השבוע נציין עשור לחטיפתו של שהיה שבוי בידי חמאס 1,941 ימים. במהלך החטיפה שהתרחשה ב-25 ביוני 2006 נהרגו מפקד הטנק סגן חנן ברק וסמל ראשון פבל סלוצקר ז"ל. אמו של סגן חנן ברק ז"ל, נלי ברק, סיפרה על  בראיון ברדיו דרום כי לאחר שובו "הוא הגיע, אם אני לא טועה, לאזכרה אחת ומאז הוא נאלם דום. לא שומעים ממנו לא רואים אותו" והוסיפה "זה כואב".

פל סלוצקר וחנן ברק ז"ל. מתוך אתר יזכור
פבל סלוצקר וחנן ברק ז"ל.

האם מספרת כי תמכה בהחזרתו של שליט הביתה מהשבי בכל מחיר. "היה לי ברור שצריך להביא את הילד הביתה והמחיר לא גבוה מדי" אמרה האם והוסיפה כי "זה חייל שידוע שהוא חי, כבר לא מדברים על גופה והוא היה שם 5 שנים. אנחנו לא מפקירים פצועים בשטח". על התנהלותו של גלעד בעת החטיפה אמרה: "הוא לפי דעתי עשה את המעשה הנכון להינצל. הוא הצליח בדרכו שלו. לא יודעת להסביר אותו".

ברק סיפרה על חווית השכול: "הייתי לבד. דפקו בדלת ופתחתי את הדלת. ראיתי את אנשי הצבא, צעקתי "לא" וסגרתי את הדלת כאילו בפעולה של סגירת הדלת אני מעלימה את מה שיש להם לומר. זה לא קרה, זה לא התרחש". לדברי האם דבר נפילתם של סגן ברק וסמ"ר פלוצקר נעלם בתוך סיפור חטיפתו של שליט "אם אני צריכה להסביר מתי נפל חנן אז אני אומרת הוא נפל בכרם שלום הוא נפל בתאריך.. הוא היה המפקד של גלעד שליט ואז זה ברור".

"יש לי מכתבים שכתבו במחלקה, החבר'ה מהפלוגה, הפקודים הישירים שלו שכתבו לו לאחר שנהרג "אם יש לנו בעיה ,למרות שאתה לא המפקד אנחנו באים אליך שתעזור לנו ואתה עושה את זה"" סיפרה האם על בנה. "הוא היה אמור לקבל פיקוד על צוות טנק ראשון שלו ואנשי הצוות סיפרו לי שהם היו צוות הגרוע ביותר. אחד הדברים המרכזיים שהוא מדבר איתם על זה הוא שחשוב לו כבודו של האדם. כל אדם היה אדם בשבילו" אמרה.

גלעד שליט. צילום: פלאש90
גלעד שליט. צילום: פלאש90

"עד היום חיילים מהפלוגה, מהמחלקה, מקורסים שומרים על קשר ומגיעים לפחות פעם בשנה. יש כאלה שמגיעים ביום הזכרון ובאזכרה" אומרת האם בעניין ביקורי הניחומים ומציינת כי ביכולתו של שליט "לפחות להרים טלפון".

"זה כל כך פוגע" סיכמה האם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא