"הוליכו אותנו שולל, הונו אותנו", כך אמר הבוקר לגל"צ עו"ד אביחי בוארון יו"ר מטה המאבק להסדרת עמונה.

לטענת בוארון, המדינה הפרה את מתווה ההסדרה עליו חתמה כאשר שבועיים לפני תאריך היעד שקבע בית המשפט העליון לא נמצא פתרון חלופי לתושבים שצפויים להתפנות מבתיהם.

אביחי בוארון. הלל מאיר/TPS
אביחי בוארון. הלל מאיר/TPS

"חתמנו על הסכם בו התחייבו שר החינוך וראש הממשלה לאחר שישבו איתנו לילה שלם, וגיבשו, והציגו לנו מתווה. הם התחייבו לבנות לנו 42 בתים חלופיים אותם נשכור מהמדינה, ובעצם לא ניקרע ממחוזות ילדותנו ויישאר משהו על ההר", סיפר בוארון.

כזכור, בחודש שעבר אישרה הממשלה את המתווה להעתקת היישוב עמונה למקום סמוך בהר. לפי המתווה, סוכם כי רוב המשפחות ביישוב יישארו בתחומי עמונה, אך יזוזו לחלקה סמוכה על סמך נכסי הפקדים.

אמש (א') פורסם כי במסגרת ישיבת שרי הליכוד נאמר כי "מתווה עמונה" לא ניתן לביצוע. "כרגע אין אופציה להישארות התושבים על ההר כיוון שפתרון נכסי הנפקדים נתקל בהתנגדויות", אמר יואב הורביץ, ראש הסגל של רה"מ, והוסיף כי המתיישבים יכולים לעבור ליישוב עפרה הסמוך או להקים התיישבות חדשה באזור.

התושבים מצידם אמרו כי לא יעברו על כך בשתיקה ושיגרו  מכתב חריף לרה"מ נתניהו ולשר בנט, בו הודיעו כי יחדשו את המאבק.

התושבים הודיעו כי המאבק יתחדש. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
התושבים הודיעו כי המאבק יתחדש. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

אתם ממשלת ימין? קחו אחריות

"עשו את כל הבדיקות המשפטיות עד כדי כך שכתבו פעמיים בהסכם 'העבודות יחלו לאלתר'", אמר בוארון. "התחושה היא שהמדינה הונתה אותנו ושהייתה פה עצימת עיניים. היה פה מצב שהוא לא מדויק, לא נכון. אף אחד לא התכוון לבנות את הבתים האלה על ההר". גם אם נעשו מאמצים כאלה או אחרים אנחנו מבחינתנו מרגישים שהוליכו אותנו שולל".

אמש אמרה שרת המשפטים איילת שקד לגל"צ כי על אף הקשיים, מתווה נכסי נפקדים מתקדם. היא הביעה תקווה כי העניין ייפתר תוך שבוע וחצי והצהירה כי המדינה לא תבקש אורכה נוספת מביהמ"ש העליון.

"כששרת המשפטים אמרה את זה היא ידעה שהסיפור הזה מאחורינו", אמר בוארון. "הוא גמור. לא תהיה לזה תקומה. 35 ימים עברו מאז שההסכם נחתם ולא זזה אבן, טרקטור ופועל לא עלו על השטח. עוד 15 יום צריך לפנות את 300 הנפשות שגרות ביישוב הזה כבר שנים ארוכות".

שבועיים לפינוי ואין פתרון באופק. עמונה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90
שבועיים לפינוי ואין פתרון באופק. עמונה. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

"יש משאלת לב, פרדיגמה שכל המערכת שבויה בה, ואנחנו צועקים כבר ימים רבים שזה לא עובד", אמר בוארון. "יש פתרון הרבה יותר קשה מבחינתם אבל זה ייתן מענה למשפחות – חוק ההסדרה. אני חוזר לשם בלית ברירה".

"כל מכשיר משפטי ששמתם על השולחן לא עבד. תנו לאנשים מזור. אתם ממשלת ימין. זאת אחריות שלכם. נשלחתם ע"י הציבור הזה לממשלה והכנסת. קחו אחריות על האנשים האלה", הוסיף יו"ר מאבק ההסדרה.

לטענת בוארון, הפתרון המשפטי בעמונה וביהודה ושומרון הוא הפקעה ופיצוי, כנהוג באזורים אחרים במדינה. "אמרו 'אובמה, אובמה'. עכשיו אין אובמה, יש טראמפ. לא מגיע לאנשים מזור? לא מגיע לאנשים שנשלחו למוצבים הקדמיים במשך שנים ארוכות להפריח את השממה לעשות את חזון הציוות וההתיישבות ביהודה ושומרון?".

