חצי שנה לאחר שנעצר בידי השב"כ ונחקר במשך כ-12 ימים, הודיעה עו"ד רחל אבישר אבלס מפרקליטות מחוז מרכז כי החקירה נגדו בחשד למעורבות בהצתה בכפר נסגר מחוסר אשמה.

פורקוביץ נעצר במהלך שירות מילואים. למרות שפורקוביץ היה מצטיין נשיא בעת שירותו הצבאי, ללא עבר פלילי ועבד באותה התקופה כרכז נוער בכוכב השחר ובפרוייקט 'הרועה העברי' המופעל מטעם משרד החינוך לטובת הוצאת נוער הגבעות ממעגל האלימות, בשב"כ סברו כי דווקא הוא מעורב בפרשת הרצח.

ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה
ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה

 

השב"כ עצר את פורקוביץ בחשד כי מכר רכב לנער גבעות מגוש שילה אשר נחשד בהצתת הבית, וכי ידע שזו מטרתו.
אך בפועל, בכתב האישום נטען כי מי שביצע את ההצתה הוא עמירם בן אוליאל וכי הוא ביצע אותה לבדו ברגל ולא באמצעות רכב.
יותר מכך, השב"כ טען בסופו של דבר כי הנער שקנה את הרכב מפורקוביץ, כלל לא קשור לאירוע בדומא והוא שוחרר לאחר 21 יום של חקירות אלימות.
הכחשותיו של פורקוביץ, כמו גם עמדתו האישית המתנגדת באופן נחרץ ל'תג מחיר', לא עמדה לזכותו ובתי המשפט האריכו את מעצרו שוב ושוב כשהם מסתמכים על "חומר סודי" שלא הוצג בפני עורכי דינו מארגון חוננו.

עו"ד עדי קידר המייצג את פורקוביץ הביע ביקורת חריפה על התנהלותן של הרשויות בפרשה: "עניינו של פורקוביץ צריך להדיר שינה מעיני האזרחים בכלל ובפרט מתושבי יו"ש אשר יכולים בנסיבות הזויות למצוא את עצמם ככלי ביד היוצר, עצורים בתנאים קשים ללא עוול בכפם והכל כדי לשרת מטרות של חוקרי השב"כ, אשר ידעו בצורה ברורה כי אין לו כל קשר או חשד לביצוע האירוע. מצער גם שבתי המשפט הלכו שבי אחר התנהלות זו ולא מצאו לנכון לקטוע אותה כבר בתחילתה".

עו"ד עדי קידר. צילום: פלאש 90
"עניינו של פרוקוביץ צריך להדיר שינה מעיני האזרחים". עו"ד עדי קידר. צילום: פלאש 90

 

שמואל מידד, מנכ"ל ארגון 'חוננו', שליווה את פורקוביץ ומשפחתו לאורך כל המעצר אמר כי "השאלה היא למה? למה המוסדות מתאכזרים לאחים שלהם, לחיילים ולאזרחים שלהם? והשאלה היותר גדולה היא מה נדרש מאיתנו הציבור? איך אנחנו אמורים לעצור את זה?".

יש לציין את הדברים הקשים שאמר האחראי על החקירה בשב"כ המכונה 'מיגל' לרב הישוב כוכב השחר אוהד קרקובר בעת שזה ניסה לפנות לשב"כ בבקשה שישחררו את פורקוביץ. איש השב"כ טען כי כוכב השחר, בו אגב התגורר במשך שנים רבות מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, הינו ישוב תומך טרור וכי "מי שיש לו גוזמבות הוא מחבל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא