בזמן שמספר היהודים העולים להר הבית רושם שיאים חדשים, נרשמת עלייה גם בקרב המבקרים במתחם. אלא שאותם מתלוננים על יחס מחפיר מצד אנשי הוואקף כלפיהם וטוענים כי הארגון אף מפקח על התכנים שמועברים בסיורים. הסיפור נחשף לראשונה באתר NRG.

הר הבית. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

שנת 2010 הייתה שנת השיא של ביקורי תיירים בהר הבית, אז ביקרו בהר כ-400,000 תיירים. מאז חלה ירידה דרמטית במספר הבקרים כשבשנת 2015 ביקרו פחות מ-200 אלף. אלא שבשנתיים האחרונות שוב התהפכה המגמה והשנה צפויים לבקר במקום 300 אלף תיירים.

בינתיים מתברר כי יחס הוואקף לתיירים אינו אוהד, בלשון המעטה.  "אל תחשבו להתקרב להר הבית אם אתם לא מוסלמים, מעולם לא חשתי כה בלתי רצויה במקום כלשהו" כתבה ב-Trip Advisor תיירת מארה"ב. תייר אחר כתב כי אנשי הוואקף אמרו לו: "אתם לא רצויים כאן. חבל שכה הרבה אתרים קדושים בירושלים פתוחים לכולם, וכאן מקבלים תחושה עזה של 'אתם לא רצויים'. הביקור היה ניסיון חסר תוחלת שלא אחזור עליו".

לדברי אותם תיירים, אנשי הואקף מפרידים בין גברים לנשים, גם אם מדובר בבני משפחות ומעירים לנשים באופן בוטה על לבושן אם אינו מספיק צנוע בעיניהם.

במקביל, הוואקף החל לפקח על התכנים. מדריך תיירים סיפר לאתר NRG כי "האנשים של הוואקף עוקבים אחרי מהרגע שאני נכנס לשטח ההר, ומאזינים אם אני מסביר על משהו שלא קשור למורשת האסלאמית של ההר, או לארכיטקטורה". לדבריו, "היה מקרה שתייר שאל שאלה על בית המקדש, ושומרי הוואקף השתיקו אותו בברוטליות וגירשו את כל הקבוצה מההר".

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.