7:29 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > שבת חברון: צפי להגעה של רבבות

שבת חברון: צפי להגעה של רבבות

כמדי שנה בשבת פרשת "חיי שרה" יפקדו את העיר עשרות אלפי אורחים שמגיעים מכל הארץ העולם להתפלל במערת המכפלה על קברי אבות

שבת חברון, שבת בה נקראת פרשת "חיי שרה" בבתי הכנסת הפכה לשבת עליה לרגל לקברי אבות במערת המכפלה שבחברון. עשרות אלפים ישבתו השבת כמידי שנה בעיר האבות חברון לרגל שבת חיי שרה, היישוב היהודי בחברון נערך לקלוט את רבבות עם ישראל מישראל ומהעולם כולו, ולקליטת המתפללים במערת המכפלה. השנה תתקיים השבת בסימן "ריבונות ישראל" ותיערך בשיתוף תנועת "נשים בירוק".

Israeli border police guard outside the Tomb of the Patriarchs in the divided West bank city of Hebron, as hundreds of Orthodox Jews arrive to Hebron to pray at the Cave of the Patriarch, during the Jewish holiday of Passover. An Israeli civilian was killed in a terror attack a few days ago, while driving the road near Hebron. April 17, 2014. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** çáøåï îòøú äîëôìä çééìéí
עשרות אלפים ישבתו את השבת בקברי אבות בחברון. מערת המכפלה. פלאש 90

העם היהודי ממשיך לציין בשבת זו את קניין נחלת הקרקע הראשונה בארץ ישראל על-ידי היהודי הראשון אברהם אבינו גם 4000 שנה אחרי. האורחים, שבתוכם יהודים מחו"ל ומרחבי הארץ, מוצאים מקומות לינה בכל פינה אפשרית. המשפחות בקרית ארבע וחברון פותחות את ביתן לכל; ברי המזל מצליחים למצוא חדר בבתי הארחה או במדרשה. אחרים לנים בישיבות, באולפנה או בבתי הספר, באהלים או אפילו בשקי שינה תחת כיפת השמים.

סעודות השבת נערכות במקומות מרכזיים או בבתי המשפחות – כאשר כל משפחה פותחת את ביתה לעשרות אורחים, בני משפחה, חברים וגם אורחים בלתי מוכרים המוזמנים ברוחב לב ומצטרפים לסעודה.

החוויה המרכזית היא ללא ספק התפילות במערת המכפלה – הן בליל שבת והן בשבת בבוקר. בתוך כל אולמות המערה – הפתוחה כולה ליהודים – וברחבה הגדולה סביבה נאספים עשרות אלפי יהודים, מתפללים יחד וקוראים בתורה את פרשת קניין המערה – והמחזה העתיק דומה כאליו קם לתחיה ומתרחש ממש עכשיו.

"שמחים לבצע את המשימה"

כוחות צה"ל ערוכים ומוכנים לקליטת המוני המבקרים בשבת חיי שרה בחברון ובמערת המכפלה. קצין ההגמ"ר של חטמ"ר יהודה, סרן איתן דנה, אומר בראיון לערוץ 7 כי החיילים גאים להגן על עם ישראל בשבת המיוחדת, "אנחנו שמחים מאוד לבצע את המשימה הזאת, שבת חיי שרה מקבלת גוון מיוחד של חיבור בין המסורת והמורשת לימינו, כאן מערת האבות והאמהות וזו השבת שבה התרחש קניין המערה".

"עם ישראל מרגיש צורך להגיע לכאן באלפיו ומבחינתנו זו זכות גדולה לתת הגנה לכל המבקרים ושאף אחד לא יצא מהשבת הזו בתחושה של חוסר בטחון", הדגיש.

הנחיות והמלצות המשטרה למבקרים

גם המשטרה נערכת בכוחות גדולים לתת מענה להמונים שיפקדו את המקום בשבת. מערך התנועה יערך בכוחות מתוגברים למתן מענה לנעים בכבישים 60 ו-35. לרשות הציבור יעמדו חניונים מסודרים באזור קריית ארבע ומערת המכפלה.

• עקב הלחץ הצפוי הציבור נקרא להשתדל להגיע לחברון כמה שעות לפני כניסת השבת.
• הציבור מתבקש לנוע רק בדרכים המסומנות להולכי רגל ובעיקר לא להידחק ולדחוף אחרים. שמירת החיים היא משימה מקודשת.
• הציבור נקרא לשמור על הילדים הקטנים המגיעים למקום.
• לא להשאיר חפצי ערך ללא השגחה ולהקפיד לשומרם במקומות מאובטחים.
• המשטרה לא תתיר הכנסת אלכוהול למתחם מערת המכפלה.
• הציבור מתבקש לעקוב אחר תחזית מזג האוויר ולהיערך בהתאם.
• במקרה חלילה של אירוע חירום, יש לפעול לפי הוראות המשטרה וזרועות הביטחון כפי שיועברו לשוהים במקום וכמו כן לשהות רק במקומות אשר הותרו על ידי כוחות הביטחון ומאובטחים על ידם.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_1

ארגון "נפש בנפש": עולים חדשים בדרך לפריפריה

ארגון "נפש ונפש" יחד עם קק"ל החלו לשכנע עולים מצפון אמריקה להתיישב בפריפריה. התמריץ: תעשיית ההיי-טק הפורחת