21:45 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > שחקני הבימה הצטרפו לסיור של 'שוברים שתיקה' בחברון

שחקני הבימה הצטרפו לסיור של 'שוברים שתיקה' בחברון

לאחר שגורמי שמאל קיצוני לא הצליחו לבטל את הצגת תאטרון 'הבימה' שתתקיים הערב (ה') בקרית ארבע, הזמין היום ארגון השמאל הרדיקלי את שחקני ההצגה לסיור בחברון

לאחר שגורמי שמאל קיצוני לא הצליחו לבטל את הצגת תאטרון 'הבימה' שתתקיים הערב (ה') בקרית ארבע, הזמין היום ארגון השמאל הרדיקלי "שוברים שתיקה" את שחקני ההצגה לסיור.

שעות ספורות לפני שתעלה על הבימה בהיכל התרבות בקריית ארבע ותשחק בהצגה "סיפור פשוט", סיירה השחקנית יבגניה דודינה ושחקנים נוספים עם ארגון "שוברים שתיקה" בחברון.  במסלול נמצא גם קברו של ברוך גולדשטיין.

"רגע לפני שעולה המסך ולראשונה הבימה יופיעו בחברון, יצאנו עם כוכבת ההצגה, יבגניה דודינה, לספר לה על המציאות שכל חייל ששירת שם מכיר – כיבוש", פרסם הארגון. "אנחנו רוצים להראות לשחקנים את מציאות הכיבוש שמחוץ לקירות התאטרון. זו שאי אפשר 'לנרמל' ושאסור לעצום בפניה עיניים. הכיבוש הוא לא הצגה בתאטרון", הוסיפו.

לדברי מנכ"לית הארגון, יולי נובק, "הביקור של דודניה בחברון מחדד שהכיבוש הוא לא הצגה בתאטרון, אלא ממציאות חייהם הקשה והאכזרית של מיליוני בני אדם, שחיים עשרות שנים תחת משטר צבאי כוחני וסופגים אלימות יומיומית מצד המתנחלים ושל מאות חיילים שנשלחים להגן על ההתנחלויות בלב בעיר הפלסטינית".

השחקנית יבגניה דודינה בסיור היום עם חברי "שוברים שתיקה". מתוך טוויטר
השחקנית יבגניה דודינה בסיור היום עם חברי "שוברים שתיקה". מתוך טוויטר

קולות בקרית ארבע נגד הבימה

במקביל למחאות השמאל, גם בקרית ארבע נשמעו קולות שאינם מרוצים מהגעתו של התאטרון הלאומי. במודעה שפורסמה ביישוב קראו גורמים לביטול ההצגה ממניעים דתיים: "מדינת ישראל לא נועדה להיות פתרון מדיני לבעיה היהודית בלבד! אלא בראש ובראשונה נועדה להחזיר שכינה לציון, ובסופו של דבר להקים את בית ה' שיינשא על מכונו, ושינהרו אליו כל העמים. בתחום הרוח והתרבות יש למדינתנו עוד הרבה מה להתקדם".

"לצערנו במקום רוח של קדושה, מוסר וקרבת אלוקים נוצרה במדינתנו האהובה תרבות שהיא חיקוי זול של תרבות העמים, שכחי אלוקים ולמטה מזה", נכתב במודעה.

"קרית ארבע חברון אינה צריכה להתגאות בכך שסוף סוף תאטרון הבימה הואיל להכיר בנו ולספק לנו את 'תרבותנו'. לא זו תרבותנו ולא זה תפקידנו. לא זה מש יחיה אותנו, ולא כך נחיה את עמנו. ובנוסף ישנו חשש גדול מאוד לאיסורי תורה נוראיים", הוסיפו המפרסמים.

המודעה שפורסמה ביישוב
המודעה שפורסמה ביישוב

זוהי ההרצה הראשונה של תאטרון 'הבימה' בקרית ארבע, למרות שכבר לפני כחצי שנה חתמה שרת התרבות מירי רגב על מבחני התמיכה החדשים בתאטראות, אשר במסגרתם נקבע כי מוסדות שיופיעו ביהודה ושומרון יקבלו תמריצים כמו תמיכה של 10% והפסד של שליש מהתקצוב אם יסרבו. האגודה לזכויות האזרח עתרה בשל מבחני התמיכה החדשים לבג"ץ. השרה רגב צפויה לנאום הערב באירוע ולהתייחס למחאות השמאל וחלק מן התושבים לקיום המופע.

בהודעה שפרסמה דוברות קרית ארבע-חברון בתגובה לקריאה להחרימם נכתב: "היכל התרבות בקרית ארבע חברון גאה להיות מגדלור של תרבות ישראלית משובחת. נכון להיום היכל התרבות אירח מאות אירועים בינהם הופעות והצגות מכל גווני הקשת הישראלית. אנו מעריכים את תאטרון הבימה על הצטרפותו לאומנים ומוסדות רבים אשר לוקחים חלק בתרבות ציונית ערכית המחוברת לכלל החברה הישראלית. קרית ארבע חברון מברכת את מנהלי תאטרון הבימה, כמו את כל שאר האומנים שהגיעו ויגיעו לפה מתוך ההבנה שתרבות טובה וראויה נצרכת על ידי כל העם ולא רק ע"י קומץ קטן ומסויים. קרית ארבע חברון היא ערש הקיום והתרבות של עם ישראל וכדברי יגאל אלון "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"".

ההצגה שתעלה הערב בקרית ארבע
ההצגה שתעלה הערב בקרית ארבע

מהנהלת 'הבימה' נמסר בתחילת הפרשה: "הנהלת התאטרון דוחה בשאט נפש כל קריאה להדרת אזרחים ולהדרת יישובים ומגנה כל ניסיון לחרם תרבותי בכל מקום בו גרים אזרחי ישראל. תאטרון הבימה הוא התאטרון הלאומי של מדינת ישראל. ככזה הוא ימשיך להעלות תוכן אמנותי איכותי הכולל מחזאות ישראלית, יצירה מקורית, הפקות בינלאומיות ועוד. כל עניינו של התאטרון הוא להמשיך ולספק תרבות איכותית לכלל אזרחי ישראל, כפי שעשה לאורך כל שנות קיומו, וכך ייעשה גם בעתיד. התאטרון הלאומי הבימה ימשיך לעשות את התאטרון הטוב ביותר בישראל, ללא משוא פנים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"