ראש הממשלה זימן את שגריר ארצות הברית בישראל דן לשיחת הבהרה, כך פורסם ב-"360". זומן בעקבות הצעד של הממשל האמריקאי ביום שישי האחרון שלא להטיל וטו על הצעת החלטה נגד ישראל ולהמנע, מה שהוביל לאישור ההצעה פה אחד.

לאחר שמשכה מצרים את ההצעה ביום חמישי האחרון, היו אלה סנגל, מלזיה, ונצואלה וניו זילנד שקדמו את ההצעה, על פי הדווחים בתיאום מלא עם ממשל . 14 מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה בעוד ארה"ב נמנעה ואפשרה להצעה לעבור, וזאת בצעד חריג במיוחד שכן מזה מספר עשורים שארה"ב מטילה וטו אוטומטי על הצעות אנטי ישראליות. זימן את שגרירי כל המדינות שהשתתפו והצביעו לשיחות נזיפה כולל השגריר האמריקאי.

דן שפירו. צילום: שגרירות ארה"ב
דן שפירו. צילום: שגרירות ארה"ב

בנוסף לשיחות הנזיפה לשגרירים, הודיע נתניהו שיבטל גם את הפגישה שתוכננה עם ראש ממשלת בריטניה , כמו גם הפגישה שתוכננה עם ראש ממשלת אוקראינה וולודימיר גרויסמן.

רק לפני שבועות אחדים אמר השגריר שפירו כי אינו רואה מצב בו הממשל יסטה ממדיניותה המסורתית של ארה"ב ואמר "נתנגד לכל הצעה חד צדדית נגד ישראל" והזכיר את הטלת הוטו מצד ממשל אובמה על הצעה דומה ב-2011. בהמשך שפירו נשמע פחות נחרץ כשאמר כי "אי אפשר לחזות איך נגיד להצעה שטרם גובשה.

בנאום שנשא אמש (שבת) הציג נתניהו קו נחרץ נגד המדינות שתמכו בהצעה, והכריז כי ישראל תוביל קרב חריף מולם, כולל ביטול מיזמים כלכליים. נתניהו תקף באופן ישיר גם את הנשיא אובמה כשאמר: "ממשל אובמה יזם את ההחלטה ודחף אותה, תיאם את הנוסחים ודאג להעבירם".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא