לראשונה מאז אישור בכנסת לפני כחודשיים, ביטל צווי הריסה שהוציא למבנים ביישובים מודיעין עילית, פסגות וכוכב יעקב. לפני מספר שבועות נתלו צווי הריסה על ארבעה מבנים ביישוב פסגות, חמישה מבנים במודיעין עילית ושני מבנים נוספים ביישוב כוכב יעקב.

אחד המבנים ביישוב פסגות. צילום: רגבים
אחד המבנים ביישוב פסגות. צילום:

מדובר במבנים שהוקמו לפני שנים רבות בתחומי היישובים האמורים, על קרקעות פרטיות. בתנועת רגבים שהובילה את חוק ההסדרה ומייצגת את בעלי המבנים מהיישוב פסגות, שיגרו בשבוע שעבר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בו הודגש כי מדובר בצווים בלתי חוקיים אשר הוצאו בניגוד להוראות ‘חוק ההסדרה’ שנכנס לתוקף בתאריך 13 בפברואר השנה.

כזכור, החוק נועד להסדיר את מעמדם של אלפי בתים ומבני ציבור ביישובי , כמחציתם בעיר מודיעין עילית, שנבנו בתום לב ובעידוד המדינה על קרקעות פרטיות או אדמות שמעמדן המשפטי איננו מוסדר. החוק קובע כי בדומה להוראות חוק המקרקעין הישראלי במקרים שכאלו – לא ייהרסו המבנים, ובעלי הקרקע יפוצו על ידי המדינה בכסף או בקרקע חלופית.

על פי הוראות החוק, בתקופה של 12 החודשים מיום פרסומו – יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים הקיימים בעניין התיישבות ב-11 יישובים המנויים בנספח לחוק, בהם גם פסגות, מודיעין עילית וכוכב יעקב.

המחשה למספר המבנים במודיעין עילית שעליהם חל חוק ההסדרה. צילום: רגבים
המחשה למספר המבנים במודיעין עילית שעליהם חל חוק ההסדרה. צילום: רגבים

“הסנונית הראשונה של חוק ההסדרה”

במכתבו ליועמ”ש הדגיש עו”ד בועז ארזי מרגבים כי במסגרת העתירות שהוגשו לבג”ץ נגד החוק, הגיש היועמ”ש  עצמו לבג”ץ הסדר דיוני לפיו “יוקפאו הליכי האכיפה והצווים המנהליים שעליהם חל החוק, ביחס לבניה קיימת בהתיישבות הנמצאת ביישובים המנויים בסעיף 11 לחוק”. לפיכך גם עמדתו המוצהרת של מנדלבליט, שהביע את התנגדותו לחוק ההסדרה, הינה שלא ניתן לנקוט בהליכי אכיפה או צווים מנהליים כנגד אלפי המבנים הנכללים בחוק.

בסוף השבוע שעבר קיימה וועדת המשנה לפיקוח של המנהל האזרחי דיון בנוגע למבנים ביישוב פסגות, בו הוחלט לראשונה לבטל את הצווים מכח חוק ההסדרה. בהחלטת הוועדה נכתב כי “לאחר עיון בטענת בא כח המחזיק, מצאנו לנכון לבטל את הצווים שהוצאו במסגרת התיקים, ולהורות על סגירת התיקים”.

“הקפאת הליכי האכיפה כנגד בניה, מהווה את הסנונית הראשונה של חוק ההסדרה עבור אלפי בתים ביהודה ושומרון”, מסביר עו”ד ארזי את ההשלכות של המקרה התקדימי. “היא מאפשרת למנהל האזרחי להוציא לפועל את הוראות החוק שחוקקה הכנסת, ולהבטיח שמקרים מקוממים כמו הריסת הבתים בעפרה שנעשתה ללא כל תכלית, לא יחזרו על עצמם, ומעתה לא יבוצעו הליכי אכיפה כנגד בניה ישנה”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.