בשעה שהדיבורים על יוזמה מדינית מתגבשת הולכים ומתחזקים, נראה כי הנחת המוצא בישראל מסתמכת על נתונים שמגיעים מהרשות הפלשתינית. אך ייתכן שאלו נתונים מנופחים וחסרי אחיזה במציאות.

הבוקר (ג') התקיים דיון בכנסת בוועדת משנה לנושאי יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בו נבדקה הסוגיה הדמוגרפית בישראל ובשטחי יהודה ושומרון. מהדיון עולים נתונים מדאיגים: לישראל אין מידע ברור וחד משמעי לגבי כמות הפלשתינים החיים כיום ביו"ש. המשמעות היא שבכל דיון על פתרון מדיני לבעיה הפלשתינית, הנחת המוצא מסתמכת על קרקע רעועה כיוון שבישראל לא יודעים כמה פלשתינים חיים בשטחי C.

את הדיון יזם ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) יו"ר וועדת המשנה. למרות הלחצים הרבים שהופעלו לא לקיים את הדיון, דרש יוגב להעלות את הנושא ובפעם הראשונה לקבל תשובות אמת באשר מהו מספר הערבים בישראל, ביהודה ושומרון ואף בעזה.  הדרישה לנתונים הגיעה הן מימין והן משמאל, ע"י חה"כ חיליק בר (המחנה הציוני). מדהים לראות כי עד כה לא נערך דיון בנושא והנתונים כפי שעולה מן הדיון אינם חד משמעיים.

נתוני הלמ"ס הישראלית למול הלמ"ס הפלשתינית
נתוני הלמ"ס הישראלית למול הלמ"ס הפלשתינית

יו"ר ועדת המשנה יוגב פתח את הדיון ואמר כי "נושא הוועדה היום הוא ההיבטים הדמוגרפיים של אוכלוסיות יו"ש בדגש על שטחי C בהם השליטה היא שלנו. זהו בעצם דיון שני, בו נרכז מאמץ לנסות להבין מה מספרי היהודים וערבים, בשטחי יו"ש. חייבים לדעת זאת כדי להתאים את התשתיות, למשל, או מספר בתי הספר, למספרים האמתיים".

נציגי מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) שהיו בוועדה גמגמו והודו במבוכה כי אין להם נתונים לגבי מספר הפלשתינים החיים ביו״ש ואמרו ״אנחנו לא יודעים כמה ערבים יש בשטח C״.

נציג רשות ההגירה והאוכלוסין בועדת חוץ וביטחון הודה אף הוא כי גם לרשות "אין לנו נתונים בדבר יציאה לחוץ לארץ מתוך ערביי יו"ש בעשור האחרון".

"מדאיג וחמור שמדינת ישראל לא יודעת כמה פלשתינים חיים בשטחים הנמצאים תחת אחריותה הרשמית בשטחי C", אמר חה"כ חיליק בר. "ישראל יודעת כמה טנקים יש לצבא הסורי וכמה טילים מצויים בידי חיזבאללה, אך לא כמה פלשתינים תחת אחריותה ביו״ש". בר המשיך והזכיר כי "הפלשתינים כבר הצהירו שהדמוגרפיה היא הנשק המרכזי שלהם במאבק נגד ישראל".

נתוני למס (פייטלסון)

בעבר כבר התראיין על כך ראש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלשתינית (הלמס"פ), חסן אבו-ליבדה, והצהיר כי מספירה של תושבי חו"ל, כלומר פלשתינים שיצאו משטחי הרשות וחמאס, עולה כי "הספירה כוללת 325,000 אנשים המתגוררים, יותר משנה, מחוץ לאדמות הפלשתיניות, אך נושאים תעודות זהות פלשתיניות, ויכולים לשוב בכל עת. המספר מינימלי ואינו מדויק, מכיוון שלא יכולנו להתקשר לכל המשפחות המתגוררות בחו"ל".

השגריר לשעבר יורם אטינגר, מומחה לנושא הדמוגרפיה הערבית ביו"ש, הצליח להצליב מידע מרשות ההגירה, משטרת גבולות ונתונים של רש"פ. המסקנה שלו היא שהמספרים של הרשות הפלשתינית מנופחים בסדר גודל של מליון נפשות ביחס למרשם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלשתינית.

יתרה מזאת, ישנו נסיון מצד הרשות הפלשתינית לנפח את מספר התושבים בשטחה ועל כן ספרה בשטחה עוד 105,000 ערבים המתגוררים במזרח ירושלים (עפ"י מסמך של משרד הפנים הישראלי, נובמבר 2003). לאור מצב זה, הם נספרים פעמיים – פעם אחת על ידי הלמ"ס הישראלית ופעם אחת על ידי הלפמ"ס. מיותר להדגיש כי מספרם גדל מדי שנה.

האם ישראל נמצאת בסכנה דמוגרפית?
האם ישראל נמצאת בסכנה דמוגרפית?

רמת"ק בית לחם סא"ל אייל זאבי מספר כי "אחריות על מרשם האוכלוסין הוא באחריות הרש"פ, לפי הסכם הביניים, גם בשטחי C והם מעבירים למנהל האזרחי קובץ שלא מפלח בין השטחים ביו"ש. לפי נתוני הלמ"ס הפלסטיני ישנם כ-2.93 מיליון ערבים ביהודה ושומרון".

מהדיון עוד עולה כי יש הגירה שלילית משמעותית בקרב ערביי יהודה ושומרון, בסדר גודל של מאות אלפים. עוד נתון מדאיג מעלה כי האוכלוסייה הרשומה ע"י הלמ"ס הפלסטיני גבוהה בהרבה מהאוכלוסייה הנוכחת. הסיבה לכך שנתוני הלמ"ס הפלשתיני כוללים גם מאות אלפי פלשתינים שמבלים את חייהם בחו"ל.

יוגב סיכם את הדיון ואמר: "אנו מבקשים לייצר סקר רשמי כולל פילוח לפי מיקום גיל פריון ומגמות, כדי שנדבר על נתונים אמיתיים ומבוססים." יו"ר ועדת המשנה ביקש לקבל לידיו דו"ח ראשוני תוך שבועיים ועם הערכות של המנהל האזרחי ומתאם הפעולות בשטחים לביצוע סקר מקיף מלא ואמיתי.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.