הושקה תכנית הסיעוד הלאומית החדשה: התכנית צפויה להגדיל את השירותים הניתנים לקשיש הסיעודי ולמשפחתו בביתו ובקהילה, להקל על הנטל הביורוקרטי ולהגדיל את הכנסתו הפנויה.

ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90
ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90

 

על פי התכנית, הקצבה לחולים סיעודיים קשים תעלה מ-3,432 שקלים ל-5,000 שקלים בחודש, וצוותים רפואיים של קופות החולים יגיעו לבתי קשישים סיעודיים על מנת להעניק להם טיפול.

עוד בתכנית, חולים סיעודיים שיעדיפו מטפל ישראלי יקבלו עוד שעות סיעוד ובניגוד למצב כיום, לא יהיו מבחן הכנסה לילדים על מנת שהמדינה תשתתף בעלות האשפוז הסיעודי של הוריהם.

צוותים רפואיים של קופות החולים יגיעו לבתי קשישים סיעודיים
צוותים רפואיים של קופות החולים יגיעו לבתי קשישים סיעודיים

 

בנוסף, הקשישים שנמצאים בסיעוד ביתי יהיו זכאים לביקור ביתי של רופאים וטיפולי שיניים מעל גיל 75 יהיו בחינם.

על התכנית חתומים שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וסגן שר האוצר, יצחק כהן, הציגו היום את תכנית הסיעוד הלאומית החדשה. "זהו ערב של בשורה ואנו משלימים כאן מהלך שמשנה את פניה של המדינה בתחום הסיעוד", אמר ניסנקורן. "המשמעות של ביטוח סיעודי ממלכתי היא התגייסות לטובת האדם הסיעודי, גם בביתו וגם בקהילה".

שר האוצר כחלון מסר: "המדינה מכניסה את היד עמוק לכיס ולוקחת אחריות על אזרחיה. התכנית הזאת מעניקה רשת ביטחון ממלכתית להורים שלנו, לילדים שלנו ולחלשים בחברה".

ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90
תכנית מהפכנית. צילום: פלאש 90

 

מנגד, מוביל המאבק הסיעודי בכנסת, ח"כ איציק שמולי, היה מרוצה פחות: "התכנית היא צעד ראשון בכיוון הנכון ואני שמח על כך שלאחר 4 שנים של מאבק אימצו מרכיבים חיוביים וחשובים מהצעת החוק שלי, וביניהם: ביטול מבחני ההכנסה למשפחה, שיפור השירות בקהילה וטיפולי שיניים לקשישים. כל זאת לא היה קורה ללא מעורבותו החברתית של שר האוצר כחלון. יחד עם זאת, על אף חלק מהדברים הטובים, לא מדובר במודל סיעוד ממלכתי וגם עתה, בעיקר בשל הכיסוי הלא מספק ביחס להוצאות האדירות, מי שלא יחזיק ביטוח מסחרי לא יצליח לשרוד כלכלית. כמו כן, אין פתרון של ממש לנפגעי הביטוח הסיעודי קבוצתי שנזרקים מהפוליסות ונותרים ללא מענה. ניקח את המרכיבים החיוביים בהצעה ונפעל בשבועות הקרובים בשיתוף פעולה כדי להרחיבה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי