שופט בית המשפט העליון יורם ניצל היום עתירה שהוגשה נגד עיריית כדי לתקוף את הממשלה משום שלדבריו היא מצמצמת את חופש הביטוי. "אנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לאתגר את מעמדו (של חופש הביטוי), וההקשרים הם יצירתיים ומגוונים: החל מחופש הביטוי בתחומי העיתונות והאמנות, עובר בחופש הביטוי באקדמיה, וכלה בחופש הביטוי במגרש הפוליטי".

הודיע לאחרונה על פרישה. שופט ביהמ"ש העליון יורם דנציגר. צילום: פלאש 90
הודיע לאחרונה על פרישה. שופט ביהמ"ש העליון יורם דנציגר. צילום: פלאש 90

הרקע לדברי השופט דנציגר הוא החלטתה של עיריית גבעת שמואל  להסיר שלטי חוצות של "מכון אריק לפיוס ושלום" שנועדו לעודד וויתורים לפלסטינים. עיריית גבעת שמואל טענה כי אין לפרסם מודעות מעין אלה, הנושאות מטען פוליטי בשטחי פרסום שנועדו לפרסום מסחרי וכי יש להסירן כי הן פוגעות ברגשות הציבור.

דנציגר דחה את הערעור של העירייה וקבע שהשלטים יישארו במקומם.

"חשוב לעמוד על כך", כתב דנציגר, "כי בחלק ניכר מהמקרים – כמו במקרה דנן – הניסיון לכרסם בחופש הביטוי בא דווקא מצד השלטון. הדבר מטריד כשלעצמו, ובמיוחד כאשר הוא מופנה נגד קבוצות מיעוט או קבוצות שוליים בחברה, המבקשות לבקר את השלטון ואת מוסדותיו. כאן ראויה אמירה ברורה, כי ביקורת על המדינה ומוסדותיה היא חלק אינהרנטי והכרחי לשם קיומה של חברה דמוקרטית. השתקתה משולה לפגיעה בעמודי התווך של החברה הדמוקרטית. לפיכך, בייחוד בהקשרים אלו, יש לשמור מכל משמר על זכותו של האזרח הקטן להתבטא נגד השלטון".

קשה שלא לקשור בין הביקורת החריגה של דנציגר, בעברו פעיל באגודה לזכויות האזרח,  לבין כוונת הממשלה לקדם יוזמות נגד עמותות הממומנות בידי ממשלות זרות, הגברת הפלורליזם בזירה תרבותית והגנה על סטודנטים מפני מרצים המתעמרים בהם בשל דעותיהם הימניות.

דנציגר הודיע על פרישה מוקדמת מכס השיפוט בעוד מספר חודשים, מסיבות אישיות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא