מיצג חדש נגד ראש הממשלה – הפעם במכללה להנדסה ועיצוב "" ברמת גן: בפוסטר שנתלה הבוקר (ה') ברחבי המוסד האקדמי ברמת גן נראה ראש הממשלה בנימין עם שפם דומה לזה של הצורר הנאצי אדולף , כשעל שפתו העליונה שפם המורכב מהמילה "הסתה".

aberrrr
תמונת נתניהו והשפם

מאז פרסום היצירות השנויות במחלוקת באקדמיה לאומנות "" והביקורת הציבורית שגררו, חיפשו ב"שנקר" דרכים להביע סולידריות עם עמיתיהם. הבוקר חסמו סטודנטים ב"שנקר" כמחאה את צומת עלית הסמוכה למוסד הלימודים למשך חצי שעה. לדברי סטודנטים, בקרוב צפויים צעדי מחאה נוספים ובכוונתם ליצור קשר עם איגוד הסטודנטים ב"".

גורמים ב"שנקר" טוענים כי תמונתו של נתניהו והשפם לא נעשתה במסגרת הלימודים. "זה בית ספר, יש שם כל הזמן אנשים. מישהו תלה את זה, ומישהו הוריד. זה לא נעשה במסגרת קורס אקדמי אנחנו לא יודעים מי העלה את זה".

בהנהלת "שנקר" סרבו להגיב למיצג המסית והתייחסו למחאת הסטודנטים בלבד. "הסטודנטים ב'שנקר' מצטרפים למחאה עם תגובת היתר לפרסום העבודה ב'בצלאל'. ההנהלה מבינה את זעם הסטודנטים ואת הצורך שלהם למחות".

בצלאל: "לא נאפשר הפחדה והשתקה"

תמונת ראש הממשלה והחבל
תמונת ראש הממשלה והחבל

לאחר שעוררו סערה ציבורית ופוליטית בעקבות היצירה בה הוצגה דמותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומולה חבל תלייה – הסטודנטים באקדמיה לאומנות "בצלאל" מוחים נגד "פגיעה בחופש הביטוי והאמנות".

איגוד הסטודנטים בבצלאל הודיע על שביתה שתיערך היום תיערך בין השעות 16:00-14:00 במחאה על מעצר הסטודנטית שפרסמה כרזה עם פניו של ראש הממשלה וחבל תלייה. הנהלת האקדמיה תקיים בשיתוף האיגוד דיון פתוח בנושא חופש הביטוי במוסדות לאומנות. מאיגוד הסטודנטים נמסר כי "בשם חופש האומנות לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

כזכור, המחאה החלה עם מעצר הסטודנטית בת 20 שיצרה את המיצג המסית ונחקרה בעקבות הוראת היועמ"ש.  אמש נתלתה במוסד תמונת מחאה ובה גליוטינה עליה מופיעה המילה "צנזורה" התלויה ומאיימת לכרות יד של יוצר. לצידה נכתב "מה תעשו?".

מתנגדים לצנזורה. יצירה בבצלאל
מתנגדים לצנזורה. יצירה בבצלאל

מוקדם יותר אמש נתלתה כרזה מבזה ובה מופיע בן דמותו של נתניהו כשהוא עירום וכתר לראשו. מסביב לאיבר מינו תלוי חבל ועל המודעה נכתב "ככה זה טוב, היועמ"ש?".

המיצג המבזה שהוצג בבצלאל (מטושטש)
המיצג המבזה שהוצג בבצלאל (מטושטש)

מאגודת הסטודנטים בבצלאל נמסר: "אנחנו גאים לראות שסטודנטים וסטודנטיות בבצלאל אינם עומדים מנגד ואינם מאפשרים את דיכוי חופש הביטוי בגבולות הקמפוס. זה המקום שלנו להתבטא, ליצור ולאתגר. השיח הפוליטי חייב למצוא מקום לגיטימי ורחב באקדמיה בכלל, בטח ובטח שבמוסדות לאמנות. בשם חופש האמנות אמנם לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

יש לציין כי חקירת המשטרה בנוגע לכרזת המחאה והחבל העלתה כי לא מדובר בהסתה. מחקירתה של הסטודנטית עלה כי הכנת המיצג נעשתה בתמימות, ולא עמדה מאחוריו שום כוונת זדון. עם זאת, הבהירו, ההחלטה הסופית תתקבל על ידי היועמ"ש שהורה על פתיחת חקירה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.