בני משפחות הנופלים שהאנדרטה לזכרם צפויה להיהרס, בקשו מבג"ץ דחיה על מנת להקים אתר חלופי, אולם הודיעו כי הם מתנגדים לכך, כך נחשף באתר NRG.

מתוך 'לפני כולם' (ג')

בעוד כשלושה שבועות צפויים כוחות הביטחון, בהוראת בית המשפט העליון, להרוס שני מבנים בלתי מאוכלסים במאחז נתיב האבות אחד מהם אנדרטה לזכר גיבור ישראל, קצין סיירת מטכ"ל סא"ל , שנהרג בפעולה סודית במלחמת לבנון השנייה, וכן לזכר סגן אשר עזרא, שנהרג בתאונה מבצעית בדרום לבנון. יתר מבני המאחז, 15 במספר, צפויים להיהרס עד מרץ 2018, כך על פי הוראת בג"ץ.

משפחות מורנו ואשר פנו לפני מספר ימים לבית המשפט העליון וביקשו לדחות את מועד הריסת האנדרטה לזכר בניהם עד למועד הריסת יתר הבתים, זאת על מנת שיוכלו להיערך ולהקים אנדרטה חלופית במקום מוסכם.

בפניה אישית לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, סיפרו משפחות מורנו ואשר על התחושות הקשות אצלן מאז הוחלט על הריסת האנדרטה. "אנו פונים אליך בפניה אישית, כואבת ונרגשת", כתבו בני המשפחות. "האתר הוקם בתום לב, ללא כל דחיקת רגש של אף אדם ואף גורם, ואינו מפריע לאיש. לא ידענו כלל על בעיה כלשהיא עם השטח, וכמובן שאין מדובר כאן במבנה קבע. כמו כן לא ידענו על הליכים משפטיים ברקע".

בפנייה לנאור ביקשו במשפחות לדחות את הריסת המקום כדי שיוכלו להיערך לנושא. "ההחלטה גרמה לנו צער רב ואנו מבקשים לדחות את הריסת האתר, על כל פנים בצמוד למועד המבנים האחרים בשכונה", כתבו בני המשפחה וביקשו ארכה של מספר חודשים על מנת להיערך לסוגיה, זאת במטרה "להחליט כיצד לטפל בסוגיה רגישה וכואבת זו".

האנדרטה לזכר מורנו
האנדרטה לזכר מורנו

למרות תחנוני המשפחה, בארגון שלום עכשיו סירבו להיעתר לבקשה בתואנה כי הדבר ישמש את המתנגדים לפינוי. בתגובת העותרים, שלום עכשיו ופלסטינים הטוענים לבעלות, הם עומדים על הריסת האנדרטה מיד, עד סוף החודש. העותרים ציינו כי הם "שותפים לצערן ולכאבן של משפחות הנופלים, יהודים וערבים כאחד".  לטענתם, הם חוששים כי "דחיה נוספת תשמש את המשיבים כדי לטרפד את השבת הקרקע לבעליה".

"עם כל הצער שבדבר, העותרים לא יוכלו לשאת על כתפיהם את מחדלי העבר ואת העובדה כי מגדל התצפית (האדרטה) נבנה במקום שלא כדין וללא הסכמתם", כתבו בתשובה לעתירה. "העותרים מבקשים להדגיש את הברור מאליו והוא כי הכאב שנוצר למשפחות אשר ומורנו בעניין האדרטה לא נגרם באשמת בעלי הקרקע", ציינו.

מתנועת שלום עכשיו נמסר כי "ההחלטה על פינוי האנדרטה התקבלה על ידי המדינה ובית המשפט העליון בהסכמה כבר בחודש מארס. האנדרטה הוצבה על קרקע פרטית ולכן דינה להתפנות. עם זאת תנועת שלום עכשיו נאותה לקבל את בקשת משפחת מורנו מתוך כבוד והערכה למשפחה ולסא"ל מורנו ז"ל ואף פעלה להגיע להסכמה ברוח זו גם מצד בעלי הקרקע. לאור האווירה בימים האחרונים ובעיקר סביב חוק ההסדרה החליטו בעלי הקרקע שלא לקבל את בקשת בני המשפחה מחשש שהדחייה אינה אלא תעלול משפטי נוסף מבית מדרשה של הבית היהודי ועל כן ביקשו לקבל את אדמתם בחזרה במועד שנקבע על ידי בית המשפט.
לבנו יוצא אל משפחת מורנו אך בנסיבות הקיימות עליהם להפנות אצבע מאשימה רק כלפי איילת שקד שבגללה ובגלל המדיניות הקיצונית של ממשלת בנט הגיעו הדברים לכדי חוסר אמון מוחלט".

בתגובה לפרסומים, הודיעה המדינה כי היא מסכימה לבקשה לדחות את מועד הפינוי עד למועד פינוי יתר המבנים במאחז, עד ליום 6.3.18, "העובדה שמדובר במצבת זיכרון לא הועברה ע"י הגורמים המקצועיים לידיעת פרקליטות המדינה ולידיעת הדרג המדיני, ולפיכך מסרה המדינה כי ניתן לפנות את המבנה המהווה מצבה עד ליום 31.12.16, מבלי שניתן משקל לנתון זה", נכתב בהודעת פרקליטות המדינה.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.