככה כנגד כל התבטאות הנשמעת באזניהם טיפה גזענית. אני לא מתכחש לכך שיש עדיין גזענות בארץ, ממש לא. אני בעצמי נתקל בה לא מעט בעבודתי בנתיבות. בין אם זו צורתה הישירה של הגזענות, שמונעת מחניכים שלה לקבל יחס שווה כשהם נבחנים למכינות ולמסגרות בעולם האמיתי מחוץ לנתיבות, בין אם מדובר בהנמכת הציפיות העצמית של תלמידים שלא מאמינים בכלל שיגיעו למקום זה או אחר בו אני הייתי ("כי איך אני אגיד לך את זה הראל, אתה נראה אדם כזה שמגיע מבית טוב, וגם מדבר במבטא כזה של אנשים חכמים. לא פלא שיקחו לשם אנשים כמוך ולא כמוני"), בין אם זאת הגזענות ההפוכה שגרמה לחלקם לפתח שנאה כלפי "אשכנטוזים" – כל אלה הם תוצרים של אותה גזענות שעדיין קיימת בארץ, שעדיין צריך להלחם בה.

בסופו של דבר מטרתם של הפוליטיקאים שהזדעזעו היום בפומבי מדברי סדן היא טובה. הם באמת ובתמים עושים זאת כחלק מהמלחמה החשובה בגזענות, אבל מלחמה זאת צריכה להעשות בדיוק וברגישות. הגזענות אינה רוע מוחלט שאפשר לנטרל בהפצצה ארטילרית מרחוק. הגזענות מצריכה אותנו להתקרב ולבודד בינה ובין דעות לגיטימיות ולא כוללניות. מי שמאזין למשפט כמו "אני לא אוהב מוזיקה מזרחית" ומחליט עבור הדובר שזה לא מכיוון שזה טעמו המוזיקלי אלא מכיוון שהוא שונא אנשים מזרחים חשוך – לא נלחם בגזענות אלא מרבה אותה. כך גם אלה שהחליטו עבור סדן ששנאתו האישית לדרעי ולתנועת ש"ס לא נובעת ממעשיהם אלא משום שסדן שונא מזרחים- הם אלה שעשו את ההקשר הפסול בין השנאה ובין מוצא מסוים, ונמצא שדווקא הם ורצונם הטוב מחזירים אותנו כמה צעדים אחורה במלחמה נגד הגזענות.

20 News

20 News