"שיקחו אחריות במקום לחזור על מנטרה מתוך איזה פרדיגמה שאף אחד לא מבין אותה. רק ראש הסגל, יואב הורביץ, עשה מאמצים, עמד על הרגליים והיה מספיק אמיץ לעמוד מול השרים ולהגיד להם שזה לא עובד. אז שרת המשפטים ושר החינוך שוב חוזרים על זה? אתם נציגינו בכנסת ובממשלה – שרי הבי היהודי בעיקר. קחו אחריות", אמר בוארון שציין כי יש נתק מוחלט בין עמונה לבין הבית היהודי.

"כשמפנים בן אדם מהבית שלו בלי אג'נדה פוליטית זה כואב, קשה, לא מוסרי. בכל פרמטר של שפה בין לאומית מערבית זה דבר שלא יעשה. אנחנו מתכוונים לעמוד חוצץ נגד הדבר הזה, לייצר התנגדות פאסיבית של ציבור רחב ככל האפשר", הוסיף

"אם לא מייצרים דיור חלופי על ההר בעמונה" אמר בוארון, "נייצר מאבק חריף, פאסיבי ,לא אלים. נעשה הכל שלא יהיה אלים". לטענת בוארון מדובר במאבק כפול,  "כל המסע הזה (עתירות השמאל נגד הישובים ביו"ש – ב.ב.) הוא כדי לקעקע את החיים היהודיים ביהודה ושומרון. זה כפול – ברמה האנושית הפרטית וברמה הלאומית ציונית".

נתק. סיעת הבי היהודי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
נתק. סיעת הבי היהודי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"כשחתמנו על המסמך הזה לבג"ץ, לא העלנו על דעתנו שהדרג המדיני בדגש על שר החינוך וראש הממשלה, שישבו איתנו לילה שלם והציגו את המתווה, שהם לא יעמדו במחויבות שלהם ולא יקיימו את ההסכם הזה. הם גורמים לנו להפר את החוזה החתום מול בית המשפט העליון", אמר יו"ר המאבק.

"אני  לא מעלה על דעתי שמרים נאור, כבוד הנשיאה, התכוונה לשלול מאיתנו את זכות המחאה המאוד לגיטימית ובסיסית בכל דמוקרטיה".

"אנחנו לא רוצים שום פיצוי. אנחנו רוצים שקט שלווה ולחזור לחיים שלנו", סיכם בוארון.

נציין כי בהסכם מול התושבים התחייבה המדינה למצוא שטח חלופי לתושבים. על פי ההסכם, דיור חלופי באתר יוקם בצו אלוף רק לאחר שיוכח כי הדבר ייתכן מבחינה משפטית.

תושבי עפרה: אם לא תהיה הסדרה – נשבות רעב

בתוך כך, אמש הודיעו תושבי היישוב עפרה כי אם לא יוסדרו תשעת בתי היישוב המיועדים להריסה בעקבות עתירת ארגוני שמאל – התושבים יפתחו בשביתת רעב.

"היישוב עפרה מברך על הצהרת ראש הממשלה היום בדבר מחויבותו להתיישבות", כתבו התושבים. "אולם אי אפשר להסתפק עוד בהצהרות. הגיע זמן המעשים. ההרס הצפוי בתאריך 8.2 הוא תוצר של אוזלת היד של הממשלה, שלא הסדירה את ההתיישבות וחשפה אותה לתביעות משפטיות שמביאות חורבן. זהו ביטוי אחד, מיני רבים, הממחיש את הפגיעה השיטתית ביכולת ההתפתחות ובמרקם החיים הנורמלי שלנו".

"אשר על כן, הנהגת עפרה והנהגת ההתיישבות החליטו לפתוח בשביתת רעב מול הכנסת החל מיום ראשון הבא, תחת הכותרת: עפרה דורשת הסדרה", הוסיפו התושבים.

עוד נכתב כי "היישוב עפרה הבהיר שהוא מצפה מראש הממשלה נתניהו ומהשרים בנט ושקד לשים קץ להריסת בתים בהתיישבות. עם כניסתו של נשיא חדש בארה"ב, אנו ניצבים בפני הזדמנות היסטורית ושעת כושר להסדיר אחת ולתמיד את מעמדה של ההתיישבות, ולאפשר למתיישבים להתקיים להתפתח כמו כל אזרחי ישראל".

התושבים קראו "לראשי ההתיישבות ולציבור הרחב לתמוך במאבק ולהצטרף לשביתת הרעב, שתחל ביום ראשון הבא מול הכנסת".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20