אתמול (ב') אושר בקריאה ראשונה התיקון לביטול חוק הספרים. המבצעים שהכרנו משנים עברו של "ארבע במאה" יחזרו באופן כזה או אחר. החוק היה אמור לפוג בכל מקרה בעוד כתשעה חודשים כעת הוחלט לבטלו. שרת התרבות והספורט מירי רגב טענה כי הסיבה לביטולו היא הפגיעה שלו במכירות ספרים, שכללה עלייה במחירו הממוצע של ספר וירידה בהוצאת ספרי ביכורים. עוד הוסיפה רגב כי לא הוכח שהחוק הגדיל את תגמולי הסופרים.

רגב. מהפכה בתרבות. צילום: פלאש 90
רגב. מהפכה בתרבות. צילום: פלאש 90

העובדה שספרים עדיין מייצרים כותרות והתרבות עולה לסדר היום גם בזמן שהבמה המרכזית שייכת כרגע למרתון שיחות הקואליציה הדרמטיות שמתקיימות מראה כמה עוצמה הביאה רגב לתפקיד. משרד התרבות זכה בהילה חדשה שמעולם לא הייתה לו, עד כניסתה של רגב הוא היה חיוור ונעדר רוחות של שינוי או תקווה.

רגב, שזכתה לקבלת פנים בוטה ואגרסיבית מהאליטה השמלאנית של אומני ישראל, לא ניבהלה והאמינה בשינוי שהיא רוצה ליצור ועד כה מוכיחה דבקות במטרה באופן מעורר השתאות.
היא הזרימה תקציבים משמעותיים יותר לפריפריה, היא הודיעה שמעל מוסדות ומתקנים שהוקמו במימון המדינה יונף דגל ישראל, היא הכריזה על נאמנות בתרבות.

שנה אחרי המינוי אפשר לומר בזהירות שאפילו אומנים שהתבטאו בחריפות כלפיה, הורידו הילוך ומוכנים פתאום להקשיב, אם זה לא הישג, אז מה כן? שאפו מירי.

לרגב יש עוד תקופה ארוכה – כך אני מקווה – כשרת התרבות.  כמשאת לב אישית יש שני דברים שהייתי רוצה מאוד שתעשה.

הראשון שבהם שלדעתי ולדעת רבים אחרים חשוב במידה רבה מאוד, הוא החלפת המנהלים בתיאטראות הגדולים. כיום "הבימה" הם היחידים שעושים רענון אחת לכמה שנים ומחליפים מנכ"ל, מה שמזרים דם חדש ופותח הזדמנות לרעיונות חדשים ולגיוון היצירה.

לא כך לגבי תיאטרון "בית לסין" ו"הקאמרי", שם כבר למעלה מעשרים שנה יושבים אותם אנשים. אין גוף בישראל שלא קיימת בו חלופת תפקידים של בכירים אחת לכמה שנים.

לא ייתכן שבשני התיאטראות הללו שהם גוף ציבורי לכל דבר ועניין, ישבו אנשים מאז ועד עולם, אין הדבר מתקבל על הדעת. נשיאי מדינה באים והולכים, מנכ"לים של של חברות מתחלפים ורק ב"קאמרי" וב"בית לסין" אין תחלופה.

מהלך נוסף שחשוב לטעמי שהשרה תקדם הוא הדגש על שמירת זכויותיהם וכבודם של האומנים הוותיקים,ובכך למנוע את הגעתם לחרפת רעב וחיי אומללות בערוב ימיהם, כפי ששמענו וראינו לא פעם באמצעי התקשורת.

רגב העלתה את משרד התרבות על דרך המלך, החזירה את כבודנו הפגוע מתקופות בהם סרטים אנטי-ישראליים שמשמיצים את צה"ל הוקרנו ברחבי העולם מתקציב משלם המסים. סוף סוף זה ייפסק, ורק על זה היא ראויה לתודה ולהוקרה בשם עם ישראל.

ליאת כרמון

ליאת כרמון