כלי תקשורת פלסטינים מדווחים כי אמש (ד') נהרגו שני מחבלים בקריסת מנהרה במזרח רצועת עזה. מספר מחבלים נוספים נפצעו.

מחבלים נהרגו בקריסת מנהרה בעזה. ארכיון. פלאש 90
מחבלים נהרגו בקריסת מנהרה בעזה. ארכיון. פלאש 90

לאחרונה עולה מספר הדיווחים על קריסת מנהרות ברצועה, ככל הנראה בשל המלחמה של מצרים במנהרות ההברחה אל חצי האי סיני וממנו.

בתחילת השבוע אותרו שלוש מתוך ארבע גופות הנעדרים בקריסת מנהרת הברחה למצרים. המנהרה הוצפה ככל הנראה ע"י צבא מצרים, מה שהוביל לקריסתה.

בחודש אוקטובר האחרון נהרגו מספר מחבלי חמאס בקריסת מנהרות. לטענת ארגון גדודי עז א-דין אל-קסאם המחבלים מתו בשל תאונות שהתרחשו לקראת "הכנות לעימות מול הצבא הישראלי".

מאז מבצע "צוק איתן" נחשפו בצה"ל שתי מנהרות חמאס שמובילות מרצועת עזה אל מדינת ישראל. על פי ההערכות אין מדובר במנהרות חדשות אלא בהסתעפויות של מנהרות שנחשפו ולא הושמדו. עוד העריכו כי ייתכן כי קיימות מנהרות שצה"ל טרם איתר.

מכשול נגד מנהרות חמאס

בספטמבר דווח כי בצה"ל מאיצים את העבודה על פרוייקט "המכשול" שנועד להגן על ישובי עוטף עזה מפני חדירות מחבלים. במרכז הפרוייקט חומת בטון סביב רצועת עזה שתתנשא מעל האדמה, אך גם עשרות מטרים מתחתיה. מטרתה למנוע חדירות מחבלים אל תוך מדינת ישראל באמצעות מנהרות התקפיות של חמאס.

מנהרה חמאס
"המכשול" ישים סוף למנהרות חמאס? צילום: פלאש 90

"הם יבינו שהם חופרים לעצמם מלכודות מוות", תיאר בכיר בצה"ל את הפרוייקט שעלותו מעל 2 מיליארד שקלים, ושהקמתו צפויה להסתיים בעוד כשנתיים. לדברי משרד הביטחון "הליך המכרז נמצא בעיצומו".

תחילה יוקם המכשול מול ישוב הצמוד לגדר עם רצועת עזה, וכבר בימים הקרובים ניתן יהיה לחזות בעבודות מול אחד מישובי המועצה האזורית שעבר- הנגב. בסיורו האחרון של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט באזור הוא הציג את "המכשול" כ-"פרויקט הדגל" של צבא הגנה לישראל.

תושבי עוטף עזה כבר עוקבים אחר התקדמות הפרוייקט שיאפשר להם להיות שקטים מפני איום המנהרות. הקמתו תפסה תאוצה לאחר שהושקעו לטובת העניין 600 מליון שקלים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20