איש המרכז-שמאל עמנואל  ניצח אתמול (א’) בבחירות לנשיאות . מקרון גרף כ-64% מהקולות לעומת 36% שקיבלה יריבתו, מרין שנתמכה בידי הימין הקיצוני. מקרון, בן 39, הופך בכך לנשיא הצעיר בתולדות המדינה. עם זאת, גם עבור מדובר בהישג לאחר שגרפה יותר משליש מקולות הבוחרים.

“הפתעה בבחירות בצרפת – הסוקרים לא טעו”. מתוך ‘הפטריוטים’ הערב (א’)

על פי כל התחזיות והסקרים, (עד כמה שניתן להסתמך על אלו לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה”ב ומשאל העם בבריטניה על הברקזיט), היה צפוי להיבחר. מיהו אם כן, המטאור הפוליטי שבגיל 39 בלבד צפוי לעמוד בראשה של הרפובליקה הצרפתית?

עמנואל ז’אן־מישל פרדריק מקרון שזכה לא פעם לכינוי “יאיר לפיד הצרפתי” מצדם של אנשי תקשורת בישראל, החל את הקריירה שלו במשרד הכלכלה הצרפתי ב-2004 ועזב את עבודתו ב-2008, לטובת משרה כבנקאי השקעות בבנק רוטשילד, פוזיציה שהפכה אותו בתוך כמה שנים למיליונר. על עברו כנושא משרה בכירה עבור המשפחה היהודית זכה מקרון ללא מעט הערות אנטישמיות וביקורת, ברשתות החברתיות שותפה תמונה שלו עם הכיתוב “הסוכן של הרוטשילדים בארמון האליזה”. וגם לה פן עצמה הטיחה בו טענה בעלת ניחוח אנטישמי כי הוא  “בובה של האוליגרכיה” – כשהיא מרמזת לעברו כבנקאי.

מקרון ולה פן, עימות קולני. צילום: רויטרס
עם לה פן, בעימות. צילום: רויטרס.

לא ימין ולא שמאל

מקרון מיצב עצמו במהרה כמועמד המרכז תוך ניסיון שככל הנראה צלח, למשוך אליו את קולות אנשי השמאל שאינם מסוגלים להזדהות עם לה-פן, ומנגד את קולות הימין המסורתיים התופשים את לה פן כקיצונית מדי. מיתוגה של מפלגתו ככזו שאינה נוטה לא ימינה ולא שמאלה זיכתה אותו בביקורת רבה מצד יריביו, בין היתר מצדה של לה-פן שטענה כי הוא אינו נוקט עמדה ואינו אומר באופן ברור מהן דעותיו.

האיחוד האירופי
דגל . מקרון התחייב לבצע “רפורמה עמוקה באיחוד”.

 

מצע מפלגתו של מקרון פורסם רק בחודש מרץ האחרון וכלל בין היתר את הכוונה להוריד את מס החברות ל-25% מ-33.3%; להעלות את שכר הנטו באמצעות הורדה של מסי העבודה, ולאחד את תכניות הפנסיה במדינה.

תומך מובהק באיחוד האירופי

מקרון תומך בהישארות צרפת באיחוד האירופי. עמדה זו, ניצבת בניגוד חד לעמדתה של לה פן השואפת להוציא את צרפת מהאיחוד ולהחזיר את השימוש במטבע ה’פרנק’ על חשבון ה’אירו’. בעקבות כך וככל הנראה בעקבות העובדה שרוב המתמודדים שהתמודדו מולו בסיבוב הראשון אינם נחשבים לאוהדי האיחוד, בשבוע האחרון לפני הבחירות שינה מקרון מעט את הטונים ואמר כי “חוסר התפקוד של האיחוד לא יכול להימשך יותר”, וכי “המנדט שאקבל יהיה גם כדי לבצע רפורמה עמוקה באיחוד האירופי”.

מתנגד להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית

מקרון מקפיד על קיום קשרים עם הקהילה היהודית בצרפת, מגיע לאירועים שמארגנת הקהילה ובהזדמנויות שונות הביע את הערכתו לישראל. בכל הנוגע לעמדותיו ביחס לסכסוך מול הפלסטינים התבטא בחודש שעבר מקרון באופן מפתיע כשהתראיין לתחנת רדיו יהודית בצרפת ואמר כי הכרה באופן חד־צדדי במדינה פלסטינית על ידי הצרפתים “לא תשרת אף אחד” ותוביל ל”חוסר יציבות”, זאת בניגוד לעמדת הממשלה הנוכחית בה כאמור היה מקרון חבר בכיר. לצד זאת הצליח מקרון לעורר הזדמנות אחרת את זעמה של הקהילה היהודית בצרפת כשאמר שבבתי הספר העצמאיים, כמו המוסלמיים והיהודיים, “לומדים לשנוא את הרפובליקה, כי כך מורים הקוראן והתורה”.

מארין לה פן. זכתה לקריאות "פשיסטים החוצה". צילום: רויטרס
לה פן. מאשימה את מקרון ביחס סובלני לטרור. צילום: רויטרס

בביקור שערך בישראל לפני כשנה וחצי, אמר בריאיון לעיתון ‘מעריב’: “נוכל לקבל השראה מישראל, בהתחשב בייחודיות של הכלכלות שלנו ובקשרים המדיניים בין שתי המדינות, נוכל לחזק את היחסים בתחום היזמות, החדשנות והמחקר” ואף גינה את החרם על . “לא נסכים לחרם”, אמר אז והוסיף, כי “צרפת מגנה אותו באופן שיטתי”.

סוגיית המאבק בטרור האסלאמי המשתולל באירופה ועל אדמתה של צרפת בפרט נחשבת לנקודת חולשה במצעו של מקרון, אשר אינו מביע עמדה חד משמעית ונחרצת בעניין כיריבתו. בעימות האחרון מול לה-פן שנערך ביום רביעי האשימה אותו לה פן כי הוא “אדיש לגמרי” לנושא, ו”מתייחס בסבלנות” לטרור האסלאמי. נוכח הטענות הצהיר מקרון כי הטרור יהיה עבורו “בעדיפות עליונה” לכשייבחר.

נשוי למורתו מימי התיכון 

במהלך מערכת הבחירות חשף השבועון הצרפתי ‘לה קנאר אנשנה’ פרשה הקשורה למקרון הנחקרת בימים אלה בוועדת חקירה של משרד הפנים. לפי הטענות, כאשר כיהן כשר הכלכלה דרש מקרון הפקת אירוע ביריד ההיי-טק בלאס וגאס כדי להפגין את הישגי ההייטק בעלות שהגיע ל־380 אלף יורו. ככל הנראה, כאשר תוגש התלונה היא לא תתייחס אישית למקרון, אלא לחברה הממשלתית שארגנה את האירוע.

ברמה האישית, במהלך מערכת הבחירות סבל מקרון משמועות עיקשות בדבר היותו הומוסקסואל המנהל מערכת יחסים מחוץ לנישואים וחי למעשה חיים כפולים. מקרון נאלץ להכחיש בפומבי את השמועה ואמר כי הוא חולק את חייו עם אשתו “מהבוקר ועד הערב”. ייתכן כי העובדה שמקרון הצעיר נשוי לבריז’יט טרונייה המבוגרת ממנו ביותר מ-24 שנים, וכי מערכת היחסים בין השניים החלה בימי בתיכון שלו כשהוא היה תלמיד בן 16 והיא מורתו בת ה-45 לא תרמה להרגעת גל השמועות סביבו.

זירת
זירת הפיגוע ב’שאנז אליזה’ בפריז. יומיים לפני סיבוב הבחירות הראשון. צילום:רויטרס

האיש הנכון עבור צרפת?

למקרון צפויה קדנציה מאתגרת בהתמודדות עם סוגיות הטרור, ההגירה, האיחוד האירופי, הכלכלה ושיעורי האבטלה הגבוהים בצרפת. הבחירה במקרון מעידה על כך שהצרפתים מעוניינים במנהיגות מתונה שפניה לאירופה ולעולם, כדי להתמודד עם התקופה רוויית השינויים ואיומי הטרור שפוקדים אותה. האם דווקא בעת בה הקצינה המערכת הפוליטית הפוליטית, נמחק מעמדן של המפלגות הגדולות, ומפלגות השמאל הקיצוני המייצגות אג’נדות נאו-מרקסיסיטיות זוכות לתמיכה רבה, איש מרכז כעמנואל מקרון הוא דווקא מה שצרפת צריכה? רק ימים יגידו.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.