שרת המשפטים, איילת שקד, נשאה דברים היום (שלישי) בטקס השבעת שופטי העליון, דוד מינץ וג'ורג' קרא ובירכה את המשנה לנשיא הנכנס, השופט סלים ג'ובראן.

השרה שקד בטקס. צילום: דוברות השרה
השרה שקד בטקס. צילום: דוברות השרה

"השופט מינץ והשופט קרא, אתם באים היום בשעריו של בית מפואר. בית שהחל לפעול תוך כדי קרבות מלחמת העצמאות של מדינת ישראל והשכיל להבין כבר בימיו הראשונים כי הסיסמא 'שקט, יורים', מתאימה אולי למקומות אחרים, אך ודאי שלא כמדיניות הראויה בעת הקמת מדינה שהיא יהודית ודמוקרטית", אמרה שקד לשופטים. "אינני מעוניינת ברשות שופטת רפה האומרת הן לשלטון הנבחר. אני שואפת לבית משפט המהווה חומת מגן בהגנתו על זכויות הפרט, אך בד בבד מכיר במורכבותו של המשטר הדמוקרטי ופועל בצניעות בתחומים שאינם בשטח סמכותו".

שקד הסיפה כי היא מצפה שבית המשפט יכבד את הרשויות שלצידו. "יש לאפשר לשתי הרשויות האחרות לפעול לצדו, במלוא סמכויותיהן, ולשרת יחד איתו את אזרחי מדינת ישראל שביקשו לעצב את ענייניה של מדינת ישראל באמצעות נבחרי הציבור אותם בחרו".

באשר למאבקים סביב זהות השופטים הדגישה השרה כי לאחר המהפכה החוקתית בה הרשה לעצמו בית המשפט לפסול חוקים, הכרחי לקחת בחשבון את הרקע ממנו הם באים ותפיסותיהם הערכיות. "אם בעבר, השקפת עולמו של השופט ועולם הערכים אותו הוא מייצג לא היוו בפועל מרכיב משמעותי בבחירת שופטים לבית המשפט העליון, הרי שלאחר התהליך שעבר הבית הזה, ועמדתי כלפי תהליך זה ידועה, אין זה נכון לדון בבחירת שופטים כאילו לא היו דברים מעולם; משל היינו בתנאי מעבדה סטריליים". עוד הוסיפה השרה כי "ברגע שמוסד רב השפעה זה הפך חלק מהזירה בה מתקבלות הכרעות ערכיות, והפך עצמו למעין בית משפט לחוקה, מתבקש, לגיטימי ואף מתחייב, כי רק עם התרבותי של השופטים ומטענם הערכי יהוו פרמטרים הנבחנים גם הם, לצד רבים אחרים, על ידי הוועדה לבחירת שופטים".

השרה בירכה את המשנה לנשיאת ביהמ"ש הנכנס, השופט ג'ובראן, ואמרה: "השופט ג'ובראן, אתה עושה היום היסטוריה בפעם השנייה. הפעם הראשונה הייתה בעת מינוי הקבע הראשון לבית המשפט העליון מקרב האוכלוסייה הערבית. אישיותך המיוחדת מקרינה על המזג השיפוטי הייחודי שלך, ועל פסקי דינך הניתנים בטוב טעם. היום, לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל מתמנה משנה לנשיא בית המשפט העליון מקרב הציבור הערבי. כולי תקווה שבעקבות מהלך זה תתעצם חווית הצדק האישית של מתדיינים רבים".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי