19:45 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שני שליש מהציבור: ישראל יכולה להשמיד את חמאס

שני שליש מהציבור: ישראל יכולה להשמיד את חמאס

סקר מדד השלום מראה כי רוב בקרב הציבור היהודי סובר שהמצב הקיים בין ישראל לפלסטינים יכול להימשך עוד זמן ארוך, ורוב קטן תומך בסיפוח יהודה ושומרון

סקר מדד השלום של אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך בסוף אוקטובר בקרב 600 נשאלים, קובע כי 40% מהציבור היהודי סבור שמצבה הביטחוני של ישראל כיום הוא "ככה ככה", ו-39% חושבים שהוא טוב. כלומר, רוב היהודים חושבים שהמצב הביטחוני הוא בינוני ומעלה. לעומת היהודים, רוב של 53% מהמרואיינים הערבים הגדירו את מצבה הביטחוני של ישראל טוב, ו-23% "ככה ככה". כלומר, באופן מפתיע, הערבים מרוצים מהמצב בטחוני בישראל יותר מהיהודים.

מצב בטחוני בינוני ומעלה, מצב מדיני בינוני ומטה. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
מצב בטחוני בינוני ומעלה, מצב מדיני בינוני ומטה. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

בסקר, נשאלו המשתתפים גם מה דעתם באשר למישור המדיני-דיפלומטי. נמצא כי 37% מעריכים שמצב ישראל הוא "ככה ככה", 36% סוברים שהוא גרוע, ורק כרבע חושבים שהמצב טוב. למעשה הדעה הרווחת היא שהמצב בעניין זה הוא בינוני ומטה. אלא שכמו בסוגיה הביטחונית, גם בסוגיה המדינית הערבים מרוצים יותר. 36% מהם חושבים כי המצב במישור המדיני הוא "ככה ככה" אבל בניגוד להערכת הציבור היהודי, במקום השני נמצאת הערכת המצב כטוב (31%). רק 21% מהמשיבים הערבים העריכו את מצבה המדיני-דיפלומטי של ישראל כרע.

באשר לסוגיית המשא ומתן המדיני עולה כי רוב הציבור היהודי – 53.5% בטוחים או חושבים שהמצב הקיים, שבו אין מגעים, יכול להימשך עוד זמן ארוך. לעומת זאת, 41% בטוחים או חושבים ההיפך.
מבין אלה הסבורים שהמצב הנוכחי אינו יכול להימשך, 47% מעריכים שהמצב יסתיים בעקבות לחץ בינלאומי לסיים את השליטה ביהודה ושומרון,  20% מעריכים שתפרוץ התקוממות פלסטינית, ו-10% חושבים שישראל תספח את יהודה ושומרון. כשנשאלה השאלה האם נכון לספח את יו"ש עולה שבציבור היהודי יש לכך רוב: 46% צידדו בסיפוח, לעומת 42% שהביעו התנגדות. בקרב הערבים  76% שהתנגדו לכך.

סוגיה נוספת שעלתה בסקר הייתה בעניין רצועת עזה, בייחוד בקשר לאמירתו של שר הביטחון לפיה "המלחמה הבאה בעזה תהיה האחרונה". לשאלה האם ישראל מסוגלת להשמיד את חמאס בעזה, רוב ברור (67%) בציבור היהודי השיב שישראל מסוגלת לזה.

אם אכן כך יקרה, 30.5% מהיהודים חושבים שייווצר בעזה תוהו ובוהו, 22% בדעה שישראל תצטרך לחזור לרצועה ולנהל את העניינים שם, 21% מעריכים שיעלה שם גורם איסלאמיסטי יותר קיצוני מחמאס, כמו אל-קעידה או דאעש. ורק 15% סבורים שפת"ח ישלוט ברצועה אם חמאס יופל. מנגד, בקרב המשיבים הערבים עלה רוב ברור 70% שהשיבו כי ישראל אינה מסוגלת לחסל את חמאס.
בנוגע לאמירתו של ליברמן כי אם חמאס יפסיק לחפור מנהרות ולירות רקטות, ישראל תסייע לבנות בעזה נמל ימי ושדה תעופה, נמצא כי הציבור היהודי תומך: 54% תומכים בהצעה ו-43% מתנגדים לה.

הציבור חושב שאפשר להפיל את החמאס. ליברמן
הציבור חושב שאפשר להפיל את החמאס. ליברמן

באשר לסאגת התאגיד הציבורי, רוב הציבור הישראלי (58.5%) חושב כי המניע לביטול התאגיד הוא פוליטי ורק 9% בלבד חושבים שהוא נובע מהרצון לחסוך כסף למדינה. בנוסף, 61% בציבור היהודי מתנגדים לתפיסה שהממשלה רשאית להתערב בתכני השידור הציבורי. חלוקת דעות נחרצת אף יותר נמצאה באשר לשאלה מה מניע את פעילותו הנמרצת לאחרונה של ראש הממשלה להכנסת שינויים עמוקים בשוק התקשורת:
מהסקר עולה עוד כי 61% בציבור היהודי מתנגדים לתפיסה שהממשלה רשאית להתערב בתכני השידור הציבורי. לשאלה מה מניע את ניסיונו של ראש הממשלה להכניס שינויים בתקשורת 66% מהיהודים השיבו שהיא נובעת מהרצון לחזק את השליטה שלו על אמצעי התקשורת, ורק 24% היו בדעה שהיא נובעת מהרצון להפוך את התקשורת בישראל למאוזנת ואיכותית יותר.
אפילו בקרב מי שהגדירו עצמם כאנשי ימין, 53% חשבו כי הצעדים שנוקט נתניהו בנושא נובעים מהרצון לחזק את שליטתו בתקשורת, ואילו במרכז ובשמאל השיעורים המקבילים עומדים על לא פחות ממאה אחוזים.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ספליט גבאי הביצה שהתחפשה

רגב נגד גבאי: "החלטת להתחפש לימין"

שרת התרבות תקפה את דברי יו"ר מפלגת העבודה כי לא יפנה ישובים במסגרת הסדר עתידי עם הפלסטינים: "המסכה לא מסתירה את עמדותיכם שפוגעות בביטחון ישראל"