16:09 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שוקן: "זכותו וחובתו של הנכבש להצית אש"

שוקן: "זכותו וחובתו של הנכבש להצית אש"

מו"ל עיתון "הארץ", עמוס שוקן, הזדהה עם מכתב למערכת העיתון שהביע אמפתיה כלפי טרור ההצתות הפלסטיני. "הקולוניאליזם הראה שאין חירות לנכבש ולמנושל אלא דרך טרור"

מאמר שפורסם בעיתון "הארץ" ומצדיק את טרור ההצתות הפלסטיני זכה לגיבוי ממו"ל העיתון עמוס שוקן שכינה אותו "משעשע".

"מכתב משעשע". מו"ל עיתון 'הארץ' עמוס שוקן. צילום: אמיר לוי, פלאש 90 òîåñ ùå÷ï
"מכתב משעשע". מו"ל עיתון 'הארץ' עמוס שוקן. צילום: אמיר לוי, פלאש 90

המאמר שפורסם ב-29.11.16 תחת הכותרת "ל"ג בעומר פלסטיני" ע"י הקורא דב סיטון מביע אמפתיה לשריפות שהציתו הפלסטינים ברחבי ישראל לפני כשבועיים. "לפני כ–2,000 שנים התרחש בתולדות עמנו אירוע שמקובל לייחס אותו להתרחשות במהלך מרד בר־כוכבא, ומציינים אותו בל"ג בעומר בהדלקת מדורות", כתב סיטון.

"לפני כ–50 שנים כבשה ישראל את הגדה המערבית ומאז, בחסות 'מפעל ההתנחלות', ממשיכות ממשלות ישראל ומנשלות את הפלסטינים מאדמותיהם. למהלך היסטורי זה משמעות קיומית לגורל הפלסטינים ולעתידם כאומה. נראה שישנם פלסטינים שמבקשים לציין יובל זה בהעלאת מדורות. לא נעים לנו, אבל אפשר להבין אותם", סיכם הקורא.

המכתב המלא של סיטון למערכת "הארץ".
המכתב המלא של סיטון למערכת "הארץ".

אמש (מוצ"ש) העלה הגולש אמיר איילת את הטור המלא לטוויטר לאחר שהבחין בביקורת שכתב עליו חגי סגל "במקור ראשון". איילת פנה לשוקן בטוויטר ושאל אם לדעתו המכתב ראוי לפרסום.

"מכתב משעשע, בהחלט ראוי לפרסום (גם אם יש בו הסכמה לטענת הימין שהיתה כאן הצתה פלסטינית מאורגנת שאני שולל מכל וכל)", השיב שוקן.

לאחר שהביעו הגולשים זעזוע מדבריו כתב שוקן, "ארחיב: המכתב משעשע בניסוחו אבל אומר את מה שכבר שמעתם: זכותו וחובתו של הנכבש והמנושל לידות אבנים (ולהצית אש)". לאחר מכן ביקש להסביר: "בציוץ כתבתי שהמכתב אומר מה שכבר שמעתם, לא שאני אומר את זה. את דעתי בסוגיה הבעתי פעמים רבות. כיבוש".

"אני מתנגד לטרור אבל יכול להבין את מי שמסקנתו היא שרק טרור יביא חירות. אגב, היו גם יהודים כאלה", צייץ המו"ל של הארץ.

"המכתב לא תמך בטרור ובאלימות, לדעתי בסה״כ ניסה להסביר את הסיבה להם", ביאר שוקן והציע לגולש עופר ניב שתקף את המכתב ופרסומו לכתוב גם כן למערכת "הארץ". "הבנה לטרור בעיתון ישראלי (שהמו״ל שלו ציוני), מהווה תמיכה ועידוד לטרור, מפתיע שאתה לא מבין זה", כתב ניב בתגובה.

"אני לא מגלה שום הבנה לטרור, אבל כן רוצה להבין את מניעיו, ובעיקרם אינם שונים לדעתי ממניעי כל טרור נגד קולוניאליזם", השיב שוקן.

הגולש יונתן יהב ביקש לברר מה עמדתו של שוקן בנוגע ל"זכותו" של "נכבש" לפוצץ אוטובוסים על יושביהם ולצלוף לראשי תינוקות, והביא כדוגמה את התינוקת שלהבת פס הי"ד שנרצחה בפתח ביתה בחברון מירי של צלף פלסטיני בשנת 2001.

שלהבת פס הי"ד.
שלהבת פס הי"ד.

שוקן השיב כי "אין לו שום זכות, אבל הקולוניאליזם הראה שאין חירות לנכבש ולמנושל אלא דרך טרור, כי בלי זה הקולוניזטור לא יוותר על זכויות היתר שלו. אני מתנגד לטרור אבל יודע שלא ימוגר עד שימוגר האפרטהייד".

"במדינה נורמלית", הוסיף שוקן, "משרד הרווחה מוציא ילדים מבית הוריהם כשנשקפת להם סכנה. אם אומר לך שלדעתי כך היה צריך לנהוג בשלהבת פס תחשוב שיצאתי מדעתי, אבל אם היו נוהגים כך, לפחות היתה היום בחיים".

אחד הגולשים הטיח בשוקן כי הוא "מצדיק את האויב ומזוהה איתו לחלוטין". שוקן ענה כי הוא "לא מצדיק כלום ולא מזוהה עם כלום, רק מפרש מכתב של קורא למערכת".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"