שערורייה בפולין: בערב יום השואה הבינלאומי הפרלמנט במדינה אישר אמש (ו’) חוק לפיו אמירות המטילות  על אחריות לפשעי השואה הם פשע שעונשו עד שלוש שנות מאסר.

אנטישמיות, אז כהיום. צילום: Anders Beer Wilse
, אז כהיום. צילום: Anders Beer Wilse

 

מזה זמן רב שפולין מנסה לשרש מהשיח העולמי את הביטוי “מחנות השמה פולנים” והיא כופרת באחריותה לרציחתם של מיליוני יהודים על אדמתה בידי הנאצית. עם זאת, החוק לא יחול על יצירות אומנות ומחקר אקדמי.

החוק צפוי להחריף את המתיחות בין אוקראינה לבין פולין מאחר והחוק אוסר להכחיש את רציחתם של מאה אלף פולנים על ידי צבא המורדים האוקראיני.

“אני מגנה בכל תוקף את החוק החדש שעבר בפולין המנסה להכחיש את מעורבות אזרחים פולנים רבים בשואה”, כתב בעמוד הפייסבוק שלו יו”ר “יש עתיד” ח”כ יאיר לפיד. “אף חוק פולני לא ישנה את ההיסטוריה, פולין הייתה שותפה לשואה. מאות אלפי יהודים נרצחו על אדמתה מבלי לפגוש קצין גרמני אחד”.

בשגרירות פולין בישראל הגיבו וכתבו בחשבון הטוויטר הרשמי של המוסד כי “הטענות שלך מראות עד כמה חינוך ביחס לשואה נחוץ, אפילו כאן בישראל. הכוונה של חקיקת החוק החדש היא להגן על האמת ולא להכחיש את העבר”.

תוקף. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
תוקף. ח”כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לפיד הגיב בחריפות: “אני לא צריך שיעורים מכם על השואה. סבא וסבתא שלי נרצחו על ידי פולנים וגרמנים. אנו חיים עם התוצאות כל יום בזיכרון הקולקטיבי שלנו. השגרירות שלכם צריכה להתנצל מיד”.

 

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.