7:38 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > תביעה נגד מוחמד בכרי על סרטו "ג'נין ג'נין"

תביעה נגד מוחמד בכרי על סרטו "ג'נין ג'נין"

לוחם שהשתתף בקרב בחומת מגן וצולם בסרט תובע מהיוצר 2.6 מיליון שקל. "הסתה קיצונית נגד מדינת ישראל"

הקרב כנגד היוצר ומפיק הסרט 'ג'נין ג'נין', מוחמד בכרי, מתחדש לאחר שרס"ן (מיל') ניסים מגנאגי, שלחם בג'נין במסגרת מבצע חומת מגן ומופיע בסרט, הגיש לבית המשפט המחוזי מרכז תביעת דיבה בגין לשון הרע על סך 2.6 מיליון שקל כנגד מפיק ובמאי הסרט בכּרי.

Arab actor Mohammed Bakri out from the Supreme Court on March 07 18, 2011 .photo by Abir Sultan/Flash 90 *** Local Caption *** îåçîã áëøé òìéåï â'ðéï â'ðéï îùôè ñøè úøáåú òøáéí

"סרט מלט שקרים". מוחמד בכרי וח"כ אחמד טיבי. צילום: פלאש 90

הרקע לפרשה הוא הפיגוע שאירע במלון פארק בנתניה בליל הסדר בשנת 2002, שכתוצאה ממנו נרצחו 30 אזרחים ישראליים ו-160 איש נפצעו. בתגובה יצא צה"ל למבצע 'חומת מגן' ביהודה ושומרון שבסופו גל הטרור דעך. לאחר המבצע, באפריל 2002, יצא הבמאי והמפיק, מוחמד בכרי, למחנה הפליטים בג'נין, צילם ותיעד את אזורי הלחימה ביחד ובשיתוף מחבלים, (מפיק הסרט בפועל, גיבור הסרט ואחרים הם מחבלים חברי ארגוני הטרור) והרשות הפלשתינית שמימנה את הסרט, בסרט רצוף שקרים, סילופים ובדיות שכל קשר בינן ובין האמת כמרחק מזרח ומערב. ודאג להפצתו ולפרסומו של הסרט ברבים.

על אף קביעותיו הנחרצות של בית המשפט העליון בדבר היות הסרט לשון הרע, נדחו תביעות קודמות מטעמים פרוצדוראליים גרידא, שבבסיסם הקושי של הצופה בסרט לזהות את הדברים עם חייל פלוני או אלמוני הנמנה עם קבוצתח חיילי צה"ל שהשתתפו בחומת מגן.

התביעה מטעמו של ניסים מגנאגי, הוגשה מאחר והוא עצמו מופיע, נראה ומזוהה בסרט, והצגתו בסרט על רקע השקרים הקשים שנאמרים בו על חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע, ועל רקע התמונות המבוימות, קושרת אותו לפשעים הנטענים ומציגה אותו כמי שלקח חלק באותם מעשים חמורים וגורמת לו נזק חמור ביותר.

"סרט מסית נגד צה"ל"

בתביעה נאמר כי היא מוגשת לבית המשפט על רקע גל הטרור המתרחש בימים אלה, בעקבות פעולות הסתה באמצעי התקשורת והמדיה – הסתה הגוררת מעשי טרור ואלימות. נטען כי אישי ציבור שונים ורמי מעלה בהם שופטי בית המשפט העליון בדימוס, אנשי רוח, שרים, חברי כנסת וקציני צבא בכירים, קראו לאסור את הקרנת הסרט המציג את חיילי צה"ל כפושעי מלחמה. עוד נכתב בתביעה, כי בהליכים משפטיים קודמים שנוהלו בעניין הסרט "ג'נין ג'נין" נקבע כבר שהסרט משופע בדברי דיבה וכי אין למוחמד בכרי הגנה מפני תביעת לשון הרע בשל הקרנת הסרט ופרסומו. בנוסף דורש התובע כי הסרט ייאסר לשידור בכל מקום וכי כל העותקים הקיימים יאספו ויוחרמו.

עוד נטען כי "הסרט מהווה הסתה קיצונית נגד מדינת ישראל וצה"ל, מסית נגד יהודים וישראלים ובפרט נגד לוחמי צה"ל, יוצר דה לגיטימציה לקיומה של מדינת ישראל, והביא לביצוע פיגועי דמים כמו פיגוע מירון ב- 2002 שבו נרצחו 9 ישראלים ונפצעו 47 , ע"י בני משפחתו של מוחמד בכרי שהוסתו על ידי הסרט לשנאה קיצונית, ובעקבות כך נשפטו למאסר עולם על רצח".

סא"ל אריה קדוש, שלחם ופיקד בקרב בגנין, המייצג את הלוחמים והמשפחות השכולות בקרב, אמר "הסרט הנ"ל מהווה נזק שאין למעלה ממנו, ורלוונטי גם לימים קשים אלה, בהם גל הטרור ממשיך ללא הרף להכות באזרחים תמימים מדי יום, כאשר מרבית מהמפגעים מודים כי ביצעו את הפיגוע לאחר שהושפעו מההסתה ומדברי השנאה כלפי ישראל באמצעי התקשורת הפלשתינים. הסרט בדומה לפעילויות נוספות מציג באופן שקרי ומגמתי את חיילי צה"ל אשר לחמו וסיכנו את חייהם בהגנה על מדינת ישראל ואזרחיה, יתרה מכך, זוהי עלילת דם כלפי הלוחמים אשר קיפחו את חייהם בקרב, ועל כן אנחנו דורשים כי האמת תתברר בהליך משפטי, תצא לאור בפסק דין ותנצח ! ולא שבכרי יצא פעם אחר פעם זכאי מבתי המשפט של מדינת ישראל".

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"