תגובות סוערות בעולם לשינויים במדיניות ההגירה שעליהם הורה נשיא ארצות הברית דונלד . שרי החוץ של וגרמניה אמרו היום: "אלה צעדים מעוררי דאגה. פתיחת הדלתות בפני פליטים הנמלטים ממלחמה ומדיכוי היא חלק מחובתנו".

טראמפ חותם על הצווים צילום: טוויטר
טראמפ חותם על הצווים צילום: טוויטר

בימים האחרונים חתם טראמפ על שורת צווים נשיאותיים לפיהם תושעה תכנית קליטת הפליטים במדינה למשך ארבעה חודשים ותיאסר לחלוטין כניסתם של פליטים מסוריה. עוד נקבע כי בחודשים הקרובים לא יונפקו אשרות כניסה לארצות הברית לבאים מסוריה, מעיראק, תימן לוב וסודן.

לפני ההנחיה החדשה, גם על תושבי קבע שאינם אזרחים, המחזיקים באשרת שהייה מסוג גרין קארד, ייאסר להיכנס לארה"ב בשלושת החודשים הקרובים.

המדיניות החדשה נתנה את אותותיה כבר היום. חמישה אזרחים עיראקים עוכבו בנמל תעופה בקהיר ולא הורשו לעלות על טיסת "איג'יפטאייר" לארצות הברית על אף שלשישה היו אשרות כניסה בתוקף.

כצפוי, ההנחיות החדשות עוררו עם רב ברחבי העולם ובעיקר במדינות מוסלמיות. משרד החוץ באיראן הודיע כי לא יאפשר לאזרחי ארצות הברית להיכנס למדינה. "טראמפ פתח חזית נגד העולם המוסלמי והאומה האיראנית. נגיב לכך בצעדים הפוליטיים, המשפטיים והדיפלומטיים הראויים. בעוד שאנחנו מכבדים את העם האמריקני ומבחינים בינו לבין המדיניות העוינת של הממשל, איראן תיישם את עקרון ההדדיות עד שההגבלות הפוגעניות יוסרו".

גינויים גם באירופה

זיגמר גבריאל, הסגן של הקנצלרית אנגלה מרקל, גינה את המהלך ומסר כי המסורת הנוצרית היא לעזור לשונה. "זה מה שמאחד אותנו כמערב".

ז'אן-מארק אירו, שר החוץ הצרפתי, אמר כי מדובר בהחלטה מדאיגה. "לקלוט פליטים שבורחים ממלחמה ודיכוי זו חלק מהחובה שלנו".

גם נציבות האו"ם לפליטים קראה היום לטראמפ שלא להשעות את קליטתם של פליטים הנמלטים ממלחמה. "הצורך במציאת בית חדש לפליטים מעולם לא היה גדול יותר כמו בתקופה זו ותכנית הקליטה בארצות הברית היא בין החשובות בעולם בתחום הסיוע עבורם".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא