, , שוחח הערב עם כתבים בלשכתו בקריה בתל אביב והציג בפניהם תכנית שגיבש להתמודדות עם הטרור הפלשתיני. התכנית המכונה "המקלות, המכות והגזרים" כוללת בין היתר פתיחת ערוצים ישירים בין ישראל לפלשתינים והקלות לכפרים שאינם מעורבים בטרור.

תכנית ההטבות לפלשתינים של ליברמן מגיעה לשולחנם של הפטריוטים

על פי התכנית מופו 15 כפרים שמהם לא יצאו בצבע ירוק ותושביהם יזכו להקלות משמעותיות כמו הרחבת תכניות מתאר, הקמת אזור תעשייה מערבה לשכם, הקמת בית חולים, מגרשי כדורגל וגני ילדים. הפרויקטים יוקמו בשטחים אשר בשליטת ישראל (שטחי C).

כמו כן מופו 15 כפרים אדומים מהם יצאו מחבלים בשנה האחרונה. כפרים אלה יסבלו מ"הכבדה ביטחונית" כפי שהיה נהוג עד כה. בין פעולות ההכבדה: הריסת בתי מחבלים, הגברת פעילות צה"ל ומעצרים באזור, החרמת כספים המיועדים לטרור, ביטול היתרי עבודה, הוצאת כלי רכב גנובים מהכפרים, ביטול היתרי VIP לבכירי הרשות ששותפים להסתה לטרור, פעילות מול עסקים שמסיתים לטרור, תגבור בידוק הרכבים והריסת מבנים שנבנו בניגוד לחוק.

אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד אמר שר הביטחון כי בכוונתו לשפר את המחסומים דרכם נכנסים פלשתינים לעבוד בישראל, זאת  במטרה להקל  את המעבר עבורם ועבור הישראלים המשתמשים במחסומים.

שיח עוקף אבו מאזן

בנוסף בכוונת שר הביטחון להקים תשתית הדברות עם הפלשתינים שתעקוף את הרשות ואת אבו מאזן. בין הדברים: יצירת שיח גלוי או סמוי עם גורמים משפיעים בחברה הפלשתינית כמו אנשי כלכלה ואקדמיה. בנוסף יוקם אתר חדשות בערבית שיישדר לערבי יהודה, שומרון ועזה החל מינואר 2017. עלותו מוערכת ב-10 מליון ש"ח.

עוקפים אותו. אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עוקפים אותו. אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לדבריו, "נוצרה א-סימטריה ביו"ש, שבה אבו מאזן מדבר באופן חופשי עם גורמים ישראליים אך ההיפך לא קורה; אבו מאזן הוא מכשול להסדר. המהלך הזה לא קשור למאבקי הירושה ואין לנו עניין להתערב בכך. המטרה שהצבתי לאתר האינטרנט שנקים: 400 אלף כניסות מזוהות לאתר לפי שם משתמש מדי יום".

יחד עם זאת השר הדגיש כי "הצעדים לא כוללים גירוש של משפחות מחבלים כי זה לא ישים משפטית. התכנית מתוקצבת ב-400 מיליון ש"ח לשנתיים הקרובות ומטרתה להביא ביטחון לתושבים היהודים והפלשתינים. אף אחד לא רוצה שייזרקו עליו בקבוק תבערה באמצע הלילה ואף אחד לא רוצה שייכנסו לו לבית באמצע הלילה לחיפושים ולמעצרים".

על אף האמור, שיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלשתינים ימשך כסדרו. השר הציג כי מתחילת שנת 2016 נעצרו 1,733 מחבלים,סוכלו 208 פיגועים ונהרסו 22 מחרטות לייצור כלי נשק ביו"ש.

"גם חייל שטעה פעל בשליחות המדינה"

שר הביטחון נשאל בנוגע לעמדתו בפרשת אזריה מאז נכנס לתפקידו. נזכיר כי בתחילה הגיע ליברמן, אז ח"כ מהאופוזיציה, לדיוני המעצר של אזריה בביהמ"ש תוך שהוא מותח ביקורת על שר הביטחון דאז, משה בוגי יעלון, שמיהר לחרוץ את דינו של החייל.

"שופטים לא צריכים לשפוט לפי עמדה מראש ולהתעלם ממה שנאמר מסביב. אני לא יודע אם אזריה פעל נכון או לא, אבל אני לא מקבל את זה שמראש קבעו שהוא פעל בניגוד לנורמות המוסריות ושהוא סרח. תחקיר מבצעי הוא לא ראיה בבית משפט. בנאדם יכול לטעות וחייל שמשרת שנה בשחיקה ביו"ש יכול לטעות וגם אם טעה הוא פעל בשליחות המדינה והעם", אמר ליברמן.

אם היועמ"ש לא יגן בבג"ץ, אגן בעצמי

השר התייחס למצב האבסורדי בו פועלים שני משרדי ממשלה במדיניות מנוגדת בעניין החזרת גופות מחבלים. משרד הביטחון בראשותו של השר גלעד ארדן משיב גופות של מחבלים במזרח ירושלים (בכפוף לכך שינכחו בה עד 25 איש ולא תהיה הסתה), בעוד שר הביטחון אביגדור ליברמן אינו מחזיר את הגופות כחלק ממדיניות על אף התנגדותו של היועמ"ש לממשלה, .

חולק עליו. היועמ"ש מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל: פלאש 90
חולק עליו. היועמ"ש מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל: פלאש 90

"מנדלבליט הוא לא אינסטנציה אחרונה, הוא עדיין יועץ ולא בית משפט עליון" אמר ליברמן. "מצחיק שלשני משרדי ממשלה יש מדיניות שונה ולכן אעלה את הנושא שוב בקבינט הקרוב. אם מנדלבליט לא יגן על עמדתי בבג"ץ אני אעשה זאת בעצמי, ואם העליון יחליט אחרת, בניגוד לעמדתי, אכבד זאת כפי שעשיתי בעבר". בנוגע לעמדת שב"כ בנושא אמר השר: "מותר לחלוק גם על שב"כ".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